Home Jak postavit dům Dokončovací práce Jak postavit dům: Vyberte správné vchodové dveře

Jak postavit dům: Vyberte správné vchodové dveře

0

Vchodové dveře utváří vizitku majitele domu. V případě domu se však nejedná jen o vchodové dveře, ale i o dveře balkónové nebo interiérové. Pravdou ale je, že u vchodových je nutné vzít v potaz daleko více faktorů, než u interiérových. Správný výběr vám může ušetřit peníze a do budoucna i starosti s údržbou.

Moderní vchodové dveře s imitací dřeva
Moderní vchodové dveře s imitací dřeva (home-designing.com)

Vchodové dveře jsou podstatným designovým prvkem, proto se nesmí výběr uspěchat. Důležitější ale je vybrat dveře správně po stránce technické. Dveře do rodinného domu musí být nejméně 900 mm široké a 2100 mm vysoké. Z důvodu pohodlnějšího průchodu je možné výšku zvýšit na 2400 mm. Dveře jsou otevíravé dovnitř, zpravidla jsou vchodové dveře jednokřídlé, ale nejsou vyjímkou ani dvoukřídlé. V případě že vaše zádveří není přímo osvěteleno okenním otvorem, je možné dveře prosklít, navrhnout boční světlík nebo nadsvětlík. Ten vám při dostatečných rozměrech zajistí prosvětlení zádveří.

Jak poznat pravé a levé dveře?
„V případě dotazu, zda levé či pravé dveře, je nutné si vysvětlit jak poznat, které jsou které. Stoupněte si naproti dveřím na stranu, kde jsou panty. V případě, že jsou panty na levé straně, dveře jsou levé, v případě že jsou panty na pravé straně, dveře jsou pravé. Panty musí být z hledisa bezpečnosti vždy z interiérové strany a tak rozpoznání druhu dveří není nijak obtížné.
Dveřní křídlo by se nemělo otevírat do prostoru, vždy nejlépe ke stěně, aby vás v případě stísněného zádveří neomezovaly v pohybu. „

Materiál vchodových dveří
Obdobně jako u oken se nabízí výběr ze 3 základních materiálů – dřevo, plast, hliník. Co se týká balkónových dvěří, budu mít stejný materiál jako okna. U vchodových dvěří může být potřeba materiál změnit z důvodů požadavku investora. V součastnosti jsou nejrozšířenější plastové vchodové dveře, které jsou odolné proti povětrnostím vlivům a některým látkám. Plast je prakticky bezúdržbový a můžete si zvolit jakoukoli texturu povrchu a barvu.

barevná škála vchodových dveří je široká
Barvy vchodových dveří (merit-windows.co_.uk)

Dřevěné vchodové dveře se vyrábí nejčastěji z modřínového, smrkového, dubového a borovicového dřeva, vyjímkou však nejsou ani jiné dřeviny. Ty jsou vyráběny z lepených vícevrstvých eurohranolů, které zaručí, že se dveře nebudou kroutitnebo jinak deformovat. Dřevěné dveře stejně jako plastové dveře mohou být doplněny prosklením, které zaručí prosvětlení vnitřních prostor. Dveře jsou nejčastěji doplněny o tepelnou izolaci, která zvyšuje tepelný odpor dvěří. Běžná hodnota U je u dveří 0,9 W/m2k při tloušťce výplňové desky okolo 80 mm, pro pasivní domy jsou pak nabízeny dveře s tloušťkou desky okolo 100 mm, kde se součinitel U pohybuje okolo 0,5 W/m2K.
Hliníkové vchodové dveře u nás nejsou až tak obvyklé, především z důvodu vyšší ceny. Oproti dřevěným dveřím však mají jisté výhody, a to bezúdržbovost, vysokou odolnost a životnost.

jak vybrat bepečnostní kování vchodových dveří proti zloději
Bezpečnostní kování vchodových dveří (novinky.cz)

Bezpečnost vchodových dveří
Dalším důležitým kritériem při rozhodování o pořízení vchodových dveří je bezpečnost. Se zvyšující se kriminalitou je to téměř nezbytné. Bezpečnost dveří proti vloupání se hodnotí pomocí 6 tříd. Třídou první se značí minimální bezpečnost, dveře by měly odolat zlodějovi amatérovi, který se dveře snaží vykopnout nebo se snaží do domu dostat jinačím násilím, snaží se nezpůsobit hluk a má málo času. Třída 6 je logicky odolnější a měla by odololat zlodějovi profesionálovi, který si s hlukem hlavu neláme a používá úhlovou brusku s průměrem kotouče 230 mm nebo přímočarou pilu. Bezpečnost dveří záleží na několika faktorech, první z nich je počet jistících bodů – čepů. Ty mohou být jak fixní, které zabraňují vysazení dveří z pantů, tak pohyblivé, které jsou zaháčeny při otočení klíčem a zabraňují vypáčení dveří. Běžný počet těchto čepů je 3-5 a jsou umísteny po obvodu dveří. Bezpečnost taktéž závisí na použitém kování a na konstrukci křídla. Bezpečností dveře mají uvnitř oboustrané pancéřové kování s ocelovou výztuhou, která znesnadní, až znemožní prostup křídlem. Bezpečnost dále závisí na typu použitého rozvorového zámku.

Skleněná výplň dveří
Výrobci vám v tomto případě nabízí skleněnou výplň dle vašich požadavků. Na výběr je ze široké škály motivů a druhů provedení. Vybrat si můžete z ornamentálních, dekorativních, bezpečnostních, neprůstřelných, zvukověizolačních, tepelněizolačních, samočistících a protipožárních skel. Vše záleží na vašich potřebách.

Kování vchodových dveří
Obdobně jako u výplně máte na výběr z mnoha druhů kování. Vybrat si můžete od zámku, přes panty, lamely, madla, okrasné výplně, omezovače až po kliky. V případě kování je doporučeno volit vše v bezpečnostím provedení, jak bylo napsáno výše. Obyčejné kování může být použito u dveří, které nejsou tak podstatné, jako vchodové do rodinného domu. Co se týká provedení viditelných prvku, je zcela na vás, co si vyberete. Důležité je, aby jejich tvarové a barevné provedení klik, prahů a pantů odpovídalo architektonickému pojetí stavby.

Jak vybra kování vchodových dveří
Kování vchodových dveří do bytu (rostex.cz)

Požadavky na interiérové dveře
Výběr interiérových dveří není již tak obtížný, ale i tak se mu musí věnovat dostatečná pozornost. Dveře se vám musí jednak líbit a do interiréru domova zapadnout, ale také musí být správně navrženy, aby fungovaly a sloužily, jak mají.
Rozměry interiérových dvěří jsou nejčastěji minimálně 800×1970 mm, v případě místností jako koupelna, WC nebo spíž stačí dveře o šířce 700 mm. Dveřní křídlo se musí otevírat tak, aby v případě otevření nebránili ve výhledu do místnosti. Proto se křídlo otevírá vždy ke zdi, případně na menší stranu místnosti.
Způsob otevírání závisí na prostorovém uspořádání a přání investora. Nejpoužívanější jsou samozřejmě otočné, méně časté pak posuvné, skládací a shrnovací. Posuvné jsou dveře dekorativního rázu a společně se skládacími a shrnovacími se použivají ve stísněném prostoru. Zárubně jsou dnes z valné většiny obložkové. Materiál použitý pro výrobu je dřevotříska, která ma rozličné druhy povrchových úprav. Vybrat si můžete jak z palety barev, tak i dekor dřeva.
Pokud dveře oddělují prostor obytný od prostoru, který není trvale osvětlen pomocí okenního otvoru, přijde vhod prosklení, které může mít různé tvary a velikost plochy.
Pokud si potrpíte na vzhled, jistě si budete přát osadit bezfalcové interiérové dveře. Ty od klasických dveří mají v zavřené poloze křídlo v jedné rovině se zárubní a skryté panty. Po designové stránce je to pochopitelně lepší volba.

 

jak postavit dům vchodové dveře
Moderní vchodové dveře utváří první dojem (selector.com)
Jak vybra kování vchodových dveří
Kování vchodových dveří do bytu (rostex.cz)
Plastové vchodové dveře s imitací dřeva
Plastové vchodové dveře s imitací dřeva (pinterest.com)
jak správně vybrat vchodové dveře
Moderní dřevěné vchodové dveře s prosklením (pinterest.com)
jak vybrat bepečnostní kování vchodových dveří proti zloději
Bezpečnostní kování vchodových dveří (novinky.cz)
barevná škála vchodových dveří je široká
Barvy vchodových dveří (merit-windows.co_.uk)
vchodové bezpečnostní hliníkové dveře
Hliníkové dveře vchodové s nadsvětlíkem a dvěmi bočními světlíky (limeit.co_.uk)
prosklení vchodových dveří
Tvary prosklení vchodových dveří (kobryn-t.cz)
moderní dřevěné vchodové dveře
Dveře venkovní moderní – vcodové dveře jsou vizitkou majitele domu (houzz.com)
Dřevěné dveře vchodové designové
Dřevěné dveře vchodové designové (homedesignvip.com)
Moderní vchodové dveře s imitací dřeva
Moderní vchodové dveře s imitací dřeva (home-designing.com)