Jak štukovat zeď – příprava a nanášení štuku

Štukování je způsob finální úpravy omítky. Štuk je vlastně směs jemného písku a vápna, případně sádry nebo cementu.Na vlastním štukování není nic složitého a při troše šikovnosti si s ním poradí i amatér.Štuk můžete aplikovat i na stávající omítky, například pokud potřebujete vyrovnat stěny nebo zakrýt praskliny, případně zakrýt jiné nedostatky. Pojďme se tedy podívat na to, jak štukovat.

Příprava podkladu pro nanášení štuku

Štukovou omítku nanášejte v tenké vrstvě na čistý, pevný a soudržný podklad. V první řadě je proto zapotřebí si náležitě připravit podklad, tedy zeď, kterou budete štukovat. V případě rekonstrukce staré zdi musíte odstranit tapety a malbu a oškrábat starý štuk. Oškrábané zdi umyjete a odmastíte, postačí vám k tomu i běžný přípravek na mytí nádobí přidaný do vody.

Pokud jsou ve zdech větší díry, například po hřebících, opravte je klasickou sádrou. Pakliže se na stěně vyskytují vlasové trhliny, doporučuje se zeď nejprve vyztužit perlinkou, která se vtlačí do vrstvy stavebního lepidla. Návod na to, jak opravit starou omítku a tímto způsobem ji vyztužit je v našem dalším článku. Jakmile lepidlo s perlinkou zaschne, je následně potřeba zeď napenetrovat, aby se docílilo sjednocení povrchu z důvodu jeho nasákavosti a přilnavosti. Poté je již zeď připravena ke štukování.

Jak štukovat zeď - příprava podkladu
Pokud máte popraskanou starou omítku, nejprve ji oškrabte a následně ji vyztužte pomocí stavebního lepidla s perlinkou. Tak si připravíte soudržný podklad pro štukování stěny.

Štukování jádrových omítky

Pokud máte jádrové omítky, penetrace není potřeba. Jádrová omítka je dostatečně drsná a přilnavost fajnové omítky (štuku) je zaručena. Jen je potřeba jádrovou omítku nejprve navlhčit, aby nebrala vlhkost nově nanesené vrstvě fajnové omítky.

Příprava štuku

V dnešní době už si nemusíte připravovat směs sami, ale koupíte si potřebné množství už hotové směsi. Štukovou směs si rozmícháte dle návodu do hladka, nejlépe za pomoci nástavce na vrtačce. Ve směsi nesmíte mít žádné hrudky a nečistoty, konzistence by měla být taková, aby vám z hladítka nestékala, ale aby se ani nedrolila.


Nahození omítky - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky - IN
Jaké omítky potřebujete udělat?

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Míchání štuku pomocí elektrického míchadla s nástavcem.
Míchání štuku pomocí elektrického míchadla s nástavcem.

Jak štukovat – návod

Máte již připravený podklad i namíchaný štuk? Můžete se pustit do štukování. Štuk se natahuje pomocí ocelového hladítka, a to vždy odspodu nahoru. Na hladítko si z kbelíku naberte pomocí zednické lžíce přiměřené množství směsi, pod vhodným úhlem přiložte hladítko ke stěně a pohybem nahoru rovnoměrně štuk rozetřete. Natahujte tenkou vrstvu, aby vám vlastní vahou štuk neopadal. Štuk musíte do podkladu vtlačit a teprve poté uhladit do ztracena. Pokud štukujete i strop, začněte nejprve zde.

Filcování (vyhlazení) štukové omítky

Jakmile budete mít zeď naštukovanou, zjistíte, že na stěně jdou vidět jednotlivé tahy hladítka a povrch není dokonale rovný. Proto až štuk mírně „zavadne“, začněte s rozmýváním (filcováním), krouživými pohyby za pomoci filcového hladítka namáčeného ve vodě. Pracujte opatrně, abyste si zase všechen štuk nerozmyli a nemuseli začít znova.

Nedělejte celou místnost hned naráz, aby vám štuk nepřeschl.

Kalkulace ceny omítek

Nejste-li si 100% jisti, jak štukovat, vyzkoušejte si vše v místnosti, kde na kvalitě provedení štuku až tolik nezáleží nebo na stěně, která bude později zakryta nábytkem.

Po vyhlazení nechte fajnovou omítku důkladně vyschnout a potom už můžete aplikovat konečnou úpravu omítky.

Nezávazná poptávka - nahození omítek


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Omítky
Jaké omítky potřebujete udělat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů