Kolik energie lze ušetřit výměnou starých oken za nová plastová okna?

soutez

Snižování energetické náročnosti budovy je v dnešní době téma, na které se soustředí každý majitel domu či bytu. Proč také platit za energie více než je nezbytné? Energetickou náročnost budovy lze snížit výměnou stávajícího technického zařízení za účinnější a zateplením obvodových konstrukcí společně s výměnou oken. A právě výměna starých oken za nová plastová okna je téma tohoto článku. Kolik energie lze výměnou oken ušetřit?

Na začátek nutno podotknout, že každý dům je originál, má jiné rozměry a tepelně-technické parametry obvodových konstrukcí. Okna se proto na celkových tepelných ztrátách podílí ve velkém rozsahu, a to od 15 do 35 % z celkových energetických ztrát. Tepelné ztráty domu a jednotlivých konstrukcí lze odhadnout pouze velmi orientačně, přesnějších hodnot se lze dopídit výpočtem. Jak je vidět, okny se může ztrácet i třetina veškerého tepla, což mnoho vlastníků se starými a netěsnými okny nabádá k jejich výměně za moderní profily s izolačním dvojsklem či trojsklem, které mají daleko lepší tepelně izolační vlastnosti.

Proč plastová okna?

Plastová okna jsou u nás nejrozšířenější, a to zejména z toho důvodu, že jsou cenově dostupná a nabízí dobrý poměr kvalita/cena. Plastová okna jsou odolná, jejich instalace i údržba je jednoduchá a na rozdíl od dřevěných a hliníkových oken je lze pořídit podstatně levněji.

Zatímco dřevěná okna se používají hojně pro stavbu pasivních domů a dřevostaveb a hliníková okna pro stavbu moderních vil, kde vyšší cena není překážkou, plastová okna se používají především při rekonstrukcí starých zástaveb, ale hojně se využívají i pro stavbu nízkoenergetických a pasivních budov.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Výměna oken za nová – jak vyměnit okna + kolik stojí nová okna

Tepelné ztráty starých a nových oken

Tepelně-izolační schopnost konstrukce se vyjadřuje součinitel prostupu tepla U (W·m-2·K-1). Níže je uveden výpis nejčastěji se vyskytujících oken ve starých domech a jejich součinitel U.

 • Okna dřevěná zdvojená – 2,4 W·m-2K-1
 • Okna dřevěná dvojitá – 2,35 W·m-2K-1
 • Luxfery – 3,3 W·m-2K-1
 • Dřevěné okno s jedním sklem – 4,5 W·m-2K-1
 • Dřevěné okno s izolačním dvojsklem bez selektivní vrstvy – 2,5 W·m-2K-1
 • Dřevěné okno s izolačním dvojsklem se selektivní vrstvou – 1,8 W·m-2K-1
Plastová okna Plzeň
Realizace firmy PGOokna – plastová okna Plzeň

Zatímco stará okna mají součinitel prostupu tepla U v rozmezí od 1,8 do 4,5 W·m-2·K-1, nové plastové profily s izolačním zasklením mají tuto hodnotu daleko nižší. Například plastová okna Plzeň s izolačním dvojsklem nabízí zcela běžně součinitel prostupu tepla U = 1,1 – 1,2 W·m-2·K-1 a plastová okna s izolačním trojsklem součinitel U = 0,8 – 1, 0 W·m-2·K-1.

Na základě těchto hodnot můžete v tabulce níže vidět, o kolik procent se sníží ztráty tepla skrze okna. Celková energetická úspora dosažená výměnou starých oken za nová plastová okna závisí na mnoha parametrech, jedním z nich je také dosavadní celková spotřeba energií na vytápění.

Typ okna Součinitel U stávajícího okna W/(m2·K) Úspora – Okna s izolačním dvojsklem U = 1,2 W/(m2·K) Úspora – Okna s izolačním trojsklem U = 1,0 W/(m2·K)
Okna dřevěná zdvojená 2,4 50% 58%
Okna dřevěná dvojitá 2,35 49% 57%
Luxfery 3,3 64% 70%
Dřevěné okno s jedním sklem 4,5 73% 78%
Dřevěné okno s izolačním dvojsklem bez selektivní vrstvy 2,5 52% 60%
Dřevěné okno s izolačním dvojsklem se selektivní vrstvou 1,8 33% 44%

Také vás zajímá, kolik stojí výměna oken? V článku Kolik stojí výměna oken – cena za výměnu okna naleznete kompletní přehled účtovaných položek.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Pokud máte na svém domě stará okna, která si přejete vyměnit za moderní plastová okna, podívejte se na nabídku nabízených oken od společnosti PGOkno na jejich stránkách www.pgokno.cz. Společnost vyrábí plastová okna v Třemošné u Plzně ze špičkových profilů Kömmerling, kvalitního zasklení a kování. Díky tomu plastová okna vynikají svými tepelně-izolačními, protihlukovými i bezpečnostními vlastnostmi. Plastová okna Plzeň, to jsou okna nejen pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Společnost nabízí mimo jiné také příslušenství k oknům, plastové dveře, hliníková okna, hliníkové dveře, zimní zahrady a další. S výběrem vhodného produktu, kompletní montáží i servisem vám pomůžou proškolení specialisté.

dodavatel

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů