Jak se zbavit vláknité řasy v zahradním jezírku?

Trápí vás zelená voda v jezírku? Rozrůstají se vám v něm zelené vláknité řasy? Problém zelených řas ve vodě již postihl téměř každého majitele zahradního jezírka. Mnohdy se jedná o boj na dlouhou trať, neboť stačí málo a řasy se ve vodě opět objeví. Proto se vám dnes pokusíme dát pár rad, jak se těchto nevzhledných zelených řas zbavit, případně jak bojovat s jejich dalším šířením a výskytem. 

Co způsobuje růst vláknitých řas v jezírku?

Tyto řasy rostou převážně díky světlu a živinám rozpuštěným ve vodě. V zahradních jezírcích jejich výskyt ovlivňuje hodnotu vody, což je pochopitelně velmi nepříjemné, někdy i nebezpečné. V krajním případě může množství planktonových řas způsobit zápach, který je schopen dokonce i usmrtit živou populaci v jezírku. Hustý vláknitý porost navíc znemožňuje pohyb ryb, a proto byste výskyt zelených vláknitých řas měli co nejdříve vyřešit.

Likvidace vláknité řasy v zahradním jezírku

Na internetu se objevuje velké množství způsobů a produktů, které zaručeně zelené řasy v zahradním jezírku zlikvidují. Je však nutné používat pouze kvalitní výrobky, jež skutečně zabírají. Žádný chemický prostředek však nemůže nahradit klasické mechanické vyčištění.

Nejprve se tedy pusťte do vytrhávání a lovení zelených řas. Čím více jich odstraníte, tím menší práci pak přenecháte umělým chemickým prostředkům na hubení řas. Pamatujte na co nejpreciznější vyčištění, protože jakmile v jezírku zapomenete byť jen malý kousek řasy, bude se rozrůstat i nadále. Pomoci vám mohou speciální dočišťovací přípravky.

Jaký je další postup odstranění vláknité řasy ?

Jakmile z jezírka odstraníte vláknité řasy a tlející listí, použijte speciálně vyvinuté přípravky pro odstranění negativních následků vláknité řasy. I když je vláknitá řasa součástí vody již od nepaměti, velice snižuje dobré podmínky pro chov živých organismů, zejména ryb. Proto je ideální použít prostředek na hubení řas, který bude eliminovat její výskyt a který stabilizuje životní prostředí. Důležité je tyto produkty dávkovat pravidelně podle návodu v přesně stanovém množství, jednotlivé aplikace pravidelně opakujte. První dávka by měla být dvojnásobná, aby došlo k šokovému odstranění řas ze zahradního jezírka.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Vláknité řasy v zahradním jezírku
Vláknité řasy v zahradním jezírku

Jaká existuje technologie do zahradních jezírek?

Ovšem suverénně nejlepším způsobem, jak bojovat s vodní řasou či zelenou vodou, je prevence vzniku. Moderní zahradní jezírka již umožňují instalaci mechanických či biologických filtrací, které by měly pomáhat udržovat vodu čistou. Mechanická filtrace slouží především k zachycení nejhrubších nečistot, jako jsou listy, zbytky krmiva a další organické i anorganické látky.

Filtrace eliminuje růst vláknité řasy

Účinná a fungující filtrace v zahradním jezírku je velmi důležitá, protože zmíněné zbytky obsahují živiny, ze kterých se potom živí nežádoucí zelené řasy. Biologické filtrace jsou naopak založeny na činnosti bakterií, jež jsou z vody schopny získávat nebezpečné dusíkaté látky pomocí speciálních procesů.

Pokud o zahradním jezírku teprve uvažujete, doporučujeme vám ke čtení článek, jehož tématem je stavba koupacího zahradního jezírka, ve kterém se dočtete o všem potřebném ke stavbě zahradního jezírka. Součástí článků je také postup stavby zahradního jezírka.

Které vodní rostliny jsou nejlepší pro pěstování v zahradním jezírku?

Jedním z důvodů výskytu řas je i přemíra slunečního záření. K jeho zamezení nejlépe poslouží vodní rostliny, konkrétně leknín, stulík nebo vodní hyacint a podobné plovoucí rostliny. Měly by zakrývat alespoň polovinu vodní plochy jezírka, u menších to může být až 70 procent vodní hladiny. Se silným slunečním zářením mají paradoxně problém zejména malá zahradní jezírka, která se velice rychle přehřejí, což pouze podporuje růst zelených řas. Tento jev můžete omezit hloubkou jezírka, která by měla být minimálně jeden metr. Více o vodních rostlinách si přečtěte v článku Vodní rostliny vhodné do zahradního jezírka.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Vhodné je také přemýšlet o zasazení rostlin okolo zahradního jezírka, které během dne budou vrhat na vodní hladinu stín. K tomu lze použít jakékoli dřeviny, keře a vyšší rostliny.

Nezapomeňte na okysličování vody v jezírku

Jak už bylo řečeno, řasy nesnášejí okysličenou vodu, takže by bylo záhodno takového jevu využít. Dobrým okysličením totiž můžete dokonale kontrolovat růst řas a případně je včas začít eliminovat. Na trhu si můžete pořídit nejrůznější typy provzdušňovačů, které budou rybám neustále dodávat dostatek vzduchu a tím i nepřímo regulovat výskyt vodních řas. V zimních měsících navíc provzdušňování pohodlně a levně zabrání zamrznutí vody v jezírku. Nezanedbatelné množství kyslíku však dokážou produkovat i vodní rostliny. Pro tento účel jsou nejvhodnější různé druhy trav, kosatce nebo rákos.

Jestliže se ve vašem zahradním jezírku nacházejí řasy nebo zelená voda, měli byste co nejrychleji zakročit. Čím déle budete čekat, tím více práce na vás bude čekat.

Čtěte dále: Stavba zahradního jezírka – umístění zahradního jezírka, postup stavebních prací, filtrace pro zahradní jezírka.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů