Jak osadit venkovní parapet. 5 kroků k úspěšnému osazení venkovního parapetu.

Venkovní parapety nejsou jen estetickým doplňkem každého okna, ale mají jeden velmi důležitý úkol – chránit parapetní zdivo před dešťovými srážkami i před sněhem. Pro osazení venkovního parapetu budete potřebovat parapet požadovaného rozměru, vruty pro uchycení parapetu do rámu okna, akrylový tmel, nízkoexpanzní polyuretanovou pěnu, příp. univerzální silikon.

Výběr venkovních parapetů závisí především na požadavcích investora. V nabídce jsou standardně pozinkované, měděné, hliníkové, titanzinkové či poly-mramorové venkovní parapety. Společně s parapetem budete také vybírat plastové, nebo hliníkové boční krytky parapetu, jejichž výběr závisí na tom, zda bude parapet namontován před aplikací omítky či po aplikaci omítky. Řešením je také zakoupení univerzálních krytek, které lze využít jak před aplikací, tak po aplikaci omítky.

Důležité je, že výběr venkovního parapetu nijak podstatně neovlivňuje způsob jeho montáže. Postup montáže je tak pro všechna materiálová provedení shodný.

Příprava pro osazení venkovního parapetu

Než se pustíte do montáže parapetu, je třeba zkontrolovat podklad pro jeho montáž. Podloží by mělo být rovné, suché, zbavené prachu a hrubých nečistot. Pokud není podklad pro montáž rovný, upravte jej pomocí podložek.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Před upevněním parapetu k podkladu osaďte venkovní parapet nanečisto a zkontrolujte, zda podklad či samotný parapet nepotřebuje upravit rozměr. S pomocí vodováhy také překontrolujte, zda je parapet v podélném směru umístěn vodorovně. V příčném směru by měl být naopak ve sklonu. Sklon parapetu by měl být 5 – 7° směrem od okna tak, aby byl zaručen spolehlivý odvod srážkové vody.

Osazení venkovního parapetu
Venkovní parapet plechový

Rozměr venkovního parapetu

Podélný rozměr venkovního parapetu se volí s ohledem na šířku okna. V případě využití zaomítacích krytek se do špalety vyseká malá drážka, do které se krytka zaomítá v takové pozici, aby její hrana lícovala s omítkou špalety. Délka venkovního parapetu by kvůli teplotní roztažnosti měla být o 5 – 10 mm kratší než je délka okenního otvoru. Při rozpínání kovu tak dojde k pohybu v plastových bočních krytkách a omítka špalet nebude praskat. Při určování optimálního rozměru parapetu je také nutné počítat se šířkou boční stěny krytky, což jsou 2 mm. Rozměr parapetu upravujte buď úhlovou bruskou či kotoučovou pilou.

Hloubka venkovního parapetu by měla být cca o 40 mm větší než je hloubka ostění (vzdálenost od rámu okna k hraně fasády), tedy okapní nos parapetu bude odsazen od fasády o 40 mm, čímž bude zajištěn bezproblémový odvod srážkové vody.

Pokud ještě nemáte osazeny vnitřní parapety, mám pro vás připravený také návod na montáž vnitřního parapetu.

Důležité: Parapety jsou z výroby opatřeny ochrannou fólií. Tu v žádném případě nestrhávejte a ponechejte ji na parapetu až do ukončení všech stavebních prací.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Montáž venkovního parapetu

 • Na plechový parapet namontujte boční krytky. Spoj parapetu a boční krytky by měl být vodotěsný, je proto vhodné do boční krytky aplikovat například silikový tmel a poté krytku na parapet nasadit.
 • Parapet s bočními krytkami se pokuste osadit „na nečisto“ a vyrovnejte jej do roviny. Předejte tak tomu, že vám později bude někde něco váznou či parapet nebude dokonale pasovat.
 • Na předem připravený a vodou navlhčený podklad naneste vrstvu montážní nízkoexpanzní pěny či lepidla a zasuňte parapet do drážky ve spodním rámu okna a pomocí vodováhy jej vyrovnejte do požadované pozice. Poté ukotvěte profil parapetu do okenního rámu pomocí vrutů skrze připravené montážní otvory a hlavičky vrutů zakryjte plastovými krytkami. Šrouby prozatím nedotahujte napevno vzhledem k potřebě vyrovnat parapet do roviny.
 • Vyrovnání parapetu proveďte například pomocí klínků a z vrchní strany na něj položte vhodné závaží, aby vlivem nabývání objemu montážní pěny nedošlo k vyboulení parapetu. Poté nechte lepidlo zatuhnout po dobu minimálně 30 – 40 minut.
 • Montáž venkovního parapetu je hotová, nestrhávejte z něj však ještě ochrannou fólii. Odstranit ji můžete až po dokončení venkovních omítek. V článku o APU lištách se zmiňuji, jak správně omítat ostění oken tak, aby omítka časem nepraskala a nedrolila se.

TIP: Venkovní parapet můžete osadit, vyrovnat, přikotvit šrouby a teprve poté vypěnit montážní pěnou, je však potřeba dávkovat opatrně a počítat s tím, že pěna zvýší svůj objem, čímž může dojít k nadzvednutí parapetu.

Aby nedocházelo k zatékání vody mezi boční krytkou a ostěním, je třeba tuto spáru zapravit akrylátovým tmelem, který se zarovná do roviny a poté přetáhne fasádní barvou.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů