Jak velký bojler - jaký objem bojleru bude dostačující? | stavimbydlim.cz

Jak velký bojler pořídit. Jaký objem bojleru bude dostačující?

Nemáte-li možnost připojení na dálkový zdroj tepla, musíte řešit ohřev teplé vody jiným způsobem. Kromě průtokových ohřívačů proto přichází v úvahu bojler. Slouží jako zásobník teplé vody pro její pozdější použití. Jenže vyvstává otázka. Jak velký bojler pořídit pro dva členy domácnosti a jaký objem bojleru zvolit pro čtyř a vícečlennou rodinu?

soutěž_Porfix
soutěž_Porfix

Jak velký bojler pořídit

Při výběru velikosti bojleru je potřeba zohlednit více hledisek. Především jde o počet osob, které budou teplou vodu z bojleru využívat a dále o vaše zvyklosti, co se spotřeby vody týká. Zde záleží na tom, preferujete-li vy a další členové vaší rodiny denní krátkou sprchu nebo dlouhou horkou lázeň. Při výběru proto nezapomeňte zohlednit zvyky všech osob v domácnosti.

Dále musíte brát v úvahu další kritéria – jak často vaříte, zda umýváte nádobí ručně nebo používáte ekonomicky úspornější myčku nádobí, máte-li klasické kohoutkové baterie nebo úspornější pákové a případné vaše další nároky na teplou vodu.

poptavka
poptavka

Malý vs. velký bojler

Určení správné velikosti bojleru je poměrně důležitá záležitost. Zvolíte-li totiž příliš velký bojler, navýšíte si tím náklady na provoz, protože budete zbytečně ohřívat více vody, než bude vaše spotřeba. Pokud naopak zvolíte malý bojler, budete mít neustále problém s nedostatkem teplé vody.

Pro výpočet objemu bojleru nabízí prodejci různé tabulky a kalkulačky, neváhejte je proto využít, třeba i jen pro porovnání.

Od čeho se objem bojleru odvíjí

Objem bojleru se tedy v zásadě odvíjí hlavně od počtu osob v domácnosti a jejich zvyklostech a dále též i od zdroje ohřevu teplé vody. Pokud pro ohřev teplé vody využíváte plyn, budete mít teplou vodu rychleji než při ohřevu elektřinou. Nejpomalejší pro ohřev vody je akumulační bojler. Dalšími variantami ohřevu teplé vody v bojleru jsou rovněž i alternativní zdroje, jako například solární systémy. Používají se ale i různé kombinované varianty ohřevu, kdy například předehřejete vodu pomocí solárních panelů a až potom takto předehřátou vodu dohřejete jiným zdrojem tepla.

Spotřeba teplé vody v domácnosti

Všeobecně se uvádí, že spotřeba teplé vody je 40-50 l na osobu a den. Při tomto výpočtu se uvažuje o teplotě použité vody 45 °C, přičemž doporučená teplota ohřevu vody v bojleru je 65 °C. Vyšší ohřev už je méně ekonomicky výhodný, navíc se s vyšší teplotou vody zvyšuje riziko usazování vodního kamene a tím následné možné poškození bojleru. Abychom dosáhli ideální teploty na požadovaných 45 °C, potřebujeme pro její naředění dalších zhruba 25 l vody.


Na konci tohoto článku můžete zdarma zadat nezávaznou poptávku - urychlit a ulehčit si tak hledání stavební firmy nebo řemeslníka. Jednoduše poptáte službu, firmy vám nabídnou ceny a vy si dle referencí a výše nabídek buď vyberete, nebo ne.


Obecně se uvažuje o minimálně 150 l objemu bojleru pro čtyřčlennou rodinu. Samozřejmě, máte-li větší požadavky na teplou vodu, zvolte si bojler větší.

S rozhodnutím, jak velký bojler zvolit, vám mohou pomoci následující tabulky:

Objem bojleru s elektrickým ohřevem (topná patrona o výkonu zpravidla 2,0 kW)

Počet osobDoporučený objem bojleru (l)
120-50
220-50
350-80
480-125
5100-160
6125-180

Pakliže budete pro ohřev zásobníku používán noční proud (nízký tarif), výrobcem je doporučeno zvolit objem bojleru o 60–100 % větší.

poptavka
poptavka

Objem bojleru s ohřevem kotlem (zemní plyn, biomasa, uhlí)

Počet osobDoporučený objem bojleru (l)
170-80
290-110
390-110
4110-125
5150-160
6180-220

V tabulkách jsou uvedené doporučené objemy, pokud však víte, že teplovou vodou nešetříte, zvolit můžete klidně i dvojnásobný objem.

Při výběru velikosti a typu odběru se neváhejte obrátit na odbornou firmu, případně i prodejce, kteří by vám měli poradit konkrétní typ a velikost bojleru.

Spočítejte si, kolik energie je potřeba pro ohřev teplé vody.

Ohřev vody nočním proudem

Při provozu bojleru se obvykle využívá levnější distribuční sazba elektřiny, tzv. noční proud, což však umožňuje ohřev vody pouze v určených hodinách, stanovených poskytovatelem energie. Minimálně jde však vždy o osm hodin denně. Při pořízení bojleru je tedy potřeba zohlednit i toto hledisko a naučit se efektivně využívat tento čas v závislosti na spotřebě teplé vody.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je zdarma.
  • Poptávka není závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Nabídky od firem si můžete porovnat přímo v e-mailu.