Hřeben střechy - odvětrání hřebene | stavimbydlim.cz

Hřeben střechy – odvětrání hřebene, oplechování hřebene

Už po staletí zdobí hřebeny střech různé prvky a doplňky, a ne všechny mají pouze okrasnou funkci. Hřeben střechy má za úkol zajistit odvětrání střešní konstrukce a zabránit tak jejímu případnému poškození kondenzující vlhkostí.

poptavka
poptavka

Jak odvětrat hřeben střechy

Odvětrání hřebene střechy by mělo být nedílnou součástí komplexní skladby větrané střechy. Při správně provedeném odvětrání střechy je vzduch nasáván volnými průduchy u okapové hrany, dále probíhá v odvětrané mezeře pod záklopem, a nakonec vychází ven v hřebeni nebo v jeho blízkosti (v otvorech odvětracích tašek). Smyslem odvětrávání střechy je zabránění kondenzace vodních par ve střešní skladbě a zabránění poškozování konstrukce střechy prolínající vlhkostí. Zároveň tato odvětrávaná mezera slouží k tomu, aby se v létě prostor pod střechou nadměrně nepřehříval.

hřeben střechy
Hřeben střechy se oplechovává zejména u dřevěných a plechových střech a u střech s vláknocementovou krytinou.

Pro řádné odvětrání střechy je proto ideálním řešením vytvoření odvětrávacích mezer. Jejich množství a rozmístění ve střeše se určuje výpočtem a je závislé od druhu střechy a jejím sklonu. Minimální větrací průřezy pro střechy s odvětraným prostorem jsou stanoveny normami ČSN 73 0540, ČSN 73 1901 a Pravidly pro navrhování a provádění střech.


Na konci tohoto článku můžete zdarma zadat nezávaznou poptávku - urychlit a ulehčit si tak hledání stavební firmy nebo řemeslníka. Jednoduše poptáte službu, firmy vám nabídnou ceny a vy si dle referencí a výše nabídek buď vyberete, nebo ne.


Platí zejména:

  • pro nasávání vzduchu u okapové hrany musí být volný průřez o velikosti 2,0 ‰ přilehlé střešní plochy, minimálně však 200 cm2 na 1 bm okapu,
  • ve střední části větrací plocha nejméně 200 cm2 na 1 metr šířky (světlá výška větrací mezery měřená kolmo na sklon střechy musí být min. 2 cm),
  • u hřebene či nároží nejméně 0,5 ‰ příslušné spádové střešní plochy, tj. při délce krokve do 10 m min. 50 cm2 na 1 bm šířky hřebene.

Pro správné odvětrání hřebene je doporučené použití originálních větracích prvků dle druhu zvolené krytiny.

Na konci článku jsme pro vás připravili možnost zadat nezávaznou poptávku na stavbu či opravu střechy. Pokud vás však zajímá pouze orientační kalkulace ceny, cenu si můžete spočítat pomocí kalkulačky na stránkách CenaNovéStřechy.cz

Více informací ke skladbě provětrávané střechy se dočtete v článku Dvouplášťová střecha – skladba.

Hřebenáče – pokládka

Součástí téměř každé krytiny jsou speciální tvarované hřebenáče, obvykle půlkruhového nebo trojúhelníkového tvaru, které slouží k překrytí hrany střechy v místě styku dvou střešních rovin – hřeben střechy.

Hřebenáče se pokládají na předem připravené hřebenové latě, případně se přizdívají speciální maltou. Doporučuje se hřebenáče klást tak, aby spoj byl po směru převládajících větrů.

Pod hřebenáče se obvykle vkládají větrací pásy a poté pomocí příchytek hřebenáčů připevní samotné hřebenáče.Větrací pásy zabezpečují účelné odvětrání střechy, mají velký větrací průřez a dobře se s nimi pracuje. Jejich předností jsou široké lepící pásy, které zajistí dokonalé přilnutí k jakémukoliv podkladu.

Jak a čím oplechovat hřeben střechy

Pro zachování jednotného vzhledu střechy se většinou používají hřebenáče ze stejného materiálu jako je použitá krytiny. Oplechování hřebene se proto provádí spíše na střechách s krytinou šindelovou, břidlicovou nebo plechovou. Lze použít buďto k tomu určené systémové prvky, které jsou součástí konkrétního druhu krytiny nebo realizovat oplechování z plechu.

poptavka
poptavka

Pro tyto účely se obvykle používá plech titanzinkový o tloušťce 0,70 mm, pozinkovaný o tl. 0,62 mm nebo měděný o tl. 0,60 mm. Jednotlivé dílce plechu dlouhé 1 nebo 2 metry se sestavují na sucho s přeložením 60 mm. Okraje plechu leží na hladké krytině ležatým přehybem obráceným dolů. K podkladu se plech připevňuje dvěma způsoby: buď ztužujícími pásky, nebo podkladními plechy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
 
Cena střechy - kalkulačka