Jak odstranit vrzání parket – 4 možné způsoby

soutez

Není nic horšího, než když při nočních výletech do ledničky kvůli vrzajícím parketám vzbudíte celou rodinu. Naštěstí existuje několik jednoduchých typů, jak odstranit vrzání parket a dopřát všem ničím nerušený spánek. Jak na to, je předmětem dnešního článku.

Vrzající parkety

Vrzání parket je způsobeno tendencí dřeva měnit svůj objem v reakci na hodnoty vlhkosti prostředí. Jednotlivé parkety, uvolněné z lepidlového lůžka, se následně třou jedna o druhou, což vydává charakteristický, nepříjemný zvuk.

Prevence vrzání parket

Hlavním způsobem prevence vrzání parket bude předcházení jejich deformaci, resp. objemovým změnám. Ve vlhkém prostředí se proto vyplatí pokládat parkety na polštáře s izolací DVT, či OBS deskou (nezapomeňte i na dostatečně velkou dilataci). V suchých místnostech naopak parketám prospěje zvlhčovač vzduchu.

Vrzání parket je způsobeno vzájemný třením uvolněných parket.
Vrzání parket je způsobeno vzájemný třením uvolněných parket.

Typy, jak odstranit vrzání parket

Všechny techniky opravy vrzajících parket spočívají v napravení její deformace:


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

  1. Nejsnadnější opravou bývá zasypání spár vrzajících parket trochou grafitového/mastkového prášku, nebo nastrouhaného mýdla. Takto ošetřené místo následně překryjte hadrem a na chvíli jej zatěžkejte vlastní vahou. Grafitový prášek (stroužky mýdla) díky tomu spáru zcela vyplní, čímž se parkety spolehlivě upevní
  2. Pokud grafitový prášek nepomáhá, zvolte poněkud invazivnější metodu podlepení. Uvolněné parkety nejprve ve středu provrtejte vrtákem o průměru 4 mm (kolmo na pochozí plochu). Vytvořeným otvorem následně pod parkety vstříkněte polyuretanové lepidlo a alespoň na dvanáct hodin opravované místo zatěžkejte. Díry se maskují tmely, či vosky odpovídajících barev.

Související téma: Druhy tmelů a jejich využití.

  • Další alternativou je přebroušení povrchu a využití vzniklého prachu k utěsnění spár. Na konec parkety nezapomeňte nalakovat, aby byly i nadále chráněny proti vnějším vlivům.
  • Pokud ani jeden z těchto způsobů opravy vrzání podlahy nepomáhá, nezbývá vám nic jiného než parkety vyměnit, a to buď lokálně, nebo kompletně. Pokud se rozhodnete přenechat práci profesionálovi, bude vás metr čtvereční parketové podlahy stát od 600 do 3000 Kč.

Jak odstranit vrzající parkety parkety: Závěr

Vrzání podlahy je způsobeno deformací jednotlivých parket. U lokálních problémů často pomůže utěsnit spáry grafitovým/mastkovým práškem, nebo prolít spodní polštář polyuretanovým lepidlem. Sázkou na jistotu pak bývá přebroušení, či kompletní výměna parket.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů