Jaký cement do betonu použít

Beton je v současnosti nejvyužívanějším stavebním materiálem na světe. Domy, infrastruktura, mrakodrapy, přehrady, nebo podlaha vaší garáže. U všech těchto projektů je potřeba, aby cement, díky kterému beton vzniká, měl přesně ty vlastnosti, které budoucí stavbě umožní bezproblémový provoz. V následujícím článku proto probereme, jaký cement do betonu použít a co všechno je při jeho výběru třeba zvážit.

Co vše je při výběru cementu pro beton nutné zvážit?

V minulém článku, zabývajícím se jednotlivými druhy cementů, jsme se podrobně seznámili s tím, jak číst normalizované označení jednotlivých cementů. Pro zopakování:

CEM II / B – S 32,5 R

V tomto případě jde například o portlandský cement, s obsahem příměsi 21-35% vysokopecní strusky. Cement bude po 28 dnech tuhý na hodnotu 32,5 MPa. R pak značí rychletvrdnoucí povahu.

Víme také, že jednotlivá aditiva (např. pucolán), vlastnosti cementů výrazně ovlivňují.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Beton - IN

Detail poptávky

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Při přípravě betonu je tedy nutné vzít v úvahu:

  • Roční období (v horkých měsících potřebují cementy více vody).
  • Okolní prostředí stavby (znečištění, mechanické otřesy, vlhkost…).
  • Účel stavby (u staveb potravinářského průmyslu například potřebujete beton se zvýšenou ochranou proti plesnivění).

Pro stavby, které budou odolávat vysoké vzdušné vlhkosti se hodí portlandský cement s přídavkem pucolánu.

Jaký cement do betonu použít
Pro namíchání betonu ve většině případů postačí cement CEM II / B – S 32,5 R.

Směsný cement CEM V využijete při jednoduchých konstrukcích, nebo pro podlahy, které musejí snést větší zátěž (například v garážích).

Vysokopecní cement je naopak vhodný pro vybetonování krbů a ostatních projektů, které vyžadují zvýšenou odolnost proti žáru.

Pro běžné užití se ale nejvíce doporučuje portlandský struskový cement s označením CEM II/B-S 32,5 R. Ten poskytuje skvělou ochranu proti nepřiznivým vlivům prostředí, je pevný a díky nízké hodnotě vývinu hydratačního tepla s ním bez problému vybetonujete i velké plochy. Nezklame ani při betonování za horkých letních měsíců.

Tip: Chystáte se betonovat? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Cena cementů do betonu

Ceny jednotlivých druhů cementu se lišší podle výrobce. Základní směsný cement pro betonování podlah a základní stavbařské práce svépomocí, stojí okolo 10 kč/kg.

Jaký cement do betonu použít: Závěr

Jak už bylo řečeno, pro většinu staveb svépomocí byste si měli vystačit s portlandským struskovým cementem s označením CEM II/B-S 32,5 R. Specifické nároky vašeho projektu je pak vhodné řešit s projektantem nebo s výrobcem cementu.  

Beton je poměrně levnou stavební surovinou, bez které se dnes už neobejdete. Při výběru cementu proto nejdříve zvažte všechny aspekty stavby a snažte se vždy používat ty nekvalitnější možné suroviny.

Co je to cement?

Cement je anorganické pojivo, které na sebe váže ostatní látky (plniva) a posléze tuhne. Díky tomu je, už od dob starověkého Říma, součástí betonu a malty.

A beton?

Beton neboli umělý kámen, je stavební surovina skládající se většinou z plniva a cementu. Funkci plniva zastává kamenivo s maximální zrnitosti do 125 mm.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - BETON

Section

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů