Jak vyčistit zámkovou dlažbu

Zámková dlažba je oblíbená pro svou snadnou pokládku, možnost rychlé opravy, dlouhou životnost a schopnost přenést poměrně vysoké zatížení. Kromě těchto výhod je praktická a velice dobře vypadá, proto se často využívá na příjezdové cesty, různé chodníčky, parkoviště nebo cyklostezky. Pokud chceme, aby nám dlouho sloužila a zachovala si svůj hezký vzhled, je potřeba občas zámkovou dlažbu čistit a pečovat o ni. Dlouhodobě zanedbávaná zámková dlažba bude totiž vyžadovat hloubkové čištění a nám nezbude než zavolat speciální odbornou firmu. V tomto článku se zaměříme na to, jak vyčistit zámkovou dlažbu svépomocí.

Jaké je nejčastější znečištění zámkové dlažby

  • Znečištění maltou – můžeme vyčistit mýdlovou vodou a kartáčem, na vápenné výkvěty nebo cementové povlaky lze použít i speciální čističe, které jsou k zakoupení v široké síti prodejen. Za tím účelem je vhodné použít chemické prostředky pro aplikaci vysokotlakým čističem, který na závěr propláchneme proudem horké vody.
  • Znečištění od oleje – nejčastěji potřebujeme odstranit motorový olej. Pokud je skvrna čerstvá, vysušíme ji absorpčními utěrkami a poté použijeme vhodný čistící a odmašťovací prostředek, může to být klidně i jar na nádobí a skvrnu umyjeme. Využít lze i materiál s absorpční schopností, například jemné dřevěné hobliny nebo podestýlka pro domácí zvířata – třeba kočkolit, který nasypeme na skvrnu, pořádně zašlapeme, zakryjeme a zatížíme. Necháme působit několik hodin, ideálně do druhého dne, potom vše zameteme a dočistíme saponátem. Na pomoc si můžeme vzít i vysokotlaký čistič.

Více informací v článku Jak vyčistit dlažbu od oleje.

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od oleje
Olej ze zámkové dlažby můžete odstranit pomocí různých odmašťovadel, vypálením pomocí technického benzínu, nebo speciálního gelu.
  • Mech a plevel ve spárách – na jejich odstranění existuje spousta účinných chemických prostředků, ale před jejich použitím je dobré mít na paměti, že jde o látky více či méně agresivní, které se vsakují do půdy a mohou působit i na okolí, nebudeme je tedy používat v blízkosti zahrádky nebo u bazénu. Pokud se chceme chemii vyhnout, nezbývá nám než použít fyzickou sílu. Pro vyčištění malých ploch můžeme využít speciální ruční kartáče s rukojetí na čištění zámkové dlažby. Použít lze také vysokotlaký čistič s nástavným kartáčem a v tomto případě spáry po důkladném vyčištění zapískujeme. Pro pravidelné čištění velkých ploch se určitě vyplatí investice do multifunkčního elektrického kartáče, využitelného nejen na čištění spár, ale díky variabilním nástavcům také pro široké spektrum dalších prací v okolí domu a zahrady.

Jak vyčistit zámkovou dlažbu od mechu – babské rady

Na odstranění mechu existují i různé „zaručené babské rady“, například posypat mech dřevěným popelem z ohniště, polít jej vápnem rozmíchaným ve vodě nebo roztokem modré skalice. Dokonce je možné namíchat si vlastní domácí herbicid. Stačí smíchat horkou vody, ocet a sůl a po rozpuštění přidat kvalitní mycí prostředek na nádobí. Po aplikaci by měl jít mech snadno odstranit.

Více informací v článku Jak odstranit mech ze zámkové dlažby.  


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Prevence proti znečištění zámkové dlažby

Zámkovou dlažbu může znečistit spousta věcí, a pokud si chcete ušetřit čas následným čištěním, je dobré zamyslet se nad vhodnou prevencí. Nejúčinnější ochranou je impregnace. Provádí se speciálními přípravky hned po položení dlažby, ještě před zapískováním. Udržuje přirozenou barvu povrchu, zvyšuje její odolnost proti mechům, plísním i povětrnostním podmínkám. Některé druhy impregnace se mohou použít i na barvení zámkové dlažby. A hlavně – takto ošetřená dlažba se podstatně lépe udržuje a čistí.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů