Správný směr otevírání dveří a doporučené velikosti dveří

soutez

Možná si řeknete, že zabývat se správným směrem otevírání dveří je banalita, po delším čase užívání však zjistíte, že dveře je lepší osadit správným „zažitým“ způsobem. Vnitřní dveře musí být osazeny vhodně z hlediska dispozičního uspořádání, ale i z bezpečnostního a uživatelského hlediska.

Kam dveře umístit?

Dveře by měly být v každém pokoji umístěny tak, aby nenarušily celkovou dispozici pokoje. Je vhodné dopředu naplánovat budoucí umístění nábytku a jiných zařizovacích předmětů a umístění dveří volit na základě těchto parametrů. Nevhodné umístění dveří je zcela v rohu místnosti. Stěnu je nutné chránit proti poškození od kliky dveří. Doporučená minimální vzdálenost dveří od stěny je taková, aby se tam při otevřených dveřích vešla například šatní skříň, tedy minimálně 45 – 50 cm.

Směr otevírání dveří

Dveře se u obytných místnostní otevírají vždy z komunikačního prostoru směrem do místnosti. Pokud je místnost příliš malá a její uspořádání to neumožňuje, dveře se mohou otevírat směrem ven. Směrem ven by se měly otevírat také dveře vedoucí do koupelny a na WC. To má logické opodstatnění. Dveře do koupelny a na WC se otevírají směrem ven z důvodu rizika upadnutí osoby, která by mohla zůstat nehybně ležet na zemi. Pokud by osoba ležela v blízkosti dveří, nebylo by možné osobě přes zavřené dveře poskytnout první pomoc.

Dveře musí být osazeny tak, aby člověk, který stojí ve dveřích, měl rozhled na větší část pokoje. Zcela nevhodné otevírání dveří je proti stěně. Pokud jsou dveře blíže k některé ze stěn pokoje, dveřní křídlo se musí otevírat směrem k této stěně.

Může Vás zajímat: Skřípou a vržou vám dveře? Nebo se Vám dveře samovolně otevírají či zavírají? Dokážete si panty dveří seřídit sami?

Pravé vs. levé dveře

Víte, jak rozeznat pravé dveře od levých dveří? Je to velmi jednoduché. Postavte se směrem ke dveřím ze strany, kde jsou umístěny panty dveří. Pokud jsou z vašeho pohledu panty na pravé straně, jedná se o dveře pravé a pokud jsou panty na levé straně, jedná se o dveře levé.

Minimální a doporučené rozměry dveří

Výška dveří

Výška dveří se měří od líce zárubně po vrchní úroveň podlahy, přičemž se od výšky neodečítá výška prahu. Standardní výška dveří v naprosté většině novostaveb je 1970 mm. Výšku dveří je však doporučené a mnohdy i vhodné zvýšit, optimálně na 2100 mm. Vyšším dveřním otvorem se pohodlně prochází především vyšším osobám, které tak nemají pocit, že narazí hlavou do zárubně. Vyšší dveře nejsou rozhodně na škodu, bohužel si za ně budete muset připlatit, jelikož se u některých firem jedná o nadstandardní řešení.

Minimální výška vchodových dveří je 1970 mm, doporučená je alespoň 2100 mm, lépe 2300 mm.

Šířka dveří

Minimální šířka dveří se různí dle typu místnosti. Zatímco co obytných místností jsou dveře široké zpravidla 80 cm, dveře do koupelny a na WC jsou široké pouze 70 cm. Jedná se o minimální šířky dveří, doporučené šířky dveří jsou vždy o 10 cm širší, tedy 90 cm pro obytné místnosti a 80 cm pro koupelny a WC místnosti.

Minimální šířka vchodových dveří do rodinného domu je 90 cm a minimální šířka vchodových dveří do bytového domu je 1000 cm. Více o výběru vchodových dveří.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů