Jaro a podzim na terase s venkovními zahradními topidly

soutez

Pokud si chcete na podzim užít posezení na terase a kochat se pohledem na zahradu, ale chlad vás od prožitku odrazuje, pořiďte si zahradní venkovní topidlo. Pořídit se dá za pár tisíc, pěkně zahřejí a navíc jsou k sehnání v mnoha designových provedeních.

Zahradní plynové sálavé ohřívače a topidla

Plynové ohřívače určené k zajištění potřebného tepla spalují propan-butan, který je běžně k sehnání např. na benzínových pumpách v tlakových láhvích od 2 do 10 kg. Výměna láhve zabere méně než minutu a obsluha plynového topidla je velmi jednoduchá.  Plynové terasové ohřívače jsou nejčastěji vyrobeny z nerezové oceli, bez plynové láhve váží 10 – 30 kg a pro lehčí manipulovatelnost jsou vybaveny pojezdovými kolečky. K zapalování ohřívače nepotřebujete žádný zapalovač ani sirky, plynové topidla jsou zpravidla vybaveny piezo-elektrickým zapalováním.

 

Infrazářič na terasu
Infrazářič na terasu (zdroj: pixabay.com)

Výkon zahradních plynových ohřívačů

Výkon plynových ohřívačů se pohybuje od 3 do 13 kW, přičemž jsou vybaveny plynulou či skokovou regulací výkonu. Můžete si tak jednoduše nastavit intenzitu hoření dle potřeby. Sálavé teplo dosahuje až 9 m daleko.

Plynové ohřívače jsou k dostání ve stojatých provedeních a nejčastěji mají tvar pouliční lampy, nebo „pyramidy“. Ohřívače typu pyramida sálají teplo do prostoru v rozsahu 360°. Je tedy vhodné je umístit nejlépe doprostřed dispozice terasy. Stojaté ohřívače typu lampy mají sklopitelný horní klobouk, díky kterému je možné určit směr sálání tepla. K dostání jsou také plynové ohřívače s nastavitelnými ohříváky, které se dají různě naklápět či otáčet a tepelný tok tak můžete nastavit přesně na to místo, kde je ho potřeba.

Na jednu plynovou láhev vydrží terasový plynový hořák sálat teplo po dobu 15 – 35 hodin, záleží však na výkonu hořáku a na nastavené intenzitě hoření.

 

Bezpečnost plynových ohřívačů

Většina moderních plynových ohřívačů je vybavena řadou bezpečnostních čidel. V případě, že by mělo dojít k přehřátí, nebo převržení ohřívače, bezpečnostní čidlo zajistí okamžitý přívod plynu a vypnutí spotřebiče. Bezpečností čidla nejsou 100 % ochranou, proto je vždy důležité dbát bezpečnostních rad a pokynů od výrobce. Během provozu jsou zařízení rozehřátá a hrozí popálení v případě nepozornosti.  Doplňování paliva, údržbu a používání plynových ohřívačů neberte na lehkou váhu!

 

Elektrický terasový infrazářič

Elektrický infrazářič je možné umístit a využívat několika způsoby. Zatímco plynové ohříváky jsou stojatého provedení, zabírají tak podlahovou plochu a na malé terase mohou překážet, elektrické infrazářiče je možné ukotvit na zeď domu, na zahradní pergolu, postavit na stojan, nebo přidělat na strop.

Zatímco plynové ohřívače mají zdroj energie zabudovaný přímo v sobě, elektrické infrazářiče vyžadují elektrickou síť v dosahu. Přívodní kabely jsou dlouhé cca 2 m, a pokud u posezení nemáte přívod energie, budete muset použít prodlužovačku, což je nepraktické a nevzhledné.

Výkon elektrických infrazářičů

Výkon elektrických infrazářičů je 500 – 2000 W, přičemž nejsou vybaveny plynulou, ani skokovou regulací výkonu. Infrazářiče s příkonem 1000 W dosahují požadovaného účinku na 6 m2, infrazářiče s příkonem 2000 W až na 15 m2.


Čtěte dále: Zahradní pergolu a terasu je možné využívat i v době nepřízně počasí. Posuvné zastřešení terasy vás chrání před deštěm a umožní jednoduše vytopit vnitřní prostor pergoly a terasy.


Přenosná zahradní topeniště

Pro ty, kteří dávají přednost přírodnímu plamenu před plynovými a elektrickými topidly, je vhodnou volbou přenosné ocelové topeniště, které je vhodné na terasu i na zahradu. Jedná se o ocelový koš, ve kterém můžete pálit dřevo, dřevěné brikety, apod. Konstrukce zajišťuje, že popel nepadá na zem, ale zůstává buď přímo v topeništi, nebo propadává do popelníku. Nevýhodou tohoto systému vytápění terasy je nutnost přikládání a čištění topeniště po použití. Výhodou je na druhou stranu možnost si na ohni něco ugrilovat či opéct. Když už sedíte na terase, proč toho nevyužít?

 

Stolní a přenosné lihové krby

Jako variantu stolního provedení zahradního ohřívače představuje lihový krb. Jako palivo je používán bio-etanol, který je možné sehnat v hobby marketu, supermarketu a drogerii za cenu okolo 70,-Kč/litr. Stolní a přenosné bio-lihové krby jsou lehce přemístitelné, jejich výkon je okolo 2 – 3 kW. Doba hoření bio-krbu závisí na velikosti zásobníku paliva a na intenzitě hoření, zpravidla však vydrží 2 – 4 hodiny. Vyrábí se v několika materiálových provedeních, nejčastěji se vyrábí z nerezové oceli v kombinaci se sklem, ale bio-krby se vyrábí i z betonu. Výhodou těchto krbů je možnost použití prakticky kdekoli, údržba není prakticky vyžadována. Při hoření etanolu nevzniká žádný kouř, popel ani saze. Po dohoření/zhašení a vychládnutí bio-krbu jej stačí pouze uschovat.

 

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak vybrat vhodné topidlo na terasu?

V rozhodování, zda vybrat elektrické či plynové terasové topidlo, je důležité brát v potaz zdroj energie. Pokud nemáte v bezprostřední blízkosti místa instalace zdroj elektřiny, elektrický zdroj není vhodný. V opačném případě je nutné udělat v místě elektrického infrazářiče zásuvku, což vyžaduje odborný zásah. Vedení prodlužovacích kabelů není vhodné zejména vzhledem k bezpečnosti. O kabel ležící na zemi se lehce zavadí a může dojít k převrácení rozpáleného infrazářiče. U plynového terasového topidla na druhou stranu počítejte s občasným nákupem plynové bomby, pro kterou musíte zajet do obchodu.

Výkon terasového ohřívače vybírejte s přihlédnutím na velikost plochy terasy. Vždy je lepší pořídit trochu výkonnější zařízení, které poběží na 80 % výkonu, než koupit zařízení, které nebude výkonnostně dostačovat a bude pod ním zima. Vybírejte pouze takové topidla, u kterých je možnost usměrnění tepelného záření.  Zařízení tak můžete s klidem v případě potřeby umístit na jiné místo.

 

Velikost ohřívače volte s ohledem na rozměrové parametry terasy, kde bude umístěn. Pokud máte posezení zastřešeno, vybírejte ohřívače s takovou výškou, aby nedošlo vlivem tepelného sálání k propálení stropu přístřešku. Každý ohřívač disponuje technickým listem, který urči, jaké minimální odstupové vzdálenosti musí být dodrženy.