Jak odstranit omítku z betonu

Zasychající zbytky omítky na betonovém chodníku jistě nejsou nic vítaného ani příjemného. Jestliže se vám ale už něco takového přihodí, nemusíte si hned zoufat. Poradíme vám, jak odstranit omítku z betonu.

Postup odstranění omítky z betonu je zhruba takový:

  • Mechanicky odstranit všechny zbytky omítky z chodníku
  • Důkladně omýt chodník vodou
  • Použít rozpouštědla
  • Opakovat až do úplného odstranění všech zbytků omítky

Omítku z betonu oškrabte

Začněte tím, že co největší množství popadané omítky z chodníku mechanicky odstraníte.  Snažte se odstranit pokud možno všechnu omítku, co půjde, důkladně ji seškrábejte například ocelovou špachtlí a dočistěte kartáčem, nejlépe drátěným.

Poté chodník omyjte vodou. Pokud máte tu možnost, tak použijte vysokotlaký čistič, tzv. wapku. Jde o velmi efektivní a ekologický způsob, kdy za pomoci vysokého tlaku vody nebo páry s minimálním úsilím mechanicky oddělíte veškeré znečištění od podkladu.

Jestliže není omítka na chodníku ještě úplně zaschlá, může tento postup očištění chodníku být dostatečně účinný. Pomocí vysokotlakého čističe lze rovněž velmi úspěšně vyčistit i skvrny od oleje nebo barev, betonu, bláta, prachu apod.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Návod - jak odstranit zbytky omítky z betonového chodníku
Pro odstranění omítky z betonového chodníku použijte špachtli a ocelový kartáč. Pokud se vám nepodaří všechnu omítku odstranit, použijte ocet, příp. speciální chcemické přípravky.

Ocet pro odstranění omítky

Pokud zbytky omítky na chodníku přesto stále ještě drží, nebo nemáte-li k dispozici vysokotlaký čistič, potom můžete zkusit použít obyčejný ocet. Nalijte ho jednoduše na chodník a nechte působit, poté opět vydrhněte kartáčem a opláchněte vodou. Ocet navíc ještě působí i jako prostředek proti plevelům, takže se jeho použití vůbec nemusíte obávat.

Návod: Jak odstranit mech ze zámkové dlažby.

Chemie na rozpuštění cementu

Jestliže nepomůže ani ocet, tak použijte různé speciální prostředky na rozpouštění cementu. Na trhu jsou přípravky jak na chemické, tak i na přírodní bázi. Opět se používají tak, že se aplikují přímo na povrch, nechají se působit a poté se důkladně opláchnou vodou. Pokud se nezdaří odstranit všechny stopy po omítce z chodníku hned napoprvé, celý postup opakujte.

V každém případě s těmito prostředky pracujte podle návodu a rovněž nezapomeňte na použití ochranných pracovních pomůcek.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Prevence zašpinění chodníku omítkou

Než podstoupit složité a někdy i náročné čištění, je lepší učinit kroky, které znečištění betonu zabrání. Chodník proto před započetím prací co nejpečlivěji zakryjte buďto igelitem, plachtou nebo kartonem tak, aby se žádná opadaná omítka nedostala až na samotný chodník.

Pokud už se tak stane, okamžitě zbytky omítky odstraňte a nenechte je zaschnout. Usnadníte si tím pozdější pracné čištění a to za tu námahu se zakrytím určitě stojí.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů