Každý si pod pojmem „krásná zahrada“ představíme něco jiného. Někomu se vybaví mohutný altán s posezením, někomu třeba zahradní udírna, jinému zapuštěný bazén, ale jsou i tací, kteří si nedovedou představit svou zahradu bez zahradního jezírka. Dokonce i jeho výstavbu můžete realizovat svépomocí.
Na co je potřeba myslet, než se pustíte do realizace zahradního jezírka?
- Musíte si pořádně promyslet, zda Vámi vybraná lokace je opravdu vhodná pro stavbu zahradního jezírka. Vezměte v potaz rozložení zahrady a její ostatní prvky.
- Položte si otázku, zda bude Vaše jezírko pouze okrasné, nebo dokonce i koupací. Musíte mít jasno v tom, co od svého jezírka vlastně chcete a sami před sebou si to zkuste navíc ještě obhájit.
- Prostě, jak se říká – „dvakrát měř, jednou řež“ – i v tomhle případě toto přísloví platí.
Jak tedy s výstavbou jezírka začít?
- Připravte si písek, bude to Váš skvělý pomocník při jasném naznačení tvaru jezírka a následně můžete dle jeho rozložení začít hloubit.
- Již při hloubení můžete dělat více kroků najednou. Například tvarování půdy dle Vašich požadavků na jezírko, případně instalovat lemy, které oddělí jednotlivé patra, ale také dokážou zabránit sjíždění doplňků.
- Teď můžete pokrýt Vámi vyhloubený prostor ochrannou geotextilií, která zajišťuje, aby nedošlo k případnému protržení jezírkové fólie, kterou položíte následně. Ta by neměla být moc napnutá a měla by opisovat tvar, který si přejete.
- Dalším důležitým krokem je vytvoření dna. Dno zahradního jezírka vysypeme jemným pískem v tloušťce asi 1 cm. Pokud chceme do jezírka instalovat například květiny či jinou zeleň, můžeme je na vytvořené dno připevnit.
- Teď už Vás čeká jen ten nejpříjemnější krok celé výstavby – a to naplnění jezírka vodou. Dodatečná dekorace například kamínky či jezírkového osvětlení je již na Vás a Vašem vkusu. Okraje fólie zahradního jezírka je třeba dostatečně zafixovat kameny či pískem.
Přečtěte si také podrobný návod na stavbu zahradního jezírka.
Jak se starat o čistotu zahradního jezírka?
- Podzim
O každou vodní plochu je třeba se starat, hlavně v období vegetačního klidu. Ale jak na to? Před nástupem zimy začněte odstraňováním všech nápadných nečistot, jako je třeba listí či odumřelé zbytky rostlin. Pokud máte v jezírku instalovanou nějakou technologii, je třeba ji vyjmout, uskladnit a vrátit zpět zase na jaře.
Dalším přírodním pomocníkem jsou rostliny, které mají čisticí účinek. Je třeba jimi tedy osázet okraje jezírka. Největší efektivity dosáhneme tím, že zkombinujeme více těchto rostlinných druhů, nicméně musíme dát pozor na expanzivní vodní rostliny, aby nám po čase nezačaly „okupovat“ celé jezírko.
- Jaro
I když jsme na podzim všechny nečistoty odstranily, musíme proces čištění opakovat i na začátku jarního období. Takže znovu z hladiny odstraníme výrazné nečistoty – klacíky, odumřelé části vysazených rostlin a další.
Případné přemnožené vodní rostliny eliminujeme vytrháním, ty uvolněné zpět upevníme. Dále je třeba zkontrolovat břehy a pořádně je upevnit, aby nedošlo k sesuvu hlíny do jezírka a jeho následnému znečištění.
Pomocí speciálního testu zkontrolujeme kvalitu vody, pokud je špatná, použijeme příslušné ekologické přípravky. Jako poslední se vrhneme na technické záležitosti – jako je třeba zprovoznění čerpadla, výměna filtračního zařízení či filtrační vložky a podobně.
Bude Vás zajímat: Jaké jsou výhody koupacích jezírek a bio bazénů?
Čím je zahradní jezírko ohrožené?
Bohužel, existuje spousta aspektů, které mají špatný vliv na Vaše vysněné jezírko, jako například:
- oleje
- hnojiva
- čisticí prostředky
- zahradní jezírka v blízkosti lesa
Na jaře tak hrozí znečištění jezírka například formou nánosu vrstvy pylu jehličnatých stromů, na podzim pak spousta napadaného listí ze stromů listnatých. Je vhodné tedy v takových situacích chránit jezírko speciální sítí.
Každopádně největším zdrojem nečistot je lidský faktor – hlavně jedná-li se o koupací jezírko. Lidé často vstupují dovnitř z nezpevněných míst, tak se do něj dostává hlína. Navíc děti rády házejí do jezírka kamínky či větvičky, je tedy potřeba dohlédnout na dodržování čistoty alespoň do té míry, do které to můžeme ovlivnit.
Nevzhledné a pro vodní živočichy nevhodné jsou také vláknité řasy, které pokryjí vodní hladinu a zamezí přístupu slunečního záření do hloubky jezírka. Jak eliminovat jejich výskyt a účinně je odstranit ze zahradního jezírka popisujeme v dalším článku.
Pokud tedy máte nevyužitou zahradu a pořád si lámete hlavu s tím, jak byste ji mohli vylepšit, vrhněte se do výstavby zahradního jezírka. Dodá Vaší zahradě požadovaný šmrnc a navíc výstavba jezírka není vůbec složitá, jak jsme si výše nastínili. Co Vám tedy brání?
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.