Jak namíchat cementový špric (podhoz pod omítku)

nacenění

Slovo špric pochází z němčiny a je odvozené od původního spritzen, což znamená stříkat, protože se jedná o řídkou vrstvu nejčastěji z cementu, písku a vody, která se stříká na stěny. Používá se jako podkladní vrstva pro lepší přilnavost omítky. Různé, předem namíchané pytlované směsi, jsou běžně k dostání v obchodech a stačí je smíchat s doporučeným množstvím vody, ale cementový špric si také můžete vyrobit sami. V článku tedy naleznete, jak namíchat cementový špric svépomocí.

Suroviny pro výrobu špricu

Špric má za úkol spojit podklad s dalšími omítkovými vrstvami, je tedy žádoucí, aby měl dostatečnou pevnost a zároveň hrubý povrch kvůli lepší přilnavosti.

Pro výrobu špricu budete potřebovat:

  • praný písek frakce 0-4
  • cement portlandský směsný
  • vodu

Množství cementu by mělo být v každém případě větší než u jádrové omítky, kterou budete nanášet v následujícím kroku omítání, aby byla zajištěna dostatečná pevnost celého souvrství. Poměr surovin pro cementový špric je 3 : 1, to znamená 3 díly písku na jeden díl cementu. Množství vody zvolte takové, abyste získali řídkou kaši. Pro lepší zpracovatelnost můžete přidat trochu hašeného vápna. V tom případě je poměr surovin 4-5 : 1 : 1, což je 4-5 dílů písku, 1 díl cementu a 1 díl vápna.

Jak namíchat cementový špric
Pro namíchání cementového špricu budete potřebovat vodu, cement a písek.

Příprava cementového spčicu

Pro přípravu špricu je nejvhodnější stavební míchačka, do které nalijete vodu, přidáte cement a postupně přidáváte písek. Nakonec doředíte do potřebné konzistence. Směs důkladně několik minut promíchejte. Musí být tak řídká, že bude stékat po zednické lžíci. Při vlastní práci ji neustále promíchávejte, jinak budou zrnka písku klesat ke dnu a dojde k jejímu rozmísení. Před nahazováním namočte povrch omítané zdi pro lepší přichycení špricu.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Nanášení cementového špricu

K vlastnímu špricování můžete použít zednickou naběračku nebo lžíci a směs nabírat přímo z kolečka. Hlavně nahazujte rychle, protože řídká směs po lžíci stéká. Stěna by měla být rovnoměrně našpricovaná, ideálně v tloušťce asi 2-5 mm, ale bez hrbolů, které by vám znepříjemnily nahazování jádrové omítky.  Správně provedený špric slouží pouze pro zdrsnění povrchu. Zbytky popadané na zem včas ukliďte, aby nedošlo k jejich zatvrdnutí, které budete pracně odstraňovat. Úklid vám usnadní, když si před zahájením prací položíte pod stěnu fólii, karton nebo starý koberec.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů