Jak vyměnit termostatickou hlavici?

Máte pokaženou termostatickou hlavici, nebo jste se rozhodli pro namontování nové moderní hlavice, ale nevíte, jak při demontáži a montáži termostatické hlavice postupovat? Nejde o nic složitého.

Postup demontáže termostatické hlavice

Pro demontáž termostatické hlavice v lepším případě nebude potřebovat žádné nářadí. Případně vám postačí plochý klíč, nebo kleště (sikovky).

  1. Termostatickou hlavici otočte zcela proti směru hodinových ručiček, tedy na nejvyšší možné číslo na stupnici.
  2. Rukou, klíčem, nebo kleštěmi povolte převlečnou matici na termostatickém ventilu a termosetickou hlavicí otáčejte proti směru hodinových ručiček.

Jedná se o jednoduchý návod na demontáž manuální termostatické hlavice. Pokud máte na ventilu osazenou termostatickou hlavici elektronicky ovládanou či programovatelnou, postup demontáže by měl být obdobný, ovšem je potřeba se podívat na návod k demontáži takových termostatických hlavic do dokumentace zařízení, které je přibaleno v obalu.

Víte, že programovatelná termostatická hlavice, která umožňuje regulaci topení v závislosti nejen na teplotě, ale i čase, dokáže ušetřiř až 10 % energií na vytápění? Přitom její cena není o moc vyšší než cena klasické termostatické hlavice.

Postup montáže termostatické hlavice

Montáž termostatické hlavice je stejně jednoduchá, jako její demontáž.

  1. Termostatickou hlavicí otočte zcela doleva na nejvyšší číslo na stupnici (maximální otevření ventilu).
  2. Hlavici přiložte k termostatickému ventilu a převlečnou matici utáhněte ve směru hodinových ručiček. Pro dotažení použijte buď plochý klíč, nebo kleště.
  3. Nastavte termostatickou hlavici na požadovanou hodnotu.

Návod na používání termostatické hlavice a postup jejího nastavení.

TIP na úsporu energie: Odrazová fólie za radiátor sníží energetické ztráty – jaký je její princip, jak ji namontovat a kolik stojí?

Co je to termostatická hlavice

Termostatická hlavice je zařízení, které je součástí termostatického ventilu osazeného na přívodu teplé topné vody do radiátoru a samovolně reguluje přívod teplé vody do radiátoru na základě vnitřní pokojové teploty. Pokud je v místnosti teplo, termostatická hlavici sníží či zcela zastaví přítok teplé vody do radiátoru a nedochází tak k přehřívání místnosti.

Na termostatické hlavici je stupnice standardně od 1 do 6 a symbol vločky. Čím vyšší je nastavená hodnota, tím více bude termostatický ventil otevřen a do radiátoru bude proudit více teplé vody.

Termostatická hlavice obsahuje část s kapalnou látkou s velkou objemovou roztažností. Pokud se teplota v místnosti změní, změní se i objem této kapaliny, která zatlačí či povolí kuželku termostatického ventilu čímž reguluje průtok vody ventilem.

Termostatický ventil a jeho výměna

Termostatický ventil je armatura pevně spojená s otopným potrubím a radiátorem. Výměna ventilu je již náročnější a je potřeba ji svěřit odborníkovi. Během výměny bude potřeba vypustit příslušnou větev otopné soustavy.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů