Renovace parket – bezprašné broušení parket

V mnoha starších domech a bytech lze nalézt původní dřevěné parkety. Komu se nelíbí, nemusí je nutně měnit, jelikož je tu ještě jedna možnost, kterou je renovace parket. Jak na ni? Podívejte se na postup renovace parket a na to, na co při opravě parket nezapomínat a kolik peněz taková oprava stojí.

Renovace parket začíná prvotní kontrolou

Vše by mělo začít kontrolou stávajících parket, v rámci které se zjistí, do jaké míry jsou parkety poškozené, jak velkou vyžadují opravu, zda je nutné některé z nich vyměnit a jaký bude následný postup renovace. Právě během této fáze je třeba myslet na možnost výměny parket, ale i případnou možnost rozšířit parkety do dalších místností. Poté už může začít samotná renovace parket.

Broušení parket je nutností

Nedílnou součástí renovace je broušení parket. Jedná se o postup, který je důležitý hlavně proto, že se odstraní horní vrstva laku, nečistoty a také zašlý vzhled. Dnes se používá především strojní bezprašné broušení, které je:

  • Rychlé
  • Jednoduché
  • Minimálně pracné

Pro broušení velkých ploch se používá k tomu určená bruska na parkety a parkety okolo stěn lze brousit pásovou nebo excentrickou bruskou. Pro broušení detailů v oblasti rohů použijte rohovou vibrační brusku. Předejdete tak poškození omítky v těchto místech.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Broušení parket můžete provést svépomocí, přičemž potřebné nářadí si můžete zapůjčit v různých půjčovnách. Broušení je však mírně fyzicky náročné a při neopatrném zacházení můžete dojít k poškození stěn od nárazu brusky.

Postup broušení parket můžete shlédnout v tomto videu.

Tmelení parket a další opravy

Renovace parket
Dřevěné parkety

Jakmile jsou parkety obroušeny, přichází na řadu tmelení parket a další případné opravy. Cílem je, aby bylo po broušení parket dosaženo kvalitního „oživeného“ vzhledu, bez případných mezer mezi jednotlivými parketami. Zde se nejčastěji používá různých speciálních tmelů, které zaplní vzniklé mezery. Tmely jsou k dostání v kartuších, díky čemuž je lze s dostatečnou přesností aplikovat i do menších mezer. Na rozsáhlejší poškození lze použít tmely v dózách, které se aplikují pomocí špachtle.

Tím je hotové to nejdůležitější a můžete opět parkety přebrousit, aby došlo k dokonalému vyhlazení povrchu.

Finální ošetření parket

Jakmile je podlaha opravena a dostatečně přebroušená, můžete přikročit k finální povrchové úpravě. Tou se docílí toho, že parkety získají výsledný dokonalý vzhled, ale zvýší se též odolnost parket proti opotřebení a ošoupání. Před nátěrem parket se však ujistěte, že se na parketách nevyskytují žádné nečistoty a mastné skvrny. Na takto zasažená místa lak nepřilne a postupem času se odloupne.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 

Pro nátěr parket lze zvolit různé vosky, oleje, lazury či laky, a to v různých barevných odstínech imitující rozličné dřeviny. Je nutné vybrat především takové nátěrové hmoty, které jsou určeny pro aplikaci na dřevěné podlahy a u kterých je počítáno s vyšší zátěží a opotřebením.

Také je třeba zvážit, jakou vysoký lesk zvolit. Nátěrové hmoty jsou standardně matné, pololesklé a lesklé. Obecně je doporučován spíše pololesk, jelikož lesklé parkety budou odrážet sluneční paprsky, což může oslňovat obyvatele místnosti.

Související články:

Jak vybrat lazuru na dřevo – velké srovnání lazur

Renovace dřevěné podlahy – čím natřít starou dřevěnou podlahu

Kolik renovace parket stojí?

Je jasné, že se cena renovace parket odvíjejí hlavně od toho, zda je prováděna svépomocí a platí se jenom za materiál, nebo je renovace poptána u firmy. Zde hraje roli hlavně celkový rozsah prací, ale i stav stávajících parket.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Základní přehled cen za broušení parket, tmelení a lakování parket je uveden v tabulce.

Úkon Cena (Kč/m2)
Broušení parket (hrubé a jemné) 110 – 170
Tmelení 50 – 110
Lakování parket (1 vrstva) 35 – 45
Lakování parket (2 vrstvy) 85 – 95
Lakování parket (3 vrstvy) 140 – 150
Broušení + 2 vrstvy laku 220 – 350
Broušení + 3 vrstvy laku 300 – 360

 

Celková cena za renovaci parket se může pohybovat od 200 korun za čtverečný metr. Jedná se však většinou jenom o základní broušení parket a jednoduchou opravu. Ceny však mohou narůst až na částku okolo 500 Kč za metr čtverečný. Za tuto cenu vám firma parkety přebrousí, zatmelí případné mezery a nanese 3 vrstvy laku.

Svépomocí, nebo s využitím profesionála?

I toto je důležitá otázka. Pokud jde o ¨renovaci realizovanou svépomocí, platí se pouze za materiál. Na druhou stranu zde může existovat úskalí spojené s nezkušeností a také tím, že bude nutné půjčit si potřebnou brusku.

Pokud jsou parkety výrazně poškozené a je potřeba provést rozsáhlou opravu parket, je vzhledem k technice, zkušenostem i znalostem lepší, když se osloví profesionál. Sice může být dražší, ale jistotou bude kvalitně a rychle provedená práce, díky čemuž mohou parkety vypadat doslova jako nové.

Jsou situace, kdy běžné postupy nestačí

Broušení parket, tmelení a také následná povrchová úprava lakem – to je postup renovace parket v případě, kdy jsou parkety spíše špinavé, zašlé a nejsou spojeny s výrazným poškozením.

V některých případech je třeba realizovat částečnou výměnu parket. Může se jednat o lokální místa, která byla zasažena dlouhodobě vodou a jsou ztrouchnivělé či dokonce napadené hnilobou. Takové parkety je třeba neprodleně odstranit, jelikož hniloba se může časem rozšířit a napadnout i zdravé dřevo.

Na takto zasaženém místě jsou parkety vytrhány, dojde ke srovnání podkladu a jsou položeny parkety nové, a to způsobem, aby byla stále zachována celková celistvost podlahy. Nutno zmínit, že vzhledem k náročnosti této opravy je vhodné oslovit odborníka.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů