Akrylový tmel pomůže s opravou nejen omítky a sádrokartonu

nacenění

Tmelů je dnes na trhu celá řada. Používají se především v oblasti stavebnictví jako pomocné a konstrukční materiály a materiály pro různé opravy. Rozhodně nejrozšířenějším tmelem je akrylový tmel, který se využívá při tmelení sádrokartonu, pro opravu omítek, ale i při rekonstrukcích koupelen a kuchyní.

Jakou má akrylový tmel charakteristiku?

Akrylový tmel (někdy také akrylátový tmel) je nejčastěji používaným pomocníkem v domácnosti, a to na celou řadu oprav. Jeho velkým kladem není jenom dobrá dostupnost v obchodech, ale také jeho nízká cena, která začíná na 40 Kč. Používá se především pro tmelení různých spár nejen v koupelně a kuchyni, ale i v dalších bytových místnostech.

Spárovací akrylový tmel vytváří trvale pevný a plasticko-pružný spoj. Velmi jednoduše se nanáší, jelikož se prodává zpravidla v plastové kartuši, ze které se vytlačuje pomocí aplikační pistole. Díky jeho složení jej lze nanášet na mnoho různých materiálů, jako je například dřevo, omítka, sádrokarton, cihla, beton či kámen.

Dále nelze zapomínat také na velmi krátkou dobu schnutí tmelu, což ukazuje na jeho všestrannost a možnost rychlé opravy. Důležité je zmínit také to, že klasický akrylový tmel lze přetírat jak disperzními, tak i akrylátovými barvami. Díky tomu místo opravy jednoduše splyne s okolím.

Jaké jsou neznámější možnosti použití?

Jak už bylo zmíněno, akrylový tmel se používá hlavně v rámci domácnosti, a to v interiérech. Používá se na běžné poškození, jako jsou různé praskliny a trhliny v omítce, stejně tak na zatmelení různých spár a děr. Nejčastěji jej lze využít na:


Nahození omítky - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Spáry u rámů oken
 • Při osazování parapetů
 • Tmelení rohů sádrokartonu
 • Tmelení trhlin a děr v omítce
 • Tmelení zárubní vnitřních dveří
 • Oprava poškozeného sádrokartonu, apod.

Některé akrylové tmely nejsou vhodné pro použití v exteriéru, při koupi je tedy třeba dát pozor a vybrat takový akrylátový tmel, který je odolný vlhkosti a povětrnostním vlivům. Některé akrylové tmely se svým složením a vlastnostmi nehodí pro použití v exteriérech, kde by nebyly schopny odolat rozmarům počasí, jako jsou výkyvy teplot, vlhkost a UV záření.

Hodí se akrylové tmely i na jiné materiály?

Ano, hodí. Nutno však dodat, že by se mělo jednat o speciální akrylové tmely, určené pro tuto aplikaci.Důležitou změnou v jejich složení jsou hlavně příměsi, které zvyšují celkovou přilnavost na daných materiálech. Na klasické omítky se může hodit akrylový štukový tmel, který obsahuje příměs křemičitého písku a věrohodně tak napodobuje klasickou omítku. Plusem tohoto řešení je také lepší přilnavost vrchních nátěrů.

Kalkulace ceny omítek

Jaké jsou možnosti výběru?

Akrylový tmel lze pořídit v celé řadě barevných odstínů, díky kterým bude opravené místo téměř neviditelné. Nechybí klasické odstíny, tedy bílá a šedá barva, ale také světle hnědá, černá či odstín bronzu, nebo barva imitující dřevo.

Když akrylový tmel nestačí, existují další možnosti

Akrylový tmel v kartuši
Akrylový tmel v kartuši

Nutno říci, že kromě klasického akrylového tmelu je možné požívat i řadu dalších alternativ, které pomohou při opravách jak v interiéru, tak exteriéru. Existují například různé dvousložkové tmely, tmely určené přímo na venkovní omítky, se kterými je možné řešit opravy i v exteriérech, apod.

V koupelnách, ale také na toaletách nebo v kuchyních zase najde uplatnění silikonový tmel (sanitární tmel), který se používá především pro vodotěsné spárování. Je odolný vlhkosti, plísním a je snadno omyvatelný. Proto se používá především pro těsnění kolem vany, sprchových koutů či umyvadla, aby voda nezatékala, kam nemá. Používá se však také i u obkladů a dlažby v místech, kde není spárovací hmota.

Tip: Chystáte se nahazovat omítky? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Související článek: Návod na odstranění silikonu ve dvou krocích

Pokud u starých dřevěných oken vyměňujete zasklení či utěsňujete stávající okna, bude se vám hodit sklenářský tmel, který slouží pro utěsnění spoje sklo/dřevo nebo sklo/kov. Tmel nepraská, nedrolí se a lze jej přetřít běžnými barvami na dřevo či kov.

Komu zatéká střechou a potřebuje utěsnit děravou krytinu či trhlinu v asfaltové střešní krytině, bude potřebovat střešní tmel. Jedná se o bitumenový tmel, který přilne k většině střešních konstrukcí a vytvoří vodotěsný spoj. Střešní tmel je odolný povětrnostním vlivům.

Kamnářský tmel slouží pro tmelení kamen, spojů v topných systémech, tmelení roštů a utěsňování všech otvorů v místech s vysokou teplotou. Kamnářský tmel odolává teplotám až 1500 °C.

Brousitelné tmely jsou vhodné pro tmelení dřevěných podlah či fasádních obkladů a dále omítek, zdiva a štuků. Opravená místa lze jednoduše přebrousit dle potřeby.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Pro opravu dešťových svodů lze využít klempířský tmel na bázi polyuretanu, který díky své přilnavosti ulpí i na hladkých površích.  Je pružný, odolný a přetíratelný běžnými nátěry.

Pro opravu parket lze využít vysoce elastické tmely na parkety vyráběné v odstínech, které věrně imitují barvu dřeva. Tmel je vodotěsný a lze jej přetřít různými podlahovými laky.

Tmelů existuje mnohem více, s nadsázkou lze říci, že na každou konstrukci a materiál v domě či bytě je určen speciální tmel. Více o tmelech si můžete přečíst například na Wikipedii.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 
Kolik stojí omítky