Štukování zdí je poslední krok při omítání zdí či stropů. Tzv. fajnová omítka se nanáší na vyschlou a vyzrálou jádrovou omítku, která má funkci především vyrovnávací. Fajnová omítka již pouze zahladí malé nerovnosti jádrové omítky a vytvoří podklad pro malbu či tapetování.
Co je fajnová omítka
Fajnová omítka neboli také správně štuková omítka. Jedná se o vrchní, konečnou, velmi jemnou vrstvu omítky. Pro tuto omítku se používá maltová směs jemně zrnitá, maximálně 1,5 mm. Aplikuje se na jádrovou omítku, nejlépe pomocí ocelového nebo plastového hladítka. Štuková neboli fajnová omítka dává stěnám hladký vzhled a dokonalost a slouží jako podklad pro výmalbu nebo tapetování. Štuková omítka může být ze sádry, vápna nebo cementu.
Druhy štukové omítky
Na trhu jsou již hotové štukové směsi polotekuté nebo suché, pytlované, které se před použitím už jen smíchají s daným množstvím vody. Hotové směsi mají tu výhodu, že je nemusíte míchat na stavbě, ale můžete je přímo použít. Směsi jsou určeny buď pro strojní, nebo pro ruční zpracování. Záleží pouze na vašem výběru. Volba druhu štukové omítky závisí na vašich požadavcích a druhu prostor, kde budete omítku aplikovat.
K dispozici jsou štukové omítky:
- vápenné
- vápenocementové
- sádrové
- cementové
Fajnová omítka vnitřní – vápenná
Vápenné štukové omítky jsou vhodné i na vlhké stěny. Nanáší se v minimální vrstvě 2–4 mm. Vápenný štuk má částečně dezinfekční účinky a je odolný proti plísním.
Nahození omítky - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Vápenocementová fajnová omítka – venkovní i vnitřní použití
Vápenocementová štuková omítka je vhodná jak pro vnitřní, tak i venkovní použití. Jedná se o nejčastěji používanou variantu štukové omítky.
Sádrová fajnová omítka – vnitřní použití
Sádrová štuková omítka oproti tomu není vhodná do vlhkých prostor a už vůbec ne do exteriéru, ale poskytuje dokonale rovnou hladkou plochu se všemi výhodami sádrové omítky. Na dotek je hladká a příjemná, může být využita jako podklad pro další úpravu stěn například tapetováním.
Cementová štuková omítka
Cementový štuk se vyznačuje odolností a pevností. Je vhodný pro použití zejména v prostorách s vysokou vzdušnou vlhkostí. Není však určený k použití na trvale vlhké zdi. Může být upraven speciálním postupem, za pomoci kovového hladítka a zásypu z cementu, kdy vznikne takzvaně pálená cementová omítka. Tato omítka je potom i částečně voděodolná.
Postup štukování zdí
Podklad pro jakoukoliv štukovou omítku musí být rovný, pevný a soudržný, zbavený prachu a nečistot. Vzhledem k tomu, že štuková omítka se nanáší v tenké vrstvě a tvoří finální vrstvu omítky, musí být nanášena velmi pečlivě, nesmí obsahovat hrudky. Důležité je proto také její promíchání. Štuk se nanáší na stěnu od zdola nahoru a dlouhými tahy hladítkem se zahlazuje do ideální roviny. Poté se štuk nechá chvíli zaschnout a filcovým hladítkem namočeným ve vodě se krouživými pohyby dokonale zahladí poslední stopy nerovností. Před nanášením nátěru je třeba nechat štukovou omítku vyschnout. Poté je možné aplikovat konečnou úpravu omítky ať už výmalbou nebo tapetováním, či jakkoliv jinak.
Nezávazná poptávka - nahození omítek
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.