Doba kouřících komínů je téměř nenávratně pryč. Zvykli jsme si otočit knoflíkem a mít doma teplo. Topí za nás elektřina, plyn nebo máme teplo přímo od dodavatele. Ale co naplat, přes všechny vymoženosti dnešní doby mají kamna sálající příjemné teplo něco do sebe. A navíc můžeme mít teplo, i když zrovna dojde k výpadku v rozvodné síti. V tomto článku si popíšeme, jak krbovými kamny vytopit celý dům a nemuset tak pro vytápění používat sekundární zdroj tepla.
Jaké jsou systémy vytápění
Existuje spousta systémů, které se v mnohém liší, jedno však mají společné – zajistit co možná nejvyšší tepelnou pohodu v chladných dnech. Otopné systémy rozdělujeme podle několika kritérií. Jedním z nejdůležitějších je umístění topidla a množství vytápěných místností a z tohoto pohledu je dělíme na:
- lokální – vytápění jedním topidlem jedné místnosti,
- etážové – jedním topidlem vytápíme víc místností nebo dokonce bytů v jednom podlaží,
- ústřední – jedno topidlo vytápí celý objekt,
- dálkové – objekty jsou vytápěny topidlem umístěným ve vzdálené kotelně.
Dalším kritériem je rozdělení podle přenosu tepla v místnosti, na základě kterého dělíme systémy na:
- vytápění otopnými tělesy – což jsou v podstatě radiátory,
- podlahové a stěnové vytápění – systém trubek předává teplo přímým přestupem do podlahy nebo stěny,
- teplovzdušné vytápění – pomocí teplého vzduchu bez otopných těles.
Vytápění domu krbem nebo kamny
V dnešní době je takový způsob vytápění možný a rozhodně neznamená návrat k lokálnímu systému topení, při kterém budeme obíhat jednotlivá kamna a přikládat, ale mohou být topidlem, které nám zajistí teplo v celém bytě nebo domě. Stačí si pořídit kamna nebo krb s výměníkem. Takový systém však přece jen potřebuje dodávku elektrického proudu pro provoz čerpadla nebo ventilátoru, ale i pro tento případ existuje řešení v podobě záložního zdroje. Což je v podstatě velká baterie, která udrží celé zařízení v provozu během výpadku ze sítě.
Co je potřeba vědět před pořízením krbu
Krby jsou považovány za stavbu, takže pokud se rozhodnete přistavět si doma krb, budete nejprve potřebovat projektovou dokumentaci pro ohlášení na stavebním úřadě.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Krby s krbovými vložkami zajistí rozvod tepla po celém domě
Pro vlastní výstavbu se používají krbové vložky, které mají oproti klasickým otevřeným krbům mnohem větší účinnost. Jejich prosklená dvířka zajišťují větší bezpečí a zabraňují prášení a kouření do místnosti.
Krby s výměníkem mohou být teplovzdušné, teplovodní nebo akumulační. V prvním případě je teplý vzduch, někdy za pomocí ventilátorů, rozváděn do jednotlivých místností. Ve druhém případě je rozváděna ohřátá voda do systému vytápění s radiátory nebo s podlahovým, eventuelně stěnovým topením a slouží většinou jako doplňkový zdroj tepla. V posledním případě je krbová vložka uzavřená v obestavbě, která naakumuluje teplo a následně je sálá do místnosti. V takových krbech stačí topit kratší dobu. Podle uvedeného rozdělení je nutné vybírat i krbovou vložku.
Čím topit v krbových kamnech
Krby jsou až na výjimky určeny k vytápění kvalitním dřevem. Nejvýhodnější je tvrdé dřevo, které dlouho hoří. Topit můžete i dřevem z ovocných stromů. Rozhodně je třeba se vyhýbat různým dřevotřískovým deskám, železničním pražcům nebo jinak chemicky ošetřenému dřevu. Při jeho spalování nohou vznikat toxické látky a topeniště se zanáší. Pro příznivce ekologie existují i krby na biolíh nebo biomasu.
Při používání krbových kamen je potřeba, stejně jako u všech ostatních zdrojů na pevná paliva, dbát na správné spalování. Přísun dostatečného množství spalovacího vzduchu je základ. Jen tak nebude docházet k znečištění topeniště včetně zašpinění krbového skla a tvorbě škodlivých emisí (více o tom, jak topit v krbu).
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Výhody a využití krbových kamen
Pokud nemáte dostatek prostoru nebo peněz pro výstavbu krbu, je dobrou variantou pořízení krbových kamen. Ušetříte si nepořádek ze stavby. Jednoduše nakoupíte, dovezete a sestavíte. Na rozdíl od krbu můžete v některých kamnech topit také briketami. Pořídit si můžete i kamna na biolíh, biomasu nebo pelety.
Vytápění krbovými kamny může být stejně jako u krbů teplovzdušné, teplovodní nebo akumulační.
Teplovzdušné vytápění však není napojeno na žádné rozvody a výměník slouží pouze pro cirkulaci vzduchu v místnosti.
Rekonstrukce starého komínu – frézování a vložkování
Ať už se rozhodnete pro pořízení krbu nebo kamen, nesmíte zapomínat na důležitou součást, kterou je komín. V případě novostavby je návrh komínového systému součástí projektové dokumentace. Jestliže přistavujete krb nebo kamna v domě, který už má komín, nemusíte sice řešit stavbu nového, ale zdaleka nemáte vyhráno.
Staré komíny je totiž potřeba vyvložkovat, aby odpovídaly všem bezpečnostním předpisům. Nejlevnější a nejjednodušší způsob je vložkování komínu nerezovou vložkou, která může být buď pevná pro rovné a přímé komíny, nebo flexibilní pro komíny se směrovými odchylkami. Pevné vložky mají delší životnost a jsou méně náchylné k usazování sazí. Hodně staré a zanesené komíny je nutné před vložkováním vyfrézovat.
Jak určit výkon krbu a kamen
Správně zvolaná kamna a krbové vložky by měly při běžném provozu topit na 60-70% svého maximálního výkonu. Výpočet potřebného výkonu závisí na spoustě faktorů. Pro orientační výpočet u starších nezateplených domů se používá jednoduchý vzorec: 1 kW výkonu krbových kamen ohřeje 20 m3 prostoru místnosti, ale u současných zateplených budov je situace už jiná. Rovněž v případě, že teplo rozvádíme do víc místností, bude se výpočet lišit. V každém případě je lepší nechat propočet optimálního výkonu na odbornících.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.