Potřebujete levně a rychle oplotit pozemek? Ideální volbou je plot z pletiva. Jak takový plot postavit jednoduše sami?
Materiál a nástroje potřebné pro postavení pletivového plotu
Pro stavbu pletivového plotu je potřebné především samotné pletivo, sloupky, vzpěry, vázací a napínací dráty, napínáky, opasky, očka na napínáky, napínací tyč, úchytky na napínací dát, branky a beton na betonování sloupků.
Pro správné zaměření plotu budete potřebovat dřevěné kolíky, metr, kladivo, stavební provázek, pro vyvrtání díry do země ruční, nebo motorový vrták o průměru cca 150mm, lopatu a rýč. Pro stavbu samotného plotu budete potřebovat vodováhu, vrtačku s vrtákem do kovu, kleště a případně kombinačky.
Pakliže máte všechen potřebný materiál a nářadí připravené, můžete se pustit do stavby plotu. Následujících pár kroků vás provede krok za krokem stavbou plotu z drátěného pletiva.
Vytyčení plotu
Před samotnou stavbou plotu je potřeba vytyčit hranici pozemku. Ta je zaznačena zpravidla dřevěnými kolíky v rozích pozemku. Mezi těmito kolíky, které značí hranici pozemku, se napne stavební provázek a naznačí se tak hranice pozemku. Stavební provázek je napnut tak, aby v jeho linii ležely středy sloupků. Provázek je umístěn v takové výšce, ve které bude umístěn spodní napínací drát plotu. Na základě vzdáleností mezi těmito kolíky se určí rozestup sloupků plotu, přičemž 3,0 m je maximální vzdálenost a 2,5 m je obvyklá vzdálenost.
Osazení sloupků plotu
V místě budoucího sloupku se vyvrtá díra o průměru 150 mm a hloubky 50 – 70 cm. Na každý sloupek plotu se vyznačí ryska ve stejném místě. Tím je docíleno toho, že každý sloupek bude nad nataženým stavebním provázkem ve stejné úrovni.
Sloupky se osadí do vyvrtaného otvoru a zasypou se suchým betonem. Sloupky se osadí do správné výšky, vodováhou se vyrovnají do svislé polohy a nechají se zatvrdnout zpravidla cca 5 dní.
Při betonáži se také nesmí zapomenout na osazení vzpěr sloupků. Tyto vzpěry se instalují vždy po cca 25 – 30 m, v rozích a také pokud dojde ke změně směru plotu. Vzpěra se zabetonuje do země a na sloupek se přidělá systémovou koncovkou.
Čtěte dále: Prodáváte kus pozemku sousedovi? Přečtěte si návod jak rozdělit pozemek.
Uchycení napínáků, napínacích tyčí a instalace napínacího drátu
Při výšce pletiva 150 cm a více se pro napnutí pletiva využijí 3 napínací dráty (dole, uprostřed a nahoře sloupku). Napínací drát se napíná pomocí napínáku, který je potřeba uchytit na sloupek buď zbytkem vázacího drátku, nebo opaskem. Napínací drát se provleče očky napínáků na váleček, který otáčením (pomocí klíče či kleští) namotává napínací drát a napne jej do potřebné míry. Na ostatní sloupky, na kterých nebudou napínáky, se namontují úchytky napínacího drátu, do kterých se již napnutý drát uchytí.
Pletivo v rozích je možné k sloupku uchytit buď vázacím drátem, nebo estetickým způsobem, a to použitím napínací tyče, která se namontuje na napínáky pomocí očka se závitem.
Může vás zajímat: Který materiál je prostavbu plotu a brány nejlepší?
Natažení pletiva
Natažení pletiva je nejjednodušší činností. Role pletiva se na poslední vlnovce uchytí ke sloupku (buď pomocí napínací tyče, příp. vázacím drátem přímo ke sloupku) a za postupného rolování se pletivo zavěšuje na horní napínací drát každých cca 50 cm. Po rozmotání celé role se pletivo upevní v každém závěsu a postupně se popotahuje a napíná. Po napnutí pletiva a uchycení pletiva k napínacímu drátu v horní části, se přichytí pletivo i ke spodnímu napínacímu drátu a poté i ke středovému napínacímu drátu.
Stavba plotu – nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.