Stavba klasického dekorativního zahradního jezírka

Jestli jste se rozhodli si na zahradě postavit jezírko, je třeba zvážit hned několik věcí. Jedná se o velikost jezírka, jeho umístění, funkci a samozřejmě o finance.

Druhů jezírek je hned několik. Jedná se buď o:

  • klasické dekorativní jezírko,
  • jezírko k chovu ryb,
  • jezírko koupací či biobazén.

Dále je předem potřeba promyslet, jakým způsobem chceme vodu v jezírku čistit – buď filtrem, nebo kořenovou čističkou.

Umístění zahradního jezírka

Jelikož je zahradní jezírko něco, co nelze jen tak vzít a někam přenést, je třeba před započetím stavby zvážit, kde se bude zahradní jezírko nacházet. Pokud máte větší zahradu, která nabízí více možností, shrňte jednotlivé klady a zápory jednotlivých míst. Optimální umístění zahradního jezírka je takové, aby jezírko mělo dostatek slunečního svitu. Nemělo by být schované pod vzrostlým stromem, nevhodné umsítění je také někde poblíž vysoké budovy, která na jezírko bude vrhat stín. Umístění jezírka pod stromem není vhodné taktéž z důvodu padání listí na vodní hladinu. Jezírko umístěné pod stromem vyžaduje jistou péči, a to především na podzim. Více o péči o zahradní jezírko.

Jezírko by mělo být umístěno tak, aby bylo z každé strany přístupné a mohlo se lehce udržovat – čištění vodní hladiny, péče o vodní rostliny, úprava břehů apod.

Stavba zahradního jezírka

Prvním krokem je vytyčení tvaru jezírka na zahradě. Vytyčení lze provést například šňůrou a kolíky či lépe pískem, nebo vápnem. Malé jezírko můžeme vykopat svépomocí, ale u většího objemu je vhodné ho vyhloubit pomocí techniky. Při stavbě jezírka s filtrem je třeba myslet na druh filtrace, jestli filtr bude schovaný pod zemí, nebo bude na povrchu. Tomu se následě přizpůsobí výkop. To stejné platí pro kořenovou čističku, je nutné zbudovat v jezírku stupně, na které budou rostliny vysázeny. Každá rostlina je určená k vysázení do odlišné hloubky v rozmezí od pár centimetrů, až po několik metrů. Pokud chceme jezírko pro chov ryb, je nutné si předem vypočítat objem, jaký ryby k životu potřebují a tomu přizpůsobit i druh filtrace.

Pokud máte výkop hotový, je třeba jej zhutnit a vysypat štěrkem, nebo pískem. Aby se voda z jezírka nevsakovala, je potřeba zhotovit izolace, která provádí pomocí speciální jezírkové folie. Při malých jezírkách lze použít jeden kus folie, ale většinou ani největší folie nestačí. Hydroizolační jezírkové fólie je nutné svařit či slepit. Práce musí být provedena velmi kvalitně, protože jinak nebude izolace těsná a bude docházet k vsakování vody. Folie se musí dobře zapracovat do břehů, aby se při napouštění jezírka vodou nepohnula. K zafixování jezírkové fólie je vhodné použít větší kameny. Nakonec lze břehy jezírka obsypat jemným štěrkem, oblázky či kameny a vysázet vodní rostliny.

Čtěte dále: Stavba zahradního jezírka v 10 krocích

Filtrace pro zahradní jezírka

Nakonec zbývá umístit a zapojit filtraci (pokud nemáte kořenovou čističku). Filtrace vody je velmi důležitá a díky ní v jezírku bude stále krásně čistá voda. Filtrací je několik různých druhů, které čistí vodu od hrubých nečistot, až po mikroskopické částečky. K dostání jsou filtry průtokové, tlakové, bubnové, vliesové a štěrbinové. Vzniku a rozmnožování řas v zahradním jezírku můžete zabránit použitím UV filtru. Nečistoty, které ulpívají na hladině jezírka, odstraníte jednoduše pomocí hladinového filtračnícho zařízení jménem skimmer, který z vodní hladiny „stahuje“ listí, jehličí, malé větvičky a jiný biologický odpad.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů