Tmely a jejich využití – oprava pomocí tmelu

Tmely jsou ve stavebnictví velmi hojně používanými produkty. Hodí se na různé instalační, renovační a opravné práce. Právě oprava pomocí tmelu zaujme celkovou jednoduchostí, stejně tak i svou kvalitou a dokonalým výsledkem. Ne všechny tmely jsou stejné a ne všechny se hodí na jakýkoliv materiál. V článku se dočtete o různých typech tmelů a na co jsou určené.

Jaké jsou druhy tmelů?

Hned na úvod je třeba zmínit, že sortiment je velmi bohatý a s tím může souviset první úskalí. Na každý materiál a určité použití existuje určitý typ tmelu, proto je třeba číst informace na obalu výrobku a ujistit se, že kupujete správný typ tmelu. Sortiment tmelů lze rozdělit do tří skupin, a to na:

 • Dvousložkové tmely
 • Akrylové tmely (někdy také akrylátové tmely)
 • Silikonové tmely
 • Polyuretanové tmely
 • Speciální tmely

Dvousložkové tmely rychle vytvrdnou, snadno se s nimi pracuje. Jejich aplikace pomocí aplikační pistole je velmi jednoduchá. Zaujmou také tím, že se následně nepropadají. Jsou vhodné jak na tmelení trhlin, ale i rohů a hran.

Akrylové tmely mají nevýhodu v tom, že se po zatvrdnutí lehce propadnou. Kladem je však velmi bohatý výběr v mnoha různobarevných odstínech, což se při opravách velmi hodí. Akrylové tmely jsou pružné a elastické, jsou vhodné pro využití v interiéru a exteriéru. Lze je použít pro různá tmelení trhlin, rohů a spár. Hodí se například pro opravy omítek, po zaschnutí jsou přetíratelné běžnými barvami. Uplatnění najdou také při opravách sádrokartonových konstrukcí.

Související článek:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jak tmelit sádrokarton? – co použít pro tmelení sádrokartonu, stupně tmelení sádrokartonu, postup tmelení

Akrylový tmel využijete pro opravu omítky kolem okna
Akrylový tmel využijete pro opravu omítky kolem okna

Silikonové tmely nachází své uplatnění zejména v kuchyních a koupelnách a všude tam, kde je vhodné eliminovat možné zatékání vody. Silikon je odolný, trvale pružný, vodotěsný, voděodolný a také odolný proti plísním. Silikony se dále dělí na univerzální silikon, sanitární, stavební, sanitární neutrální a další speciální silikonové tmely pro různá použití.

Polyuretanové tmely se využívají především ve strojírenství, uplatnění však najdou i ve stavebnictví. Polyuretanový tmel se hodí pro opravu kovových částí, tedy například plechové krytiny, svodů, okapů, parapetů a mnoho jiného. Po vytvrzení je pružný a odolný povětrnostním vlivům.

Speciální tmely jsou určené přímo ke konkrétní aplikaci. Například sklenářský tmel slouží pro zasklívání rámů oken, tmel na parkety využijete na opravu popraskaných a děravých parket, nebo izolační tmel na tmelení spár mezi oknem a zdivem či parapetem a zdivem. Dále se nabízí sanitární tmel, který využijete zejména v kuchyni, ve WC místnosti a v koupelně, například na opravu těsnění kolem vany či umyvadla. Střešní tmel vám výborně poslouží v případě opravy střešní krytiny z asfaltových pásů, ale i jiných střešních krytin. Je trvale pružný, elastický a odolný UV záření a povětrnostním vlivům. Sehnat můžete i tmel na tmelení míst s vysokou teplotou. Kamnářský tmel pro tmelení otvorů v pecích a kamnech a utěsňování spojů s vysokou teplotou odolává teplotám až do 1500 °C.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Jaký tmel použít?

Když je v plánu oprava pomocí tmelu, je třeba vybrat ten pravý nejenom podle jeho vlastností a odstínu, ale i podle toho, jaký materiál s ním bude opravován. V tomto případě lze rozdělit materiály do několika hlavních skupin, a to na:

 • Dřevo (parkety)
 • Kovy
 • Omítky a zděné materiály
 • Bitumenová izolace
 • Sklo
 • Keramika

Oprava dřeva pomocí tmelu

Pokud je v plánu oprava dřeva, a to různých prasklin, děr, nebo jiných poškození na hranách nebo rozích, jsou ideální možností dvousložkové nebo akrylové tmely. Jedná se o celkem všestranné pomocníky, o kterých se dá s nadsázkou říci, že pomohou opravit jakékoliv poškození na jakémkoliv dřevě. Na opravu parket poslouží k tomu speciálně vyvinuté tmely, které jsou určeny k tmelení spojů dřevěných podlah. Takto vytvořený spoj je vodotěsný a lze jej přetřít jakýmkoli lakem.

Na opravu dřeva jsou k dostání také brousitelné tmely, s pomocí kterých vyrovnáte jakékoli nerovnosti. Po zaschnutí a vytvrzení tmelu jej lze brousit a upravit tak do finální podoby.

Oprava kovu pomocí tmelu

Pokud má být provedena oprava kovových materiálů pomocí tmelu, je třeba volit takové řešení, které je na tuto formu oprav přímo určené. Inspirovat se můžete hlavně v autodílnách, nebo autolakovnách. Mezi osvědčené řešení patří tmely epoxidové, polyesterové, ale i polyuretanové. Nechybí ani varianty obsahující skelné vlákno, které tmelu dodávají vyšší pevnost v tahu.

Na stavbě tmel na opravu kovu využijete například při opravě plechové krytiny, plechového parapetu nebo podokapního žlabu.

Akrylové tmely pro opravu
Akrylovým tmelem lze opravit trhliny v omítce

Oprava omítky a zdiva pomocí tmelu

Třetí variantou jsou opravy omítek a zděných materiálů. Zde se jako nejlepší pomocník jeví takzvaný omítkový tmel na akrylátové bázi, který je jednoduchým a všestranným pomocníkem při opravách různých druhů omítek i klasického zdiva. Omítkové, neboli akrylové tmely, spadají do kategorie brousitelných tmelů, což znamená, že jej lze po nanesení a zaschnutí přebrousit do požadované podoby.

Omítkové tmely velmi dobře přilnou k jakémukoli minerálnímu podkladu (omítka, cihla, pórobeton, kámen), je velmi dobře zpracovatelný, vhodný pro exteriér i interiér. Dodává se zpravidla v dózách a na stěnu se nanáší pomocí špachtle nebo ocelového hladítka. Pro drobnější opravy (oprava trhlin v omítce) výborně poslouží kartuše, která umožňuje jednoduchou aplikaci aplikační pistolí.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Související články:

Akrylový tmel pomůže s opravou nejen omítky a sádrokartonu – na co vše lze použít akrylový tmel?

Akrylátový tmel na popraskanou omítku kolem oken – pokud vám praská a opadává omítka kolem rámu okna, přečtěte si návod na opravu pomocí akrylového tmelu

Základní přehled použití jednotlivých typů tmelů:

Konstrukce Typ tmelu
Zdivo, omítky, štuky, beton Akrylátový tmel

Brousitelný tmel

Omítkový tmel

Sádrokarton Akrylátový tmel Brousitelný tmel
Dřevo, parkety, dřevěné podlahy, dřevěný nábytek Akrylátový tmel

Brousitelný tmel

Plechová krytina, okapy, svody, plechové parapety Polyuretanový tmel
Těsnění kolem vany, umyvadla, sprchového koutu Silikonový tmel
Asfaltová hydroizolace, oprava střešní krytiny Bitumenový tmel
Plasty Butylenový tmel

 

Jaký je postup opravy pomocí tmelu?

Základem opravy pomocí tmelu je čistota konkrétního opravovaného materiálu. Podklad pro aplikaci tmelu by měl být suchý, čistý, zbavený prachu i hrubých částí a mastnoty.

Následně se část tmelu připraví a lehce rozmíchá na podložce, odkud je pomocí špachtle postupně aplikován do prasklin nebo děr. A to tak, aby došlo k vyrovnání povrchu s původním materiálem. Celý prostor se následně pomocí špachtle nahrubo začistí a tmel se nechá vytuhnout. Doba jeho schnutí může být různá a pohybuje se od několika desítek minut, po několik hodin.

TIP: Ideální je nechat tmel vytvrdnout i několik dní. Poté dané místo důkladně obruste nejprve hrubším a potom jemnějším smirkovým papírem. Tím budou zarovnány veškeré nečistoty a oprava je definitivně u konce.

Tmely jsou dostupné v dózách i kartuších

Všechny tmely se prodávají jak v dózách, tak v plastových kartuších, které usnadňují aplikaci především ve špatně přístupných místech, tedy například v rozích, různých spárách a trhlinách. Tmel se pomocí aplikační pistole vytlačí z kartuše přímo na opravované místo a posléze se zarovná špachtlí. Pokud vám nějaký tmel zbude, kartuši stačí vzduchotěsně uzavřít a tmel můžete použít kdykoli jindy na jiné opravné práce.

Tento univerzální postup je shodný pro většinu druhů oprav. Mezi důležité tipy patří i to, že tmelu je vhodné připravit si vždy jenom optimální množství, jelikož nepoužitý tmel se nevrací, ale vyhazuje. Také platí, že je vhodné si první aplikaci raději vyzkoušet na méně viditelném místě. Tím lze eliminovat případné budoucí problémy, pokud je oprava s využitím tmelení absolvována poprvé. Kdo je však zručný, ten by ji měl bez problémů zvládnout svépomocí.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů