Vchodové dveře utváří vizitku majitele domu. V případě domu se však nejedná jen o vchodové dveře, ale i o dveře balkónové, nebo interiérové. Pravdou ale je, že u vchodových dveří je nutné vzít v potaz daleko více faktorů než u interiérových. Správný výběr vám může ušetřit peníze a do budoucna i starosti s údržbou.
Vchodové dveře jsou podstatným designovým prvkem, proto se nesmí výběr uspěchat. Důležitější ale je vybrat dveře správně po stránce technické. Dveře do rodinného domu musí být nejméně 800 mm široké a 2100 mm vysoké. Z důvodu pohodlnějšího průchodu je možné výšku zvýšit na 2400 mm. Dveře jsou otvíravé dovnitř, zpravidla jsou vchodové dveře jednokřídlé, ale nejsou výjimkou ani dvoukřídlé. V případě, že vaše zádveří není přímo osvětleno okenním otvorem, je možné dveře prosklít, navrhnout boční světlík, nebo nadsvětlík. Ten vám při dostatečných rozměrech zajistí prosvětlení zádveří.
Jak poznat pravé a levé dveře?
„Ptáte se, jak poznáte, zda se jedná o levé či pravé dveře? Stoupněte si naproti dveřím ze strany, kde jsou panty. V případě, že jsou panty na levé straně, dveře jsou levé, v případě že jsou panty na pravé straně, dveře jsou pravé. Panty musí být z hlediska bezpečnosti vždy z interiérové strany.
Dveřní křídlo by se nemělo otevírat do prostoru, vždy nejlépe ke stěně, aby vás v případě stísněného zádveří neomezovaly v pohybu. „
Materiál vchodových dveří
Obdobně jako u oken se nabízí výběr ze 3 základních materiálů – dřevo, plast, hliník. Co se týká balkónových dveří, ty budou mít stejný materiál jako okna. U vchodových dvěří může být potřeba materiál změnit z důvodů požadavku investora. V současnosti jsou nejrozšířenější plastové vchodové dveře, které jsou odolné proti povětrnostím vlivům a některým látkám. Plast je prakticky bezúdržbový a můžete si zvolit jakoukoli texturu povrchu a barvu.
Dřevěné vchodové dveře se vyrábí nejčastěji z modřínového, smrkového, dubového a borovicového dřeva, výjimkou však nejsou ani jiné dřeviny. Ty jsou vyráběny z lepených vícevrstvých eurohranolů, které zaručí, že se dveře nebudou kroutit či jinak deformovat. Dřevěné dveře, stejně jako plastové dveře, mohou být doplněny zasklením, které zaručí prosvětlení vnitřních prostor. Dveře jsou nejčastěji doplněny o tepelnou izolaci, která zvyšuje tepelný odpor dveří. Běžná hodnota součinitele prostupu tepla Ud je u dveří 0,9 W/m2k při tloušťce výplňové desky okolo 80 mm, pro pasivní domy jsou pak nabízeny dveře s tloušťkou desky okolo 100 mm, kde se součinitel U pohybuje okolo 0,5 W/m2K.
Hliníkové vchodové dveře u nás nejsou až tak obvyklé, především z důvodu vyšší ceny. Oproti dřevěným dveřím však mají jisté výhody, a to bezúdržbovost, vysokou odolnost a životnost.
Bezpečnost vchodových dveří
Dalším důležitým kritériem při rozhodování o pořízení vchodových dveří je bezpečnost. Se zvyšující se kriminalitou je to téměř nezbytné. Bezpečnost dveří proti vloupání se hodnotí pomocí 6 tříd, a to RC1 – RC6. Třídou první se značí minimální bezpečnost, dveře by měly odolat zlodějovi amatérovi, který se dveře snaží vykopnout, nebo se snaží do domu dostat násilím, a přitom se nesnaží nezpůsobit hluk.
Třída RC6 je logicky nejodolnější a měla by odolat zlodějovi profesionálovi, který si s hlukem hlavu neláme a používá při překonávání dveří úhlovou brusku s průměrem kotouče 230 mm, nebo vrtačkou. Bezpečnost dveří záleží na několika faktorech, první z nich je počet jistících bodů – čepů. Ty mohou být jak fixní, které zabraňují vysazení dveří z pantů, tak pohyblivé, které jsou do zárubně vysunuty při otočení klíčem a zabraňují tak vypáčení dveří. Běžný počet těchto čepů je 3-5 a jsou umístěny po obvodu dveří. Bezpečnost taktéž závisí na použitém kování a na konstrukci křídla. Bezpečností dveře mají uvnitř oboustranné pancéřové kování s ocelovou výztuhou, která znesnadní, až znemožní prostup křídlem. Bezpečnost dále závisí na typu použitého rozvorového zámku.
Skleněná výplň dveří
Výrobci vám v tomto případě nabízí skleněnou výplň dle vašich požadavků. Na výběr je ze široké škály motivů a druhů provedení. Vybrat si můžete z ornamentálních, dekorativních, bezpečnostních, neprůstřelných, zvukově izolačních, tepelněizolačních, samočistících a protipožárních skel. Vše záleží na vašich potřebách.
Kování vchodových dveří
Obdobně jako u výplně máte na výběr z mnoha druhů kování. Vybrat si můžete od zámku, přes panty, lamely, madla, okrasné výplně, omezovače až po kliky. V případě kování je doporučeno volit vše v bezpečnostním provedení, jak bylo napsáno výše. Obyčejné kování může být použito u vnitřních dveří. Co se týká provedení viditelných prvků, je zcela na vás, co si vyberete. Důležité je, aby jejich tvarové a barevné provedení klik, prahů a pantů odpovídalo architektonickému pojetí stavby.
Požadavky na interiérové dveře
Výběr interiérových dveří není již tak obtížný, ale i tak se mu musí věnovat dostatečná pozornost. Dveře se vám musí jednak líbit a do interiéru domova zapadnout, ale také musí být správně navrženy, aby fungovaly a sloužily, jak mají.
Rozměry interiérových dveří jsou nejčastěji minimálně 800 x 1970 mm, v případě místností jako koupelna, WC, nebo spíž stačí dveře o šířce 700 mm. Dveřní křídlo se musí otevírat tak, aby v případě otevření nebránili ve výhledu do místnosti. Proto se křídlo otevírá vždy ke zdi, případně na rozlohově menší stranu místnosti.
Způsob otevírání dveří
Způsob otevírání závisí na prostorovém uspořádání a přání investora. Nejpoužívanější jsou samozřejmě otočné, méně časté pak posuvné, skládací a shrnovací dveře. Posuvné, skládací a shrnovací dveře se používají ve stísněném prostoru. Zárubně jsou dnes z valné většiny obložkové.
Materiál vnitřních dveří
Materiál použitý pro výrobu vnitřních dveří je dřevotříska, která má rozličné druhy povrchových úprav. Vybrat si můžete jak z palety barev, tak i dekor dřeva, kovu a jiného materiálu.
Pokud dveře oddělují prostor obytný od prostoru, který není trvale osvětlen pomocí okenního otvoru, přijde vhod prosklení dveří, které může mít různé tvary a velikosti.
Pokud si potrpíte na vzhled, jistě si budete přát osadit bezfalcové interiérové dveře. Ty od klasických dveří mají v zavřené poloze křídlo v jedné rovině se zárubní a také skryté panty. Po designové stránce je to pochopitelně lepší volba.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.