Úspora energie během zimy. Termostatické hlavice a chytrý termostat

Zanedlouho už tu bude zase zima a s ní i účty za energie na vytápění domu či bytu. Aby se vám z účtů za energie nezamotala hlava, přinášíme vám pár rad, jak ušetřit na vytápění.  Některá opatření dokonce nevyžadují ani žádné finanční výdaje.

Kdo chce ušetřit na vytápění opravdu hodně, může si zateplit fasádu a střechu domu či vyměnit okna. Ušetřit se dá také výměnou starého kotle za nový s vyšší účinností výroby tepla či přechod na jiný zdroj tepla (například kotel na tuhá paliva nahradit tepelným čerpadlem). Tato opatření však mají mnoho společného, a to jsou vysoké vstupní výdaje pohybující se ve statisících.

Máme však pro vás několik typů na levná opatření, díky kterým můžete v zimě ušetřit mnoho tepla.

Větrejte krátce a intenzivně

Pokud nemáte doma vzduchotechnickou jednotku s rekuperací a větráte okny, větrejte intenzivně a krátce. Otevřít okna tzv. „na ventilačku“ a nechat je otevřené dlouhou dobu je z energetického hlediska neefektivní. Během větrání vám unikne značné množství tepla. Pokud potřebujete vyvětrat, otevřete okno dokořán a nechte místnost vyvětrat. Po chvíli okno zavřete. Docílíte stejného efektu a neztratíte tolik tepla.

Používejte termostatické ventily a hlavice

Pokud ještě nemáte na radiátorech termostatické ventily, nechte si je instalatérem namontovat. Pokud termostatické ventily máte, ale nejsou na nich osazeny termostatické hlavice, děláte chybu. Termostatické ventily bez hlavic nefungují tak, jak by měly. Termostatické hlavice totiž dokážou automaticky regulovat přítok teplé vody do radiátoru na základě teploty v místnosti. Termostatický ventil na radiátoru tak zamezí zbytečnému přetápění místnosti. Čím vyšší teplota v interiéru je, tím vyšší jsou i tepelné ztráty a tím více protopíte.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Termostatické ventily s hlavicemi by měly být v každém pokoji. Na stupnici nastavíte požadovanou teplotu, na kterou by se měla místnost vytápět a už se nestane, že by v místnosti byla zima či naopak vedro. Termostatická hlavice je buď s kapalinovým čidlem či elektronická. Klasické hlavice jsou vybaveny ampulkou s kapalinou, která reaguje na teplotní změny a tím reguluje průtok topné vody do radiátoru. Elektronické termostatické hlavice jsou programovatelné a lze na nich nastavit časový režim – tedy od kdy do kdy a jak moc má radiátor topit, kdy má temperovat a kdy se má zcela vypnout.

Termostatická hlavice a větrání okny

Termostatická hlavice umožňuje nastavit požadovanou teplotu v místnosti, ale také zcela vypnout přívod teplé vody do radiátoru. Zavření ventilu je na hlavici značeno zpravidla vločkou. Pokud se rozhodnete vyvětrat, zavřete termostatickou hlavicí přívod topné vody do radiátoru. Do radiátoru tak nebude během větrání proudit topná voda a tepelné ztráty budou eliminovány.

Chytrý termostat sníží spotřebu o desítky %

Termostat je zařízení, které ovládá zdroj tepla dle přednastavených hodnot. Prostorový termostat je umístěn v referenční místnosti, ve které měří teplotu a na základě toho zapíná či vypíná kotel. Pokud dojde během větrání k poklesu vnitřní teploty, prostorový termostat to zaznamená a spustí kotel. Jakmile je teplota dorovnaná na původní hodnotu, termostat kotel vypne. Tuto funkci, včetně programování časových režimů zvládne každý prostorový termostat.

Pokud však chcete docílit vyšších energetických úspor, pořiďte si chytrý termostat. Chytrý termostat zastává stejnou funkci jako obyčejný termostat, umí toho však více. Díky svým funkcím dokáže nastavit takové provozní režimy, díky kterým se sníží spotřeba tepla na vytápění na minimum.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Chytrý termostat je totiž propojen s mobilním telefonem. Jakmile chytrý termostat zaznamená, že se mobil začíná vzdalovat od domova, automaticky začne snižovat teplotu v interiéru. A naopak jakmile se k domu přibližujete, chytrý termostat to rozpozná a spustí kotel, který dům či byt vytopí. Chytrý termostat lze též přes mobilní telefon ovládat na dálku. K termostatu se jednoduše připojíte pomocí aplikace od výrobce a můžete spustit/vypnou topení, nastavit jinou teplotu, sledovat na jaký výkon kotel jede, jaká je aktuální spotřeba či porovnávat spotřeby energií za předešlý týden nebo měsíc.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů