Home Stavba Komín Jak předejít vyhoření komínu

Jak předejít vyhoření komínu

0

Komíny jsou poměrně častou příčinou požáru a počet těchto případů dokonce stoupá. Jak je to možné? Na vině bývá špatná konstrukce nebo nedostatečná údržba komínu.

Doba se mění, nové spotřebiče vyžadují technologicky jinak řešené komíny. Mnoho lidí dnes přechází opět na topení dřevem nebo uhlím, ale neví, jak komín udržovat. Vrstva sazí může vzniknout poměrně rychle, zejména, topíme-li nepříliš vyschlým dřevem, a komín pak může chytnout velmi snadno. Často komín vyhoří, není-li dlouho používán, přes zimu vymrzne a pak se v něm z ničeho nic zatopí.

O komín je potřeba se starat
O komín je potřeba se starat (zdroj: www.flickr.com)

Jak komín kontrolovat a čistit?

Čistit komín si můžeme sami svépomocí. Kominíkem by měl ale být zkontrolován a vyčištěn minimálně jednou ročně a nezáleží na tom, jak často ho používáme. Komín stárne, stejně jako celá stavba. Navíc nikdy nevíme, co přesně se v něm odehrává. Může být zanesený silnou vrstvou sazí, ucpaný, komínová vložka se může porušit nebo prasknout, mohou se v něm nacházet mrtví ptáci nebo vysypaná suť.

Jak je to s plynovým spotřebičem

Smysl má kontrolovat i komín od plynu!  To mnoho lidí neví. I takovýto komín se zanáší, uvnitř probíhají procesy jako koroze nebo kondenzace, mohou se vyskytnout dokonce i saze, a pro naši bezpečnost by jej měl pravidelně kontrolovat technik.

Vyčištění, oprava nebo nový komín?

Někdy je na místě komín zrekonstruovat nebo dokonce postavit nový, je to velmi individuální. Komín může být vnitřní i vnější, dnes se většinou spojují výhody nerezu a keramiky. Komín může být vystavěn třeba za 2 nebo 3 dny, je to velmi individuální, ale dnešní firmy už umí téměř zázraky.

Jak správně topit?

Čím sušší je palivo, kterým topíme, tím dochází ke kvalitnějšímu spalování. Kvůli mokrému palivu se spalinová cesta zanáší a zvýšeně se tvoří dehet. Pokud regulujeme přísun kyslíku tak, aby dřevo hořelo déle, zvyšuje se i tvorba sazí. V topeništi by měly být přibližně stejné kusy dřeva pro rovnoměrné hoření a zajištěn dostatečný přívod kyslíku. Komín by měl být kvalitní, udržovaný a s dostatečným průměrem vložky. Zda topíme uhlím nebo dřevem je v zásadě jedno, komín zanáší obojí palivo, důležitá je jeho suchost.

Zdroj:

Autor neznámý. Jak často čistit komín [online]. [31.3. 2016]. Dostupné z: <http://www.kominy-pechlat.cz/jak-casto-cistit-komin>.

Autor neznámý. Jak předejít vyhoření komínu [online]. [31. 3. 2016]. Dostupné z: <http://www.kominy-pechlat.cz/jak-predejit-vyhoreni-kominu>.

 

Titulní obrázek: www.flickr.com