Kdy vyžaduje zahradní domek stavební povolení

Chcete si na zahradě postavit zahradní domek na uskladnění dřeva a zahradního nářadí? Kdy vyžaduje zahradní domek stavební povolení?


AKTUALIZACE: Od 1.1.2018 vstoupila v platnost a účinnost novela stavebního zákona č. 183/2006 Sb. Článek je aktualizován s ohledem na tuto novelu.


Zahradní domek stavební povolení nevyžaduje

O tom, zda stavba zahradního domku vyžaduje stavební povolení, či nikoliv rozhoduje velikost zahradního domku.

V § 79 stavebního zákona je uvedeno:

(2) Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují

o) stavba do 25 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepená nejvýše do hloubky 3 m na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, která souvisí nebo podmiňuje bydlení nebo rodinnou rekreaci, neslouží k výrobě nebo skladování hořlavých látek nebo výbušnin, nejedná se o úložiště radioaktivních odpadů obsahující výlučně přírodní radionuklidy nebo jaderné zařízení, nebo stavbu pro podnikatelskou činnost, je v souladu s územně plánovací dokumentací, je umisťována v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejím umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Inženýrské služby-IN
Jaké služby poptáváte?

Podrobnější informace

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud má tedy zahradní domek výšku max. 5 m a zastavěnou plochu max. 25 m2, stavba nevyžaduje ani stavební povolení, ani ohlášení stavby.

Dále je v § 103 stavebního zákona uvedeno:

(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují

 1. a) stavební záměry uvedené v § 79 odst. 2

Pokud je tedy zahradní domek nepodsklepený, má výšku max. 5 m a zastavěnou plochu max. 25 m2 a slouží pro skladování dřeva, nářadí, zahradní techniky apod., zahradní domek stavební povolení a ani ohlášení stavby nevyžaduje.

Tip: Víte, kolik stojí materiál na hrubou stavbu? Zdarma a nezávazně Vám do 10 dnů spočítáme cenu včetně rozpisu materiálu. SPOČÍTAT CENU

Pokud by však zahradní domek měl sloužit pro podnikatelskou činnost, bude potřeba územní souhlas. Ten budete potřebovat také v případě, když by se plocha pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu stavbou kůlny snížila na méně, jak 50 % z celkové plochy stavebního pozemku.

Potřebujete stavební povolení? Přečtěte si, co vše potřebujete pro vyřízení stavebního povolení a jaký je postup při vyřizování stavebního povolení.

Zahradní domky, které nevyžadují stavební povolení ani ohlášení stavby

Zahradní domek

Materiál Rozměr v cm (š x h x v) Cena od (Kč)

Zahradní domek G 21

Zahradní domek G 21

Ocelový plech pozinkovaný + práškový postřik 191 x 171 x 190 5 490 Kč
Zahradní domek Goleto

Zahradní domek Goleto

Ocelový plech pozinkovaný + práškový postřik 267 x 187 x 187 7 499 Kč
Zahradní domek Tinman

Zahradní domek Tinman

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Ocelový plech pozinkovaný + práškový postřik 278 x 323 x 217 8 990 Kč
Zahradní domek H3 Plus

Zahradní domek H3 Plus

Dřevo – smrk 232 x 204 x 200 16 900 Kč
Zahradní domek EKO-LINE

Zahradní domek Eko-line

Dřevo – smrk tl. 19 mm 288 x 288 x 192 21 790 Kč

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 %.
Inženýrské služby
Jaké služby poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů
 

6 komentářů u „Kdy vyžaduje zahradní domek stavební povolení“

 1. Chci se zeptat měl jsem dřevěný zahradní domek 4×4 podsklepený. Shořel mi úplně celý. Asi elektrika. Chci postavit nový zděný. Na patro. Střecha pult. Velikost 4×5. Výška zhruba 4.25m. Potřebuji povolení. Zahradní domek je v zahrádkářské kolonii. Děkuji za odpověď

 2. Dobrý den, jelikož je zastavěná plocha zahradního domku menší jak 25 m2 a zahradní domek má výšku pod 5 m, nepotřebujete ani stavební povolení, ani ohlášení stavby. Předpokládám, že stavba se nachází v zastavěném území. Karel

 3. Musí se dodržovat od hranice pozemku nebo třeba povolení souseda atd.

 4. Dobrý den, pořídili jsme si na pronajatém pozemku se souhlasem vlastníka mobilheim, o rozměrech 7 x 2,8 m,v současné době jsme si chtěli zažádat o stavbu pergoly o velikosti 6 x 4 m a výšce v maximalnim bodě 3 m.Bylo nám sděleno že stávající mobilheim nemá stavební povolení nebo územní souhlas,jak v tomto případě postupovat? Děkuji s pozdravem .

 5. Dobrý den, chci si postavit zahradní domek, který splňuje výše uvedené rozměry, ale nachází se na mém pozemku, který je vedený jako sad a žádná jiná stavba na něm není. Potřebuji pro to stavební povolení?
  Děkuji za odpověď

 6. Pokud bychchtěla postavit chatku , nebo chatku na nářadi na pozemku, který je veden jako trvalý travní porost a je vzdálen od mého bydliště / méstyse/ asi 2 km, potřebuji stavební povolení ?, Na sousednim pozemku má soused chatku na nářadí a pojízdnou maringotku

Komentáře nejsou povoleny.