Jakou střešní krytinu na střechu vybrat

Výběr střešní krytiny na střechu v dnešní době není vůbec jednoduchý. Materiálů je velmi mnoho a není mnohdy snadné vybrat to pravé pro naši střechu. Je důležité se poohlédnout po okolních stavbách, jaké střechy mají, aby střešní krytina zapadla do konceptu ulice apod. Mnohdy si lidé vybírají v dnešní době mnohem extravagantnější řešení střech. Každý druh krytiny má své výhody i nevýhody. V tomto článku se vám pokusíme pomoct s rozhodováním, jakou střešní krytinu na střechu vybrat.

Zaměříme se na srovnání nejpoužívanějších střešních krytin. Mezi ně patří pálená keramická taška, betonová taška, plechová krytina, asfaltový šindel a dřevěný šindel.

Pálená keramická taška

Pálená keramická taška je historicky jedna z nejstarších a zároveň jedna z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších střešních krytin. Pokládá se na střešní laťování s různými osovými roztečemi. Mezi její výhody patří možnost použití jak pro novostavby, tak i pro zrekonstruované objekty. Dá se dobře tvarovat. Mezi největší nevýhody patří cena a její zatížení pro střešní konstrukce je vysoké. Pálené střešní tašky se nemůžou používat ve sklonech střech pod 22°. Nejčastěji je používána v odstínu cihlové. Pálené tašky neobsahují žádné škodlivé přísady. Při jejich výrobě se postupuje ekologicky. Tašky se dají snadno recyklovat, pálený střep má vysoký tepelný odpor a dobré akumulační vlastnosti.

Pálená střešní taška je zárukou kvality, dlouhé životnosti a nádherného vzhledu. Nevýhodou je vyšší cena.
Pálená střešní taška je zárukou kvality, dlouhé životnosti a nádherného vzhledu. Nevýhodou je vyšší cena.

Betonová střešní krytina

Další oblíbenou střešní krytinou je betonová taška. Je žádaná pro svou extrémní pevnost, která se v průběhu času ještě zvyšuje. Betonová taška je zhruba o 30 % levnější než keramická taška. Nevýhodou tohoto druhu tašky je ovšem to, že postupně během let ztrácí svou barevnost. Toto se dá ale řešit vyšším počtem nástřiků. Estetický dojem není ovšem tak hezký, jako u pálené tašky.

Plechová krytina je velmi oblíbenou v případě rekonstrukcí

Plechové krytiny prošly v posledních letech velkým vývojem. V oblibě jsou velkoformátové krytiny ze slitiny hliníku, ale také ocelové střechy s ochrannou vrstvou na bázi polyuretanu a polyesteru. Tyto krytiny mají nízkou hmotnost a velmi dobře se montují na jakýkoliv tvar střech. Díky velkým formátům je pokládka střechy mnohem rychlejší, levnější a taky méně pracná. Plechová krytina má také velikou škálu barevných odstínů. Vydrží bez údržby desetiletí.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy - IN
Jedná se o:

Podrobné informace k poptávce

Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Jakou střešní krytinu vybrat - plechová falcovaná střešní krytina
Falcovaná plechová střešní krytina se hodí i na střechy s menším sklonem.

Asfaltové šindele nejen na chatu a přístřešky

Krytiny z asfaltového šindele dříve zastřešovaly některé zahradní přístřešky, nebo například chaty. V dnešní době se jimi pokrývají už i rodinné domy i vetší objekty. Historie asfaltových šindelů sahá do Kanady, kdy v zemi musí střechy vydržet extrémní zimní počasí. Toto tvrzení je, dá se říct, neoficiální zárukou kvality. Mezi výhody těchto krytin patří nízká váha. Asfaltový šindel se rychle a jednoduše pokládá, navíc je dobře tvárný a má širokou barevnou škálu. Asfaltový šindel se nemůže pokládat v jakoukoliv roční dobu, nejlepší období pro pokládku je jaro a brzký podzim, díky příjemným teplotám okolo 20 °C. Je zde nutnost mít pro pokládku rovný podklad – nestačí pouhé laťování, je potřeba zhotovit celoplošné bednění. Tudíž je nutné střechu celou pokrýt OSB deskami nebo dřevem. Dále je pak nutné nerovnosti zakrýt vrstvami asfaltových pásů. Poté se může krytina pokládat.

Kalkulace ceny střechy_03

Dřevěný šindel na historické objekty a chalupy

Dřevěný šindel představuje tradiční řemeslo – šindelářství. Používá se u střech, kdy chceme u objektu dodržet tradičních hodnot lidové architektury. V posledních letech zájem o tento druh krytiny stoupá. Šindelová krytina je lehká, proto se hodí na stavby, kdy je lehkost skladby střešní krytiny žádoucí – například právě při rekonstrukcích na staré krovy s nižší nosností.

Dřevěný šindel se hojně používá při rekonstrukcích starých stavení - zemědělských usedlostí, chalup a kulturních památek.
Dřevěný šindel se hojně používá při rekonstrukcích starých stavení – zemědělských usedlostí, chalup a kulturních památek.

Při výrobě dřevěných šindelů výrazně převažuje ruční práce. Technologie pokládky šindele umožňuje zhotovení rovných i zvlněných ploch na střeše. Je zde taky důležitý správný výběr dřeva, nejčastěji se používá ke zhotovení šindelů dřevo jehličnaté – smrkové či modřínové. Rozšířený je Valašský šindel, který se pokládá na pero a drážku. Druhý typ je Alpský šindel, bez perodrážky.

Tip: Chystáte se na novou střechu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Stále netušíte, jakou střešní krytinu na vaši střechu vybrat? Máme pro vás připravené další články na téma střešní krytina.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Stavba střechy
Jedná se o:
Typ střešní krytiny
Co vše si přejete realizovat?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů