Home Zahrada Příslušenství Stavba klasického dekorativního zahradního jezírka

Stavba klasického dekorativního zahradního jezírka

0
Pokládka jezírkové folie
Pokládka jezírkové folie (zdroj: http://www.izolace-klusak.cz/images/hydroiizolacni-folie.1.jpg)
Dekorativní jezírko
Dekorativní jezírko (zdroj: http://www.zahradni-jezirka.cz/cms_upload/pictures/zahradni-jezirko-lisnice02_f.jpg)
Vytyčení tvaru jezírka a realizace výkopu
Vytyčení tvaru jezírka a realizace výkopu (zdroj: http://www.begarden.cz/Zahradni-jezirka/3/realizace-jezirka+.jpg)
Jezírko pro chov ryb
Jezírko pro chov ryb (zdroj: http://www.oase-filtrace.cz/media/44887/zahradn%C3%AD-jez%C3%ADrka-vl%C3%A1knit%C3%A1-%C5%99asa-0289.jpg)
Klasické dekorativní zahradní jezírko
Klasické dekorativní zahradní jezírko (zdroj: http://www.zahrady-realizace.info/images/fotogalerie/zahradni-jezirka/1.jpg)

Jestli jste se rozhodli si na zahradě postavit jezírko, je třeba zvážit hned několik věcí. Jedná se o velikost jezírka, jeho umístění, funkci a samozřejmě o finance. Druhů jezírek je hned několik. Jedná se buď o klasické dekorativní jezírko, nebo o jezírko k chovu ryb, jezírko koupací či biobazén. Dále jakým způsobem chceme vodu v jezírku čistit – buď filtrem, nebo kořenovou čističkou.

Prvním krokem je vytyčení tvaru jezírka na zahradě. Malé můžeme vykopat svépomocí, ale u většího objemu je vhodné ho vyhloubit pomocí techniky. Při jezírku s filtrem je třeba myslet na druh filtrace, jestli filtr bude schovaný pod zemí nebo bude na povrchu, a tomu výkop přizpůsobit. To stejné platí pro kořenovou čističku, je nutné zbudovat v jezírku stupně, na které budou rostliny vysázeny. Pokud chceme jezírko pro chov ryb, je nutné si předem vypočítat objem, jaký ryby k životu potřebují a tomu přizpůsobit i druh filtrace.

Následně se výkop zhutní a vysype štěrkem nebo pískem. Izolace se provádí pomocí speciální jezírkové folie. Při malých jezírkách lze použít jeden kus folie, ale většinou ani největší folie nestačí. Je nutné ji svařit nebo slepit. Práce musí být provedena velmi kvalitně, protože jinak bude nádrž vodu propouštět. Folie se musí dobře zapracovat do břehů, aby se při napouštění jezírka vodou nepohnula.

Nakonec zbývá umístit a zapojit filtraci. Doplnit jezírko oblázky, na březích je vhodné zakrýt folii kameny, naposledy se vysazují vodní rostliny.

Obecně se u jezírek, které mají větší objem nebo budou sloužit jako koupací, nedoporučuje je stavět svépomocí. Například chyba ve slepování folie může zhatit celou naši snahu, nemluvě o finančních nákladech, které jsou v tomto případě celkem vysoké.

Zdroje:

Autor neznámý. OASE – filtrace  [online]. 31. 3. 2016, [31. 3. 2016]. Dostupné z: ˂ http://www.oase-filtrace.cz/zahradni-jezirka/stavba-zahradniho-jezirka-svepomoci˃

Titulní obrázek: zdroj: http://www.udrzbazahrad.cz/data_7/2normal.jpg