HS portál – zdvižně posuvné velkoformátové dveře

Francouzská okna a velké prosklené plochy jsou dnes hojně využívané, moderní a designová řešení prosvětlení interiéru sluncem. Z konstrukčního hlediska je mnoho dveří výklopně otevíracích nebo výklopně posuvných, přičemž dveře zdvižně posuvné nabídnou větší míru luxusu a pohodlí.

Výhodou HS portálu je možnost prosklení velkých ploch po celé výšce podlaží a s délkou až cca 6,0 m. Oknem tak projde množství slunečních paprsků, které v zimním období tvoří podstatnou část tepelných zisků. Mezi další výhody HS portálu můžeme zahrnout jeho minimalistický vzhled, bezprahové řešení a bezbariérový přístup.

Konstrukční řešení HS portálu

Zatímco sklopně posuvné dveře (PSK) se při otevírání musí přitáhnout k sobě a následně po kolejnici odtáhnout, zdvižně posuvné dveře se otočením kliky a důmyslného mechanismu kování nadzvednou a lehce odtlačí do strany. Každé ze zmíněných řešení má své pro a proti.

Rám HS portálu (z německého HEBE SCHIEBE), tedy dveří zdvižně posuvných, je vzhledem k tomu, že má souběžnou kolejnici, poměrně hluboký. Právě hloubka může znamenat problém s umístěním do konstrukce. V případě předsazeného osazení dveří do stavebního otvoru se musí počítat s odpovídající tloušťkou tepelné izolace tak, aby fasáda s dveřmi lícovala. Pokud volíte zapuštěné osazení dveří, může nastat problém při osazení zejména u dřevostavby kvůli malé šířce obvodové konstrukce. Stavební hloubka HS portálu je minimálně 200 mm.

Ovládání je, za předpokladu kvalitního kování a bezchybné montáže, u obou konstrukcí dveří jednoduché a dveře zvládnete otevřít jednou rukou i přesto, že konstrukce může v některých případech vážit i několik set kilogramů. Nicméně je známo, že otevírání zdvižně posuvných dveří je přeci jen pohodlnější.

HS portál zaručí bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup zdvižně posuvných dveří je dalším plusem. Vzhledem k souběžné kolejnici je práh dveří zapuštěn do konstrukce podlahy a nad úroveň nášlapné vrstvy vyčnívá pouze cca 5 mm vysoká vodící kolejnice. HS portál tedy nabídne pohodlí při chůzi mezi vnitřním prostorem a zimní zahradou nebo terasou. Prahy se vyrábí z kompozitních materiálů. Nemusíte se tedy obávat poničení při nášlapu, kopnutí nebo přejeti těžším předmětem.

HS portál pro pasivní a nízkoenergetické domy

Dveře s tímto konstrukčním řešením nebyl zkonstruován původně pro použití v našich podmínkách a muselo dojít k několika zásadním úpravám. Avšak již dnes se dají pořídit dveře vhodné i pro pasivní domy, které mají certifikát německého Passivhaus Institutu v Darmstadtu.

Požadováná hodnota součinitele prostupu tepla otvorových výplní pro pasivní domy Upas = 0,6 – 0,8 W/(m2·K). Na trhu existují dveře s hodnotou součinitele prostupu tepla Uw = 0,65 W/(m2·K). Požadované hondoty jsou tedy splněny a dveře je možné použít i pro výstavbu pasivních domů.

Kvůli těsnosti otvorové výplně se doporučuje návrh jednokřídlových dveří, které jsou těsnější než dveře dvoukřídlové nebo vícekřídlové. Doporučené je tedy schéma A.

Materiál HS portálu

Dveře se vyrábí, stejně jako klasické dveře a okna, především z plastových, dřevěných, hliníkových a dřevohliníkových profilů. Každý provedení má své neduhy. U dřevěného profilu to je strach z dokola opakovaných varování, že se jedná o přírodní materiál, který může být napaden hmyzem nebo hnilobou, který se při změnách klimatu kroutí, roztahuje, smršťuje, praská, ale také u kterého se musí po určité době obnovovat ochranný nátěr. Vzhledem k tomu, že se dnes profily zhotovují z křížem lepených profilů a jsou proti škůdcům ošetřeny, nemusíte mít ze dřeva strach. Na barvu pak dávají výrobci i 10 let záruku.

Plastové profily nebývají doporučovány kvůli velké tepelné roztažnosti. U HS portálu je často řeč o dlouhých prosklených polích, které jsou vystaveny odlišné teplotě zvenku a zevnitř a může docházet k prohnutí profilů uprostřed jejich rozpětí. Tím se sníží těsnost celých dveří.

Doplňky ke dveřím

Ke dveřím se dají dokoupit doplňky zvyšující uživatelský standard na maximum. Základem jsou, jako u každých oken, sítě proti hmyzu v letním období a externí žaluzie nebo rolety, ale především elektrický pohon dveří. Dveře tak můžete otevřít stisknutím tlačítka nebo dokonce pomocí aplikace ve smartphonu nebo tabletu.

Nevýhoda HS portálu

Bezprahové řešení venkovních dveří s sebou nese i jistá rizika. V případě nezastřešené terasy, kdy sníh napadne až ke dveřím, se v případě otevření dveří sníh nahrne dovnitř místnosti. Je zde také riziko zatékání při intenzivních deštích.

Další výhodou bude cena HS portálu, která bude oproti sklopně posuvnému nebo otevíravému řešení o něco dražší.

HS portál a cena

Ceny HS portálu se pohybují různě v závislosti na zvoleném výrobci, na velikosti, konstrukčním řešení, použitém materiálu ad. Dveře rozměrů 2,2×3,0 m vyjdou na více než 50 000,-Kč.

Výrobci HS portálu

Mezi u nás nejznámějšími výrobci HS portálu je Slavona. Ta nabízí HS portály z dřevěných profilů vhodné i pro pasivní domy. Ta dodává portály ve třech profilech – Slavona SOLID – celodřevěný rám, Slavona HA110 – dřevohliníkový rám a Slavona PROGRESSION a PROGRESSION PLUS – minimalistický dřevěný rám s tepelně izolačními vlastnostmi.

Dalším výrobcem HS portálu je firma SULKO s profilovým systémem REAHU GENEO a s jádrem z vláknitého kompozitu RAU-FIPRO.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Vekra má ve své nabídce plastové, dřevohliníkové, dřevěné a hliníkové HS portály se součinitelem prostupu tepla až 0,79 W/(m2·K).

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů