Jak na zateplení oken?

Zateplení oken je jednou z možností, jak výrazně snížit tepelné ztráty a zvýšit komfort bydlení. Zateplení oken je výrazně levnější než jejich výměna, proto se mnoho stavebníků přiklání spíše k tomuto řešení.

Někteří z nás jistě přemýšleli, jak zamezit tepelným ztrátám v oblasti oken, ve svém domě nebo bytě. Většina stavebníků se možná smířila s tím, že okna kompletně vymění. Pokud patříte mezi ty, kteří ještě sbírají potřebné informace, porovnávají dostupné možnosti, a tudíž se teprve chystáte dát tepelným ztrátám pořádně na frak, pojďte se s námi podívat, jak úspory docílíme pouhou výměnou zasklení stávajících oken.

Zní to dobře, nemyslíte? V našem článku si porovnáme finanční náročnost výměny zasklení, oproti kompletní výměně stávajících oken za nová. Také se blíže podíváme na postup této výměny a nevynecháme ani část, kde si rozebereme benefity, které nám rozhodnutí pro tuto variantu zateplení přinese.

Jaká okna lze zateplit, kolik nás bude výměna zasklení stát a jaké plusy přinese


Pasport budovy - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud se obáváme, že se výměna zasklení netýká našich oken, další řádky vás jistě potěší.

Zateplení dřevěný oken

Vyměnit zasklení stávajících oken a tím snížit teplené ztráty je prakticky možné u každého typu oken. Ať už máme vyrobené okenní rámy z jakýchkoliv běžně používaných materiálů, jako je například plast, hliník nebo třeba dřevo, lze u nich zasklení vyměnit a tím okno zateplit. U starších, zejména dřevěných oken, záleží na tom, v jaké kondici dřevo je. Pokud jsou dřevěné okenní rámy poškozené, můžeme výměnu zasklení využít také k jejich opravě, jako je například přebroušení rámů, obnovení ochranného nátěru nebo zatmelení jejich nedostatků. V případě výraznějšího poškození okenních rámů, bychom měli zvážit kompletní výměnu oken.

Pokud si nebudete jisti, zda se vás zateplení oken týká, doporučujeme se obrátit na firmu, která stav stávajících okenních rámů posoudí. Tyto firmy běžně nabízejí poradenství a kalkulaci ohledně zateplení oken zdarma. Před případným zadáním zakázky, doporučujeme ověřit reference a odbornost vybrané firmy.

Zateplení plastových oken a hliníkových oken

Může se zdát, že se zateplení oken týká pouze dřevěných oken, ale opak je pravdou. Výměna zasklení se realizuje i u podstatně novějších materiálů, jakými jsou plast a hliník. Není tomu tak dlouho, kdy se dodávala okna s nepříliš kvalitním trojitým zasklením, které doprovázelo rosení oken a nedostatečná tepelná izolace. Jejich rosení mělo za následky dokonce plísně v místnostech, kde se tato okna použila.

Zateplení oken - oprava těsnění okna
Součástí zateplení okna je výměna zasklení, ale také výměna počkozeného těsnění

Cena zateplení oken

Porovnáme-li zateplení oken a jejich kompletní výměnu po finanční stránce, můžeme za zateplení stávajících oken zaplatit až o polovinu méně peněz, což stav našeho bankovního účtu jistě ocení.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Někdo by mohl namítnout, že pouhá výměna zasklení stávajících oken, nebude mít tak výrazný pokles tepelných ztrát oproti kompletní výměně oken. Tomuto tvrzení dáváme za pravdu, nicméně, rám oken z pravidla tvoří 10 až 20% celkové plochy okna a k největším tepelným ztrátám dochází právě v prosklené části. Jedná se tedy o zanedbatelné hodnoty, co se týká propustnosti okenních rámů.

Nevýhody výměny oken

Pokud se nezdá nižší pořizovací cena výměny zasklení dostatečnou výhodou, představme si ten šílený nepořádek u kompletní výměny oken a další činnosti, kterým se bohužel nevyhneme. Prach, kam se jen podíváme, vynášení stávajících, těžkých oken z domu, poté vynášení nových, leckdy těžších oken, jejich následná montáž a v neposlední řadě zednické zapravení a vymalování interiéru.

Logicky nám kompletní výměna oken zabere podstatně více času než pouhé zateplení oken. Čas, strávený zateplením stávajících oken, za pomoci výměny jejich zasklení, se odvíjí od prováděných prací na stávajícím okenním rámu a rozměru okna. V ideálním případě může mít zručný řemeslník hotovou jednu výměnu zasklení přibližně za jednu hodinu, v některých případech i za kratší dobu.

Jak zateplení oken probíhá?

V první řadě mnoho z nás jistě uvítá, že výměnu zasklení lze provádět postupně, s ohledem na náš rozpočet a čas, který jsme schopni zateplení oken momentálně věnovat. Začít můžeme třeba kuchyní, pokračovat obývacím pokojem a na závěr si nechat malé okénko v koupelně nad vanou. Kompletní výměnu oken lze také provádět postupně, ale upřímně, kdo z nás by znovu stál o všudypřítomný prach, špínu, stěhování a další činnosti, které výměnu doprovází.

Výměna zasklení svépomocí

Postup zateplení stávajících oken je poměrně jednoduchý, šikovný kutil by ji mohl zvládnout s pár dobrými radami a případnou asistencí sám.

 • V prvním kroku vyřízneme, nebo jinak vyjmeme stávající zasklení a odstraníme původní okapnici.
 • V případě, že je stávající okenní rám vyroben ze dřeva, doporučujeme detailnější kontrolu jeho stavu a případné ošetření rámu. Minimálně by stálo za zvážení jeho obroušení a ošetření novým, ochranným nátěrem.
 • Když je rám připraven, přistoupíme k dalšímu kroku. Vložíme do něj nové, izolační dvojsklo nebo trojsklo a přichystáme si novou okapnici.
 • Výběr zasklení je zpravidla ovlivňován rozpočtem, vyšší pořizovací cena je logickou daní za kvalitnější izolaci s nižšími tepelnými ztrátami.
 • Nyní zasklívací profil přišroubujeme a uzavřeme.
 • Zkontrolujeme, zda jsme předešlé kroky provedli s dostatečnou pečlivostí. Pokud tomu tak je, následuje utěsnění spáry po obvodu zasklívacího profilu. Tuto část provádíme s maximální přesností a pečlivostí, odměnou za dobře odvedenou práci nám bude zabránění průniku vlhkosti a rosení. Tyto neduhy, se kterými se u oken čas od času setkáváme, mají za následek vznik plísní. Obvykle se utěsnění provádí za pomoci silikové výplně. Před jejím pořízením, doporučujeme konzultaci s odborníkem.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů