Home Zahrada Příslušenství Jaro a podzim na terase s venkovními zahradními topidly

Jaro a podzim na terase s venkovními zahradními topidly

0

Pokud si chcete na podzim užít posezení na terase a kochat se pohledem na zahradu, ale chlad vás od prožitku odrazuje, pořiďte si zahradní venkovní topidlo. Pořídit se dá za pár tisíc, pěkně zahřejí a navíc jsou k sehnání v mnoha designových provedeních.

Zahradní plynové sálavé ohřívače a topidla

Plynové ohřívače určené k zajištění potřebného tepla spalují propan-butan, který je běžně k sehnání např. na benzínových pumpách v tlakových láhvích od 2 do 10 kg. Výměna láhve zabere méně než minutu a obsluha plynového topidla je velmi jednoduchá.  Plynové terasové ohřívače jsou nejčastěji vyrobeny z nerezové oceli, bez plynové láhve váží 10 – 30 kg a pro lehčí manipulovatelnost jsou vybaveny pojezdovými kolečky. K zapalování ohřívače nepotřebujete žádný zapalovač ani sirky, plynové topidla jsou zpravidla vybaveny piezo-elektrickým zapalováním.

 

Infrazářič na terasu
Infrazářič na terasu (zdroj: pixabay.com)

Výkon zahradních plynových ohřívačů

Výkon plynových ohřívačů se pohybuje od 3 do 13 kW, přičemž jsou vybaveny plynulou či skokovou regulací výkonu. Můžete si tak jednoduše nastavit intenzitu hoření dle potřeby. Sálavé teplo dosahuje až 9 m daleko.

Plynové ohřívače jsou k dostání ve stojatých provedeních a nejčastěji mají tvar pouliční lampy, nebo „pyramidy“. Ohřívače typu pyramida sálají teplo do prostoru v rozsahu 360°. Je tedy vhodné je umístit nejlépe doprostřed dispozice terasy. Stojaté ohřívače typu lampy mají sklopitelný horní klobouk, díky kterému je možné určit směr sálání tepla. K dostání jsou také plynové ohřívače s nastavitelnými ohříváky, které se dají různě naklápět či otáčet a tepelný tok tak můžete nastavit přesně na to místo, kde je ho potřeba.

Na jednu plynovou láhev vydrží terasový plynový hořák sálat teplo po dobu 15 – 35 hodin, záleží však na výkonu hořáku a na nastavené intenzitě hoření.

 

Bezpečnost plynových ohřívačů

Většina moderních plynových ohřívačů je vybavena řadou bezpečnostních čidel. V případě, že by mělo dojít k přehřátí, nebo převržení ohřívače, bezpečnostní čidlo zajistí okamžitý přívod plynu a vypnutí spotřebiče. Bezpečností čidla nejsou 100 % ochranou, proto je vždy důležité dbát bezpečnostních rad a pokynů od výrobce. Během provozu jsou zařízení rozehřátá a hrozí popálení v případě nepozornosti.  Doplňování paliva, údržbu a používání plynových ohřívačů neberte na lehkou váhu!

 

Elektrický terasový infrazářič

Elektrický infrazářič je možné umístit a využívat několika způsoby. Zatímco plynové ohříváky jsou stojatého provedení, zabírají tak podlahovou plochu a na malé terase mohou překážet, elektrické infrazářiče je možné ukotvit na zeď domu, na zahradní pergolu, postavit na stojan, nebo přidělat na strop.

Zatímco plynové ohřívače mají zdroj energie zabudovaný přímo v sobě, elektrické infrazářiče vyžadují elektrickou síť v dosahu. Přívodní kabely jsou dlouhé cca 2 m, a pokud u posezení nemáte přívod energie, budete muset použít prodlužovačku, což je nepraktické a nevzhledné.

Výkon elektrických infrazářičů

Výkon elektrických infrazářičů je 500 – 2000 W, přičemž nejsou vybaveny plynulou, ani skokovou regulací výkonu. Infrazářiče s příkonem 1000 W dosahují požadovaného účinku na 6 m2, infrazářiče s příkonem 2000 W až na 15 m2.


Čtěte dále: Zahradní pergolu a terasu je možné využívat i v době nepřízně počasí. Posuvné zastřešení terasy vás chrání před deštěm a umožní jednoduše vytopit vnitřní prostor pergoly a terasy.


Přenosná zahradní topeniště

Pro ty, kteří dávají přednost přírodnímu plamenu před plynovými a elektrickými topidly, je vhodnou volbou přenosné ocelové topeniště, které je vhodné na terasu i na zahradu. Jedná se o ocelový koš, ve kterém můžete pálit dřevo, dřevěné brikety, apod. Konstrukce zajišťuje, že popel nepadá na zem, ale zůstává buď přímo v topeništi, nebo propadává do popelníku. Nevýhodou tohoto systému vytápění terasy je nutnost přikládání a čištění topeniště po použití. Výhodou je na druhou stranu možnost si na ohni něco ugrilovat či opéct. Když už sedíte na terase, proč toho nevyužít?

 

Stolní a přenosné lihové krby

Jako variantu stolního provedení zahradního ohřívače představuje lihový krb. Jako palivo je používán bio-etanol, který je možné sehnat v hobby marketu, supermarketu a drogerii za cenu okolo 70,-Kč/litr. Stolní a přenosné bio-lihové krby jsou lehce přemístitelné, jejich výkon je okolo 2 – 3 kW. Doba hoření bio-krbu závisí na velikosti zásobníku paliva a na intenzitě hoření, zpravidla však vydrží 2 – 4 hodiny. Vyrábí se v několika materiálových provedeních, nejčastěji se vyrábí z nerezové oceli v kombinaci se sklem, ale bio-krby se vyrábí i z betonu. Výhodou těchto krbů je možnost použití prakticky kdekoli, údržba není prakticky vyžadována. Při hoření etanolu nevzniká žádný kouř, popel ani saze. Po dohoření/zhašení a vychládnutí bio-krbu jej stačí pouze uschovat.

 

Jak vybrat vhodné topidlo na terasu?

V rozhodování, zda vybrat elektrické či plynové terasové topidlo, je důležité brát v potaz zdroj energie. Pokud nemáte v bezprostřední blízkosti místa instalace zdroj elektřiny, elektrický zdroj není vhodný. V opačném případě je nutné udělat v místě elektrického infrazářiče zásuvku, což vyžaduje odborný zásah. Vedení prodlužovacích kabelů není vhodné zejména vzhledem k bezpečnosti. O kabel ležící na zemi se lehce zavadí a může dojít k převrácení rozpáleného infrazářiče. U plynového terasového topidla na druhou stranu počítejte s občasným nákupem plynové bomby, pro kterou musíte zajet do obchodu.

Výkon terasového ohřívače vybírejte s přihlédnutím na velikost plochy terasy. Vždy je lepší pořídit trochu výkonnější zařízení, které poběží na 80 % výkonu, než koupit zařízení, které nebude výkonnostně dostačovat a bude pod ním zima. Vybírejte pouze takové topidla, u kterých je možnost usměrnění tepelného záření.  Zařízení tak můžete s klidem v případě potřeby umístit na jiné místo.

 

Velikost ohřívače volte s ohledem na rozměrové parametry terasy, kde bude umístěn. Pokud máte posezení zastřešeno, vybírejte ohřívače s takovou výškou, aby nedošlo vlivem tepelného sálání k propálení stropu přístřešku. Každý ohřívač disponuje technickým listem, který urči, jaké minimální odstupové vzdálenosti musí být dodrženy.

Zanechte komentář. Vašeho názoru si ceníme.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *