Dřevěné podlahy jsou pro své vlastnosti a vzhled u mnohých majitelů domů a bytů velmi oblíbené. Mezi dřevěné podlahy patří také parketové podlahy, jejichž výhodou je možnost mnohonásobné renovace. Při rekonstrukci podlahy tak není nutné dřevěné parkety vyměnit, ale stačí je přebrousit a nalakovat. Co takové broušení parket obnáší a jak probíhá?
Možnost broušení parket od profesionála i svépomocí
Pokud máte dostatek zkušeností s manuální prací, nemělo by vám broušení parket činit žádný velký problém. Pokud zkušenostmi naopak neoplýváte, vyhledání odborné pomoci je určitě na místě.
Renovace parket svépomocí
V případě touhy po vlastním přičiněním musíte počítat s přípravnými pracemi. Především je nutné vyklidit místnost, ve které se parketová podlaha nachází a obstarat si brusku na parkety s brusným papírem. Vězte, že bruska na parkety vyžaduje notnou dávku zručnosti a pečlivosti. Ovládání stroje není zcela jednoduché a při neoborné práci může dojít k poškození omítky či obkladu na stěně.
Jelikož brusku na parkety nevlastní jen tak někdo, je potřeba si ji vypůjčit. Brusky na parkety naleznete k zapůjčení ve specializovaných prodejnách, kde si kromě zapůjčení brusky můžete také zakoupit brusné papíry.
Podlahy - nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Pokud si nevíte rady, kolik brusných papírů je k vašemu úkonu potřeba, odborníci vám v závislosti na velikosti podlahové plochy, stavu a stáří parket dokáží poradit.
Příprava prostoru před renovací parket
Než přistoupíte k samotnému broušení parket, musíte na něj místnost pečlivě připravit. Podlaha musí být kvalitně zametená a místnost kompletně vyklizená. V pokoji by se neměly vyskytovat ani záclony, garnýže a jiné věci, které lapají prach. Nezapomeňte taky odstranit postranní podlahové lišty.
I když mají moderní brusky na parkety většinou silný integrovaný vysavač, ty nejjemnější prachové částečky stejně nedokážou zachytit, proto je třeba zajistit, aby se dala místnost po dokončení broušení lehce uklidit.
Před broušením zkontrolujte, zda z podlahy nevyčnívají hřebíky, abyste zabránili poškození brusného papíru a samotné brusky. Zkontrolujte také, zda nejsou některé parkety poškozeny natolik, že je třeba je vyměnit za nový kus. Staré parkety mohou být nejen polámané, ale také plesnivé či příliš potlučené.

Můžeme se pustit do broušení parket
Nyní nastává chvíle, kdy se směle můžete pustit do broušení
parket. V půjčovně se od odborníků zpravidla dozvíte, jak s bruskou zacházet,
včetně jejího spuštění i následného chodu. S ohledem na typ a technický stav
podlahy vám pak zároveň doporučí i zrnitost brusiva, která se může u různých
podlah lišit. Od nejhrubších povrchů brusného papíru se postupuje k té
nejemnější zrnitosti.
Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
Brusný papír pro broušení parket
Pro broušení parket použijte brusný papír v závislosti na technickém stavu podlahy a na tom, jak silnou vrstvu potřebujete odbrousit. Standardně se parkety brousí natřikrát. Začíná se se zrnitostí papíru P40, následuje zrnitost P60 a finální broušení proveďte zrnitostí P100 nebo P120.
Postup broušení parket
Parkety musíte brousit rovnoměrně, aby se v parketách
netvořily nerovnoměrnosti. Pokud je bruska zapnuta, nenechávejte si dlouho na
jednom místě, protože by zajisté okamžitě vytvořila prohlubeň na vaší podlaze.
Podlahu, která je ošoupaná nebo poškrábaná běžným způsobem, stačí mnohdy
přebrousit pouze jednou. V případě zašlých a oprýskaných parket je pak nutné
brousit víckrát, až trojnásobně.
Před posledním broušením parket je ještě důležité povrch důkladně
překontrolovat, aby se ve finále doladily případné nedokonalosti, které by se
mohly na podlaze nacházet.
Broušením samotných parket se většinou ubere zhruba jeden milimetr tloušťky, díky kterému se perfektně sjednotí barva celého povrchu. Proces se samozřejmě dá opakovat dle potřeby majitele. Běžně se však k broušení parket přistupuje jednou za deset až dvacet let podle toho, v jaké permanenci a místnosti se nacházejí.
Jak probíhá broušení parket můžete sledovat na tomto videu.
Finální úpravy broušených parket
V momentě, kdy máte hrubé broušení parket dokončené, je vhodné zatmelit drobné spáry mezi parketami. To se provádí pomocí speciálního tmelu smíchaného s pilinami z broušení. Do mezer mezi parketami se tmel vpraví pomocí špachtle. Tmelení parket může probíhat nadvakrát i na třikrát. Po dokonalém zatmelení parket můžete provést finální jemné broušení parket a následně prach z broušení vysát.
Lakování dřevěné podlahy
Na řadu přichází povrchová úprava v podobě laku nebo vosku na podlahy, případně se dá použít i speciální olej. Nejčastěji se ale parkety lakují odolnými laky, přičemž se první nanesená vrstva po zaschnutí jemně přebrousí. Doba schnutí laku je vždy uvedena na etiketě konkrétního výrobku. Před prvním přebrušováním laku se doporučuje umístit na svá místa okrajové lišty. Pro broušení laku se využívá jemná brusná vata.
TIP: V článku Renovace dřevěné podlahy naleznete rady, jak vybrat lak na dřevěnou podlahu.
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Kdy nastěhovat zpátky nábytek?
Po nalakované podlaze se může chodit nejdříve následující den po zaschnutí posledního nátěru a teprve jednom až dvou týdnech získá lak potřebnou tvrdost, takže se rozhodně nevyplatí se stěhováním nábytku spěchat. Lepší je si alespoň týden počkat.
Slova na závěr
Renovace parket není jen tak a vyžaduje jistou dávku zručnosti. Pokud se ale budete držet radami v tomto článku a doporučeními od prodejců, rozhodně vám to práci ulehčí. Ať se vám tedy daří a dílo jde od ruky!
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.