Správně zvolené a regulované elektrické podlahové topení zahřeje, snadno se instaluje a často i výrazně ušetří provozní náklady. Při výběru je třeba dbát nejen na tepelné parametry domu, ale i na jeho celkový stav a konstrukci. A protože existuje velké množství alternativ, probereme vše v následujícím článku.
Co je to elektrické podlahové topení?
U podlahového vytápění máte obvykle na výběr ze dvou alternativ, a to z teplovodního a elektrického. U teplovodního dochází k ohřevu podlahy pomocí trubek, ve kterých proudí voda o určité teplotě. Elektrické topení naopak využívá speciálních topných odporových rohoží, kabelů a folií.
Obě varianty využívají sálavého tepla. I díky tomu jsou často ekonomičtější než klasická topná tělesa. Navíc místnost ohřívají přímo, rovnoměrně, hodí se pod většinu podlahových krytin, nezabírají obytný prostor a nevíří vzduch.
Velkým lákadlem je i fakt, že díky spodnímu vytápění může být teplota vzduchu až o 3 ⁰C nižší než při topení radiátorem, aniž by vám začala být zima. Průměrně tak můžete ušetřit okolo 15 % provozních nákladu.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Výhody elektrického podlahového topení
Oproti teplovodnímu vytápění má elektrické podlahové topení několik výhod:
- Má nízkou pořizovací hodnotu (u běžného rodinného domu stojí okolo 25 tisíc korun).
- Snadno se pokládá.
- Je vysoce flexibilní (může se instalovat i tam, kde není možné využít klasických topných těles).
- Je prakticky bezúdržbové.
- Podlahu navyšuje jen minimálně (v průměru o 2 cm, u akumulačním varianty okolo 10 cm).
- K ohřevu dochází okamžitě (u akumulační varianty se naopak zpomaluje chladnutí).
- Vytápění je centrálně řízeno automatickým termostatem, nebo systémem inteligentního domu.
- Díky dynamické regulaci můžete mezi místnostmi nastavit a udržovat rozdílné teploty.
Hlavní nevýhodou oproti teplovodnímu topení bývají vysoké ceny za elektřinu. Aby proto byly provozní náklady co nejnižší, vyplatí se elektrické podlahové topení spíše u dobře izolovaných novostaveb, s průměrnými ztrátami tepla nižšími jak 70 kWh/m² za rok.
Druhy elektrického podlahového topení
V základě se elektrické podlahové topení rozděluje na přímotopné a akumulační.
- U přímotopného dochází k rychlému ohřevu. Topné kabely a rohože jsou instalovány zpravidla pod sádrovláknitými deskami, které mají malou tepelnou kapacitu.
Přímotopné elektrické podlahové topení lze vidět často u suchých podlah, tedy podlah, které jsou postaveny bez mokrých procesů. I suché podlahy jsou vhodné pro instalaci podlahového topení.
- U akumulačního si na změnu teploty sice chvilku počkáte, energie se ale spotřebovává efektivněji a systém pomaleji chladne. Příklad akumulačního podlahového topení je elektrická topná rohož či fólie umístěna pod vrstvou anhydritu nebo litého betonu. Tyto materiály mají vyšší měrnou tepelnou kapacitu, pojmou více tepla, pomalu se ohřívají a pomalu také chladnou.
V praxi se pak k vytápění využívají speciální topné rohože, kabely, nebo fólie:
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- Kabely jsou levnou flexibilní alternativou, kterou uplatníte i u vysoce členitých místností. Jejich nevýhodou je náročnější montáž a často i proměnlivá kvalita.
- Rohože jsou o něco dražší než kabely, ale skvěle se uplatní u ploch s pravidelným tvarem. Plusem je jejich malá výška a snadná instalace.
- Folie se hodí do suchých pravidelných místností. Položit je bývá hračka, zaručena je i dlouhá životnost, účinnost a spolehlivá regulace.
Elektrické podlahové topení – skladba podlahy
Elektrické podlahové topení se pokládá na tepelnou izolaci z polystyrenu, je ovšem možné jej položit i na betonovou desku přímo do lepidla pod keramickou dlažbu. Zatímco v dřevostavbách se realizují podlahy převážně suchou cestou a topná folie je položena na tepelné izolaci a překrytá roznášecí sádrovláknitou deskou, v klasických zděných stavbách převažují podlahy z litého betonu či anhydritu. V takovém případě jsou rohože, folie či kabely položeny na izolaci a zalité směsí betonu, nebo anhydritu.
Elektrické podlahové topení: Závěr
Ne nadarmo se říká: to chce klid a nohy v teple. Ať už si totiž vyberete topné rohože, kabely, nebo folie, u spolehlivě zateplené nemovitosti máte díky elektrickému podlahovému topení vždy zajištěny nízké pořizovací náklady, maximální výkonnost, snadnou instalaci, údržbu i regulaci.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.