Spotřeba vody – kolik vody spotřebujete?

Voda je životodárná tekutina, kterou je možné získávat z vlastní studně, nebo klasicky z vodovodního řadu. Jelikož není zdarma, mělo by být cílem každého s ní šetřit. Podívejme se společně na to, jaká je spotřeba vody v domácnostech, ale i na to, jaké jsou možnosti jejího šetření.

Kolik vody spotřebuje pračka?

Začneme prvním a naprosto nezbytným spotřebičem, kterým je pračka. Vývoj praček jde rok od roku kupředu, díky čemuž se z nich stávají spotřebiče velmi úsporné, a to jak jde o spotřebu vody, tak elektřiny. Když se podíváme do minulosti, nebylo nic výjimečného, že si pračka vzala i 100 litrů vody na jeden cyklus. Jak je tomu nyní? Spotřeba vody na praní klesla více než na polovinu a činí tak jenom 10 – 40 litrů. Na spotřebu pračky má vliv:

 • Úspornost pračky
 • Prací program
 • Množství prádla

Ty nejmodernější pračky disponují šestým smyslem a řadou senzorů, které vyhodnocují parametry a podle toho sami nastaví správné množství vody, která je k vyprání potřeba. Tím spotřeba vody klesá.

Spotřeba vody v myčce nádobí

Sice není úplně ve všech domácnostech, ale už se do nich postupně dostává. To proto, že je skvělým pomocníkem při mytí nádobí, ale především proto, že mytím nádobí v myčce lze uspořit značné množství vody. V klasickém dřezu se může spotřeba vody pohybovat v rozmezí 15 – 40 litrů v závislosti na množství nádobí. Myčka je na tom podstatně lépe. To proto, že funguje na principu cirkulace. Vodu využívá několikrát dokola, čímž je spotřeba vody v myčce snížena, a to na hodnotu v rozmezí kolem 10 – 30 litrů na jeden cyklus.

I tady samozřejmě spotřeba vody závisí na tom, jaký je zvolen program a kolik je v myčce nádobí. Ty nejmodernější dokážou nejenom zjistit jeho množství, ale i intenzitu zašpinění. A následně zvolí kombinaci účinného a zároveň úsporného mytí.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Kolik vody se spotřebuje na běžné domácí činnosti?

Kolik vody spotřebují hlavní spotřebiče v domácnosti, máme zmapováno. Podívejme se také na to, kolik tekutiny se spotřebuje i na naprosto běžné činnosti, které s životem v domácnosti souvisí. Ani zde to není nijak málo.

 • Spláchnutí toalety: 3 – 12 litrů
 • Sprchování: 30 – 80 litrů
 • Koupel ve vaně: 100 – 150 litrů
 • Mytí rukou: 1 – 3 litry

Více příkladů se spotřebou vody naleznete v článku průměrná spotřeba vody, kde taktéž naleznete 10 tipů na snížení spotřeby vody.

Je vidět, že každá domácnost spotřebuje vody celkem dost. To se může podepisovat nejenom na celkových nákladech, ale i na ekologické stránce. Kdo chce být v obou případech odpovědný, měl by začít s vodou šetřit.

Jak snížit spotřebu vody?

První tip jsme uvedli v souvislosti s pračkou a myčkou. Jde o snahu koupit moderní spotřebič, který zajistí, že spotřeba vody bude opravdu minimální. Pokud jde o běžné úkony, je dobré investovat do moderních nádrží toalet, které mají splachovadlo rozdělené na dvě části. Po malé potřebě lze spláchnout jenom částí nádrže a tím pokaždé ušetřit i několik litrů.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

V rámci hygieny je vhodné volit raději sprchování, než pravidelné koupání ve vaně. Každý den tak jedna osoba ušetří i desítky litrů vody. Když jde o spotřebu v rámci mytí rukou, je vhodné baterie doplnit takzvanými perlátory. Na první pohled vytvářejí dojem velkého proudu vody, ale reálně je průtok částečně omezen a tak i při každodenním mytí rukou je možné nějaký ten litr ušetřit. Vše vynásobme počtem osob v domácnosti a vyjde množství vody, které po přepočtení na peníze představuje nemalou finanční částku. Jak na klasickém vodném, tak i na stočném.

Využívat lze i vodu užitkovou, tedy dešťovou

Na závěr připomeňme, že ne na vše musí být nutně užívána jenom voda pitná. Existuje i takzvaná užitková – například dešťová. Ta může najít uplatnění třeba při splachování toalet, umývání auta, při běžném úklidu, stejně tak se hodí i na zalévání zahrady. Při sečtení těchto činností už mluvíme o úspoře pitné vody ve stovkách litrů.

Na systém pro využívání dešťové vody nyní můžete žádat dotaci. Více informací o využívání dešťové vody a retenčních nádržích na dešťovou vodu se dočtete v článku Výběr retenční nádrže.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů