Jaký materiál oplocení a brány zvolit?

soutez

Oplocení pozemku utváří společně s domem celkový architektonický dojem. Oplocení se musí hodit k domu, musí zapadnout do okolí a především musí plnit svoji funkci a vydržet dlouhá léta. Jaký materiál pro stavbu plotu použít?

Typickými představiteli oplocení pozemku jsou ploty pletivové, dřevěné laťkové, betonové a ploty kované. Který se kam hodí?

Pletivový plot

Ačkoli není pletivový plot žádnou okrasou domu a zahrady, je hojně používaný na vesnicích, ale i ve městech. Oplocovat velký pozemek krásným a drahým plotem je zbytečné, když plot z pletiva v zadu na zahradě nebude ani tolik vidět. Tato část pozemku, která nehraničí s veřejným prostranstvím, se nejčastěji oplocuje právě pletivem. Pletivový plot je levný, jeho stavba je poměrně rychlá a je bezúdržbový.

Dřevěný plot

Byť je plot z dřevěných plotovek krásný, jsou místa, kam se nehodí. Dřevěný plot se jistě nehodí například u moderní vily, i když se pochopitelně najdou výjimky. Naopak se dřevěný plot hodí na vesnici, k dřevostavbě nebo k chalupám a chatám. Samozřejmě i zde záleží na celkovém architektonickém pojetí stavby. Dřevěný plot je levný, stavba je poměrně jednoduchá, ale zabere více času než stavba pletivového plotu. Nevýhodou je to, že se o dřevěný plot musíte starat, čas od času jej musíte přetřít a navíc dřevo může kvůli vlhkosti chytit plíseň nebo houbu.

Betonový plot

Betonové ploty jsou konstruovány z betonových sloupků s výplní z betonového panelu imitujícího přírodní kámen. Hodí se k novostavbám, honosným domům, díky mnoha barevným provedením se dá zkombinovat s fasádou domu. Ploty jsou mírně dražší, ovšem jsou prakticky bezúdržbové a dobře tlumí hluk. Betonové ploty jsou také neprůhledné a nabízí tak více soukromí.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Kované ploty

Kované ploty jsou estetickou variantou oplocení zahrady. Díky jejich mnoha možnostem provedení je možné je použít prakticky kdekoli, u honosných staveb, klasických rodinných domků i na chalupách. Kované brány i jednotlivé dílce plotů je možné ozdobit libovolnými ornamenty dle přání zákazníka. Výhodou kovaných plotů je jejich životnost. Kvalitně ošetřené kované ploty a kované brány vydrží po dlouhá desetiletí. Pro některé může být nevýhodou vyšší cena, ale také to, že oplocení neposkytuje soukromí. Hodí se tedy zejména na předzahrádky a na oplocení částí zahrady, které nejsou využívány k posezení u grilu nebo k opalování u bazénu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů