Odrazová fólie za radiátor – má význam?

Vytápění pomocí radiátorů je dnes ve většině domácností zcela běžnou záležitostí. Voda z kotle či tepelného čerpadla je přivedena do teplovodního topného systému, který je nejčastěji tvořen deskovými (dříve článkovými) radiátory umístěnými pod okny.

Radiátory získaly své pojmenování právě od způsobu předávání tepla okolnímu prostředí. Teplo se šíří třemi způsoby – prouděním, vedením a sáláním neboli radiací. Jelikož radiátory předávají teplo převážně radiací, začaly se nazývat radiátory.

Jelikož jsou radiátory umístěny vždy pod okny v těsné blízkosti obvodové stěny, může být negativem to, že část tepla sálá i jiným směrem, než je potřeba – tedy směrem ke stěně. Stěna má tedy vyšší teplotu, což je doprovázeno vyšší tepelnou ztrátou v tomto místě konstrukce. Jak toto vyřešit? Pomoci může odrazová fólie za radiátor. Jaký je princip této fólie?

Odrazové fólie za radiátor mají tloušťku nejčastěji 2 - 4 mm
Odrazové fólie za radiátor mají tloušťku nejčastěji 2 – 4 mm

Co je to odrazová fólie za radiátor?

Jedná se o celkem zajímavý doplněk, který má zamezit tomu, aby část tepla z radiátoru nemířila špatným směrem. Tedy v podstatě přímo do zdi, vlivem čehož není teplo využito tak jak by mělo. Odrazová folie za radiátor je řešení, které se na zeď za radiátor nalepí a které má pomoci v efektivním vytápění. Pokud se máme podívat na současné možnosti, které jsou na trhu k dispozici, může se daná fólie lišit především:

  • Velikostí (tloušťkou)
  • Použitým vrchním materiálem
  • Tloušťkou a kvalitou izolace

K čemu fólie za topení slouží?

Dané využití fólie za topení jsme již lehce popsali. Už ze samotného provedení jasně plyne, že se jedná o pomocníka, který by měl v první řadě odrážet teplo do interiéru. U běžné zdi dochází většinou k tomu, že teplo spíše pohlcuje a tak se ohřívá stěna za radiátorem, což z hlediska vytápění není úplně efektivní. Odrazová fólie má schopnost teplo odrážet. A to od stěny, směrem do interiéru.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Základem každé odrazové fólie je hliník. Hliníková fólie je materiál, který minimálně absorbuje tepelné záření (Wikipedie – absorpce záření), naopak vyniká v jeho odrážení. Sálavá složka tepla je tedy hliníkovou fólii odrážena zpět do interiéru a stěna za radiátorem se tolik nezahřívá. To však neznamená, že se instalací odrazové fólie zcela zamezí tepelným ztrátám. I přesto, že bude za radiátorem namontovaná fólie, teplo se bude i nadále ztrácet vedením skrze konstrukci. I tento problém lze z části vyřešit tím, že se použije odrazová fólie s tepelně izolační vrstvou. Ta je tvořena zpravidla pěnovým polyetylenem tloušťky 2 – 4 mm. Hliníková fólie tedy odrazí část sálavé složky tepla a tepelná izolace sníží tepelné ztráty vedením skrze obvodovou stěnu za radiátorem.

Související články:

Výběr a údržba radiátoru

Jak odvzdušnit radiátor?

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Úspora energie během zimy. Termostatické hlavice a chytrý termostat

Odrazová fólie za radiátor s tepelně izolační vložkou z polyetylenové pěny
Odrazová fólie za radiátor s tepelně izolační vložkou z polyetylenové pěny

Jaké existují možnosti?

Je jasné, že pokud jde o výběr, na trhu existuje celá řada možností. Ty se mohou lišit například tím, jak jednoduchá bude aplikace. Řada moderních folií nabídne samolepicí vrstvu, díky které je aplikace na zeď doslova hračkou. Dále hraje roli také druh odrazového materiálu. Ve většině případů se jedná o vrstvu hliníku, ale jsou i jiné možnosti.

Dále je třeba uvést, že jednotlivé varianty fólií se liší také svou tloušťkou. Jde o to, že folie za radiátor může být označená nejenom jako odrazová, ale také jako izolační. Zastává tak dvě funkce najednou. Tloušťka se může lišit a samozřejmě platí, že čím je vyšší, tím lepší tepelně izolační vlastnosti fólie má. Jak již bylo zmíněno výše, izolační vrstva je tvořena zpravidla pěnovým polyetylénem, na kterém je odrazová hliníková fólie nakašírovaná.

Kolik odrazová fólie stojí?

Pro mnohé zákazníky je velmi důležitá cena. Nutno říci, že ceny se liší především tím, jaký je použitý materiál, nebo jaká je celková tloušťka dané folie. Ceny odrazových fólií však nejsou nikterak závratné a mohou začínat už na částce okolo 20 korun za metr čtverečný. Ceny mohou pochopitelně růst v závislosti na konkrétní variantě až na 50 Kč/m2.

Jak nalepit odrazovou fólii za radiátor?

Roli hraje to, zda má fólie samolepící vrstvu či nikoliv. Pokud ano, není třeba cokoliv dalšího řešit, jelikož samotná aplikace je hračkou. Pokud samolepicí vrstva na fólii není, je třeba pořídit speciální lepidlo určené samotným výrobcem odrazové fólie.

Při montáži odrazové fólie je samozřejmostí demontáž samotného radiátoru. A to buď úplná demontáž, nebo pouze lehké odklopení od stěny. Jenom tak bude zaručeno, že bude folie pokrývat celou plochu radiátoru. Ta by měla odpovídat rozměrům topení. Dále je třeba myslet na výřezy ve folii, které jsou třeba zhotovit především pro nalepení kolem kotvících prvků ve zdi. Cílem lepení je, aby za celým radiátorem nebyl ani jediný kousek zdi a plocha byla kompletně pokrytá.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů