Dřevo v koupelně – jedná se o dobrou volbu?

Častým tématem při zařizování koupelny jsou právě dřevěné obklady, dlažby a dřevěný nábytek. Řeší se především jejich vzhled, praktičnost a celková životnost. Jistě každý má v koupelně kus masivního či aglomerovaného dřeva. Ovšem ne na vše je dřevo v koupelně vhodné. Pokud se vám ale líbí neobvyklá řešení, proč si dřevo do koupelny nepořídit?

Dřevěný nábytek do koupelny

Jistě každý má v koupelně dřevěný nábytek vyrobený nečastěji z dřevotřísky, nebo překližky, který je povrchově upraven laminem či dýhou. Nábytek většinou funguje bez problému a vydrží spoustu let, i když se říká, že dřevo do koupelny nepatří. Jak je to možné? Dřevo v koupelně vydrží, jelikož je správně ošetřeno.

Dřevo je hygroskopický materiál, který pohlcuje vzdušnou vlhkost, ale i vodu v kapalném skupenství. Zvýšení a snížení vlhkosti dřeva provází negativní jev – bobtnání a vysychání. Dřevo tak nepatrně mění rozměry a objem, což může mít za následek boulení a kroucení konstrukcí. Dřevo ve vlhkém prostředí je také snáze napadnutelné hnilobou a plísněmi.

Pokud se v koupelně přeci jen dřevo vyskytuje, měla by koupelna být dobře větrána, aby byla přebytečná vzdušná vlhkost ihned odvedena. Ideálním řešením je vzduchotechnické zařízení instalované do podhledu místnosti, příp. stačí po sprše a koupeli intenzivně koupelnu vyvětrat.

Dřevěné podlahy v koupelně

Dřevěné podlahy jsou dnes zhotoveny buď jako skládané z masivních desek, nebo z lepených dřevěných lamel. Vždy je dobré se poradit s výrobcem podlahové krytiny, zda je vhodné vybrané lamely použít do vlhkého prostředí. Podlaha by měla být především těsná, aby voda nezatékala do spár podlahy a nedržela se v místech, která těžce vysychají. Vhodné jsou též podlahy zhotovené z MDF desek z jemné dřevěné drti, které nejsou nasákavé, nebobtnají a nekroutí se. MDF podlahové desky se nejčastěji potahují laminem, které imituje přirozenou kresbu dřeva. Ovšem nejedná se již čistě o dřevěnou podlahu, povrch je jen imitován a tudíž použití této podlahy tak ztrácí svůj smysl.

Výhodou dřevěných podlah je jejich estetický vzhled, jsou příjemné na dotek a při došlapu jsou teplé. Tyto podlahy, na rozdíl od keramické dlažby, tedy nepotřebují podlahové topení, nicméně pokud je podlahové topení třeba, je vhodné volit tenčí lepené profily, které jsou přímo výrobcem deklarované jako podlahová krytina vhodná pro podlahy s podlahovým topením.

Dřevěné obklady v koupelně

Dřevěné obklady v koupelně lze zhotovit z palubových desek, hranolů a obyčejného hraněného řeziva. Obklady jsou stejně jako podlahy namáhány jednak vzdušnou vlhkostí, ale i vodou odstřikující. Dřevěný obklad zejména v místech sprchového koutu, vany a umyvadla je třeba chránit před odstřikující vodou.  Účinnou ochranou je povrchové chemické ošetření lakem či olejem, nejúčinnější je skleněný obklad z tabulového skla. Dřevo tak bude v koupelně v celé své kráse a navíc chráněné proti odstřikující vodě.

Čemu se vyvarovat při použití dřeva v koupelně?

Při použití dřeva v koupelně je nutné se vyvarovat umístění dřevěných prvků v místech, kde voda může snadno zatéct, ale hůře se již odpařuje, či toto místo není vůbec větrané. Typickým příkladem je obklad a podlaha za vanou, sprchovým koutem, nebo umyvadlem.

Jaké dřevo do koupelny zvolit?

Pokud vás neodradí potřeba častější údržby dřevěných podlah, obkladů a jiných dřevěných prvků v koupelně a rádi byste si koupelnu zútulnili krásou a vůni dřeva, používejte pouze dřevo vhodné do koupelen, které lépe snáší vlhkost. Jedná se především o všechny tropické dřeviny jako je  Muiracatiara, Jatobá, Wenge či Teak. Vhodné jsou také těžké dřeviny, tedy například dub, ořech a akát. Lehké dřeviny, které lépe absorbují vodu, jsou pro použití v koupelně méně vhodné.

Jak správně dřevo ošetřit proti vlhkosti?

Výhodou tropického a jiného cizokrajného dřeva je, že jej není v mnoha případech nutné chemicky ošetřovat a přitom je odolné a ve vlhkém prostředí vydrží. Ostatní dřeviny ovšem potřebují chemicky ošetřit. Dřevo lze ošetřit laky, lazurami, oleji a vosky. Pro použití do koupelny, kde bude dřevo vystaveno odstřikující vodě, je vhodné použít lak na dřevo, který na povrchu vytvoří voděnepropustnou vrstvu. Dalším vhodným způsobem je použití oleje, který se vsákne hluboko do struktury dřeva a vytvoří tak účinnou ochranu.

Dřevo je v každém případě vhodné napustit impregnačním přípravkem, který zaručí, že dřevo nebude pohlcovat vodu, nebude docházet k jeho bobtnání a nebude tak vytvářet vhodné prostředí pro vznik hniloby a plísní.

Je důležité mít na paměti, že pokud jednou natřete dřevo, nemáte vystaráno na 10 let. Nátěr dřeva je v koupelně vhodný obnovovat častěji, alespoň jednou za 3 roky. Pokud dřevo, nebo ochranná vrstva bude vykazovat mechanické či jiné poškození, je k opravě této vrstvy nutné přistoupit co možná nejrychleji.

Keramická dlažba – Imitace dřeva

Pro ty, kteří by měli rádi v koupelně dřevo, ale častá údržba dřevěných povrchů je pro ně těžko akceptovatelná, existuje náhrada – keramické dlaždice s imitací dřeva do koupelny. Jedná se o klasickou keramickou dlažbu, která věrohodně napodobuje skutečné dřevo. Dlažba s dekorem dřeva se nabízí v mnoha provedeních napodobující teak, borovici, smrk, dub, eben, buk a další. Dlaždice jsou dodávány ve formátech krajně připomínající klasické dřevěné prkno. Speciálním digitálním tiskem je na dlaždici nanesena barva připomínající strukturu dřeva. Aby byl povrch skutečně věrohodný, mají dlaždice zvýrazněné žilky, letokruhy a suky.


Může Vás zajímat: Jak položit keramickou dlažbu se dočtete v článku Pokládka dlažby svépomocí.


Velkou výhodou keramické dlažby imitující dřevo je především nenáročná údržba oproti pravému dřevu. Vlivem vlhkosti a tepla nemění výrazně svoji velikost a tvar, nehrozí u ní kroucení a jiné deformace. Keramické dlažba je studený materiál, který velmi dobře vede teplo, vhodné je tedy použití této podlahové krytiny v kombinaci s podlahovým topením. Cena keramické dlažby s imitací dřeva je taktéž v mnoha případech příznivější než u pravého dřeva, o tom tropickém nemluvě.

Za nevýhodu lze zmínit to, že keramická dlažba s imitací dřeva je zase tou pouhou napodobeninou. I když povrch vypadá jako skutečné dřevo, chybí zde ten teplý došlap při chůzi, jemný dotek a nezaměnitelná vůně.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů