Jak dlouho kropit základovou desku

soutez

Jestliže již máte vybetonovanou základovou desku, vaše práce kolem ní ještě nekončí. Je zapotřebí dohlédnout na správné zrání betonu a zejména, aby vám základová deska nepopraskala, je zapotřebí ji několik dní kropit. Otázkou je, jak dlouho kropit základovou desku?

Proč je nutné základovou desku kropit

Kropení základové desky je důležité z hlediska vysychání betonu. Při příliš rychlém vysychání, zejména v teplém nebo větrném počasí, by totiž mohlo dojít ke vzniku nežádoucích trhlin a tím ke snížení pevnosti konstrukce základové desky.

Jak často kropit základovou desku

S kropením základové desky byste měli v podstatě začít hned po betonáži. Samozřejmě záleží na ročním období a teplotě vzduchu. Nejdůležitějších je prvních 48 hodin. Tato doba je nejdůležitější pro celý proces zrání betonu základové desky a po celou dobu by proto měl beton zůstat vlhký. Délka kropení je též velmi závislá na počasí.

Jak dlouho kropit zakladovou desku
Základová deska by se měla kropit běžně 3 – 7 dnů, v některých případech však až 3 týdny.

Při kropení základové desky dbejte na to, aby voda nebyla příliš studená, ideální je teplota vody blížící se teplotě okolního vzduchu. Proto raději použijte odstátou vodu například ze sudu apod. Při použití příliš studené vody by mohlo u betonu dojít k teplotnímu šoku a vzniku trhlin.

Kdy nelze kropit

Pokud není možné z jakéhokoliv důvodu základovou desku kropit, přikryjte ji alespoň plachtou nebo geotextilií, abyste zabránili rychlému odpařování vody. Nezapomeňte ale plachtu nebo geotextilii předem namočit, abyste nedosáhli opačného efektu a spíš si zakrytím naopak vlhkost z betonu suchou plachtou nevytáhli. Nemáte-li plachtu, lze na zakrytí použít i fólii.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak dlouho kropit základovou desku

Minimální délka ošetřování betonu je 12 hodin, běžně však spíše 3–7 dní. Ale v závislosti na počasí, použitém betonu, tvaru a velikosti betonového prvku to může být až tři týdny. V zimním období je doba delší.

Délku nezbytně nutného ošetřování rovněž udává „specifikace provádění“ (odstavec 4.2.1 ČSN EN 13670) prostřednictvím stanovení ošetřovací třídy (odstavec 8.5 a F 8.5 ČSN EN 13670). Na základě této třídy, teploty povrchu betonu a rychlosti vývoje pevnosti betonu se z tabulek F.1, F.2 a F.3 odečte minimální doba nutná pro ošetřování betonu.

Betonáž základové desky v dešti

Pokud provádíte betonáž základové desky v deštivém počasí, musíte desku naopak před silným deštěm chránit zakrytím z důvodu, aby nedocházelo k vyplavování cementu z povrchu betonu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů