Vnitřní parapety – montáž parapetů

Montáž parapetů je jednoduchou záležitostí. Vnitřní parapety tak dokážete osadit svépomocí během chvíle. Potřebujete na to však připravený parapet s bočními krytkami, nízkoexpanzní montážní pěnu, akrylátový a silikonový tmel, dále montážní klínky, podložky, vodováhu, nůž a metr.

Vnitřní parapety se vyrábí buď z MDF desky potažené laminem ve stejném dekoru, jako je okno, případně jsou vnitřní parapety vyrobeny z plastu s komůrkovou konstrukcí. Parapety jsou dodávány v rozměrech na míru, je tedy nutné změřit přesný rozměr parapetu.

Rozměr parapetu

Rozměr parapetu se měří následujícím způsobem. Délka parapetu je dána šířkou okenního otvoru, od které odečteme 5 mm (mezera pro instalaci boční krytky a dilatační mezera). Šířka parapetu se určí na základě délky naměřené od hrany stěny po pevný rám okna (hloubka podkladního profilu), ke které se přičte cca 30 mm (přesah parapetu s nosem přes okraj stěny).

Pokud se ostění oken „otevírá“ (tedy u okna je menší šířka otvoru než na jeho okraji), naměřte vždy větší z rozměrů. Parapet lze následně seříznout dle potřeby pokosovou či přímočarou pilou.


Pasport budovy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna - IN
Materiál rámu okna:
ks

Detail poptávky

Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

montáž parapetů - vnitřní parapety
Bíle vnitřní parapety jsou nejčastější volbou

Příprava podkladu pro montáž parapetů

Podklad pro montáž parapetu musí být suchý, zbavený prachu, hrubých částic a mastnoty, ale především musí být rovný. Pokud máte stavbu zděnou, podklad pod parapetem vyrovnejte pomocí malty na omítání, a to do takové výšky, aby mezi podkladem a podkladním profilem okenního rámu byla mezera rovnající se tloušťce vámi vybraného vnitřního parapetu (+ rezerva cca 5 milimetrů). Maltou nevytvoříte zcela rovný podklad, finální vyrovnání vnitřního parapetu se provede pomocí podložek a instalačních klínů.

Pokud montujete parapety z dřevotřískových desek, je potřeba, aby byl podklad suchý. Montáž by se měla provádět nejlépe při pokojové teplotě, nicméně teplota by neměla klesnout pod +5°C až + 10°C.

Postup montáže vnitřních parapetů

Pokud máte připravený podklad, nanečisto si osaďte parapet a pomocí plastových podložek či instalačních klínků jej vyrovnejte do roviny. V podélném směru musí být parapet v rovině a v příčném směru musí být ve sklonu cca 2° (což je přibližně 3,5 % – více v článku minimální spády a převodní tabulka sklonů) směrem od okna.

Pokud je parapet dlouhý, nebo je třeba jej z jakéhokoli důvodu seříznou, řez se provede pokosovou či přímočarou pilou. Na připravený vnitřní parapet se z obou stran nasadí boční krytka, která se uřízne v požadované délce. Na podklad se nanese v přiměřeném množství nízkoexpanzní montážní pěna, parapet se položí na podklad a minimálně na 30 minut se zafixuje. Parapet musí být namontován nadoraz k podkladnímu okennímu profilu.

Jakmile montážní pěna zatuhne, je potřeba provést tmelení spár mezi parapetem, ostěním a rámem okna. Pro tmelení spáry mezi parapetem a ostěním použijte akrylátový tmel a pro tmelení spáry mezi parapetem a okenním profilem použijte silikonový tmel. Tmely se prodávají v kartuších, tmel naneste do spáry pomocí aplikační pistole a prstem namočeným v mýdlové vodě tmel jemně vyhlaďte. Montáž parapetů je hotová.

Tip: Chystáte se na montáž oken? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka - výroba a montáž oken


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Okna
ks
Materiál rámu okna:
Typ zasklení okna:
Poptávám:

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů