Inteligentní vodoměr nejen jako detektor úniku vody

Možná se vám již někdy stalo, že vás překvapil nezvykle velký účet za vodu. Úsporně jste hospodařili s vodou, ale i přesto je spotřeba vody nadprůměrně veliká. Jak je to možné? Může to být způsobeno například různými netěsnostmi. Protékající WC či kapající kohoutek není žádnou výjimkou. Tomu by měl zabránit inteligentní vodoměr.

Inteligentní vodoměr je zařízení, které kromě běžného měření spotřeby vody dokáže také kontinuálně vyhodnocovat aktuální spotřebu vody.  Pakliže spotřebu vyhodnotí jako nestandardní, zavčas vás o situaci informuje. Inteligentní vodoměr je natolik citlivé zařízení, že rozpozná i kapající kohoutek, kterým protéká pár mililitrů vody za minutu.

Inteligentní vodoměr lze připojit na Wi-Fi

Jakmile inteligentní vodoměr zaznamená nezvyklou situaci, ihned vám zašle zprávu na mobil, počítač či tablet, ve kterém máte nainstalovanou aplikaci. V té můžete sledovat nejen aktuální spotřebu, ale i přehledy spotřeby vody v různých časových úsecích. Na dálku též pomocí inteligentního vodoměru můžete zastavit hlavní přívod vody v případě, kdy zjistíte, že nikdo není doma a přitom protéká voda.

Inteligentní vodoměr dokáže narozdíl od klasického vodoměru vyhodnocovat spotřebu vody
Klasický vodoměr, který narozdíl od inteligentního vodoměru neposlouží jako detektor úniku vody

Kolik vody inteligentní vodoměr ušetří?

Pár kapek, to nic není. Pokud si myslíte to samé, uveďme si ukázkový příklad. Pokud má jedna kapka vody objem 5 ml a kape s periodicitou 3 vteřiny, proteče vám kohoutkem 0,06 litrů vody každou hodinu, za den 1,44 litrů vody a za rok 0,526 m3 vody. To už se nezdá tak málo. Spotřeba vody se ročně v tomto případě zvýší o půl kubíku.

Protékající toaleta


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Hůře na tom budete v případě, že vám protéká WC. Budeme uvažovat s minimálním průtokem, a to 0,01 l/s. V takovém případě za hodinu proteče 36 litrů vody a za den téměř 900 litrů vody. Jak je uvedeno v tabulce níže, pokud ráno odejdete do práce a bude vám protékat WC, na vyúčtování vám přibude minimálně 0,3 m3 vody. Odjedete-li na dovolenou na 10 dnů, proteče 8,64 m3 vody. Při současných cenách pitné vody se tak zaplatíte až o 900 Kč více.

Množství protečené vody na protékajícím záchodě

Délka časového úseku Množství protečené vody (litry)
1 vteřina 0,01
hodina 36
pracovní doba (cca 9 hodin) 324
den 864
10 dní 8640
měsíc 25 920
rok 315 360

 

TIP: Mohlo by vás také zajímat, jaká je průměrná spotřeba vody na osobu.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Detektor úniku vody

Inteligentní vodoměr snižuje spotřebu vody v domácnosti nepřetržitým měřením a vyhodnocováním spotřeby, a může tak ušetřit stovky korun ročně. Může vám ušetřit ale daleko více peněz a také starostí. Některé typy chytrých vodoměrů dokážou detekovat poruchu ve vodovodní síti a samovolně zastavit přívod vody. Pokud vám tedy praskne potrubí, nebo se uvolní spoj a začne vytékat voda, která by vytopila domácnost, detektor úniku vody zareaguje a vodu zastaví. Poté vám vodoměr pošle zprávu o poruše a o aktuálním stavu, abyste mohli situaci zavčas řešit.

V tomto případě se již nejedná o úsporu vody v řádech stokorun, ale o zamezení vytopení vás a sousedních bytů, kde škody mohou šplhat do statisíců. Inteligentní vodoměr je v tomto případě skvělým pomocníkem a jeho pořízení je vhodné alespoň zvážit.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů