Spotřeba vody – kolik vody spotřebujete? | stavimbydlim.cz
leaderboard

Spotřeba vody – kolik vody spotřebujete?

Voda je životodárná tekutina, kterou je možné získávat z vlastní studně, nebo klasicky z vodovodního řadu. Jelikož není zdarma, mělo by být cílem každého s ní šetřit. Podívejme se společně na to, jaká je spotřeba vody v domácnostech, ale i na to, jaké jsou možnosti jejího šetření.

soutěž_Porfix
soutěž_Porfix

Kolik vody spotřebuje pračka?

Začneme prvním a naprosto nezbytným spotřebičem, kterým je pračka. Vývoj praček jde rok od roku kupředu, díky čemuž se z nich stávají spotřebiče velmi úsporné, a to jak jde o spotřebu vody, tak elektřiny. Když se podíváme do minulosti, nebylo nic výjimečného, že si pračka vzala i 100 litrů vody na jeden cyklus. Jak je tomu nyní? Spotřeba vody na praní klesla více než na polovinu a činí tak jenom 10 – 40 litrů. Na spotřebu pračky má vliv:

  • Úspornost pračky
  • Prací program
  • Množství prádla

Ty nejmodernější pračky disponují šestým smyslem a řadou senzorů, které vyhodnocují parametry a podle toho sami nastaví správné množství vody, která je k vyprání potřeba. Tím spotřeba vody klesá.

poptavka
poptavka

Spotřeba vody v myčce nádobí

Sice není úplně ve všech domácnostech, ale už se do nich postupně dostává. To proto, že je skvělým pomocníkem při mytí nádobí, ale především proto, že mytím nádobí v myčce lze uspořit značné množství vody. V klasickém dřezu se může spotřeba vody pohybovat v rozmezí 15 – 40 litrů v závislosti na množství nádobí. Myčka je na tom podstatně lépe. To proto, že funguje na principu cirkulace. Vodu využívá několikrát dokola, čímž je spotřeba vody v myčce snížena, a to na hodnotu v rozmezí kolem 10 – 30 litrů na jeden cyklus.

I tady samozřejmě spotřeba vody závisí na tom, jaký je zvolen program a kolik je v myčce nádobí. Ty nejmodernější dokážou nejenom zjistit jeho množství, ale i intenzitu zašpinění. A následně zvolí kombinaci účinného a zároveň úsporného mytí.

Kolik vody se spotřebuje na běžné domácí činnosti?

Kolik vody spotřebují hlavní spotřebiče v domácnosti, máme zmapováno. Podívejme se také na to, kolik tekutiny se spotřebuje i na naprosto běžné činnosti, které s životem v domácnosti souvisí. Ani zde to není nijak málo.

  • Spláchnutí toalety: 3 – 12 litrů
  • Sprchování: 30 – 80 litrů
  • Koupel ve vaně: 100 – 150 litrů
  • Mytí rukou: 1 – 3 litry

Více příkladů se spotřebou vody naleznete v článku průměrná spotřeba vody, kde taktéž naleznete 10 tipů na snížení spotřeby vody.


Na konci tohoto článku můžete zdarma zadat nezávaznou poptávku - urychlit a ulehčit si tak hledání stavební firmy nebo řemeslníka. Jednoduše poptáte službu, firmy vám nabídnou ceny a vy si dle referencí a výše nabídek buď vyberete, nebo ne.


Je vidět, že každá domácnost spotřebuje vody celkem dost. To se může podepisovat nejenom na celkových nákladech, ale i na ekologické stránce. Kdo chce být v obou případech odpovědný, měl by začít s vodou šetřit.

Jak snížit spotřebu vody?

První tip jsme uvedli v souvislosti s pračkou a myčkou. Jde o snahu koupit moderní spotřebič, který zajistí, že spotřeba vody bude opravdu minimální. Pokud jde o běžné úkony, je dobré investovat do moderních nádrží toalet, které mají splachovadlo rozdělené na dvě části. Po malé potřebě lze spláchnout jenom částí nádrže a tím pokaždé ušetřit i několik litrů.

V rámci hygieny je vhodné volit raději sprchování, než pravidelné koupání ve vaně. Každý den tak jedna osoba ušetří i desítky litrů vody. Když jde o spotřebu v rámci mytí rukou, je vhodné baterie doplnit takzvanými perlátory. Na první pohled vytvářejí dojem velkého proudu vody, ale reálně je průtok částečně omezen a tak i při každodenním mytí rukou je možné nějaký ten litr ušetřit. Vše vynásobme počtem osob v domácnosti a vyjde množství vody, které po přepočtení na peníze představuje nemalou finanční částku. Jak na klasickém vodném, tak i na stočném.

Využívat lze i vodu užitkovou, tedy dešťovou

Na závěr připomeňme, že ne na vše musí být nutně užívána jenom voda pitná. Existuje i takzvaná užitková – například dešťová. Ta může najít uplatnění třeba při splachování toalet, umývání auta, při běžném úklidu, stejně tak se hodí i na zalévání zahrady. Při sečtení těchto činností už mluvíme o úspoře pitné vody ve stovkách litrů.

poptavka
poptavka

Na systém pro využívání dešťové vody nyní můžete žádat dotaci. Více informací o využívání dešťové vody a retenčních nádržích na dešťovou vodu se dočtete v článku Výběr retenční nádrže.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.
 
blank
blank