Kachlová kamna a jejich návrat do českých domácností

soutez

Klasické české pohádky se bez jejich přítomnosti nemohou obejít. Bývaly doby, kdy se jich mnozí lidé hromadně zbavovali a místo nich pořizovali novější technologie. Řeč je o nestárnoucích kachlových kamnech. Dnes se ale při pohledu na trh zdá, že se kachlová kamna znovu těší oblibě široké veřejnosti a výrobky tohoto charakteru jdou opravdu na odbyt.

Čím si to kachlová kamna ale zasloužily? A jaké jsou jejich hlavní přednosti? O tom více v následujících řádcích.

Kachlová kamna z pohledu historie

Ve vašem okolí jistě nenajdete mnoho lidí, kteří by nikdy neviděli nebo alespoň neslyšeli o kachlových kamnech. Zejména babičky a dědečkové by mohli určitě vyprávět o tom, jak dřív neexistovala moderní plynová nebo elektrická topná tělesa, neexistovaly moderní sporáky s troubami a jak nebylo zvykem přijít domů a mít automaticky vyhřáté obytné místnosti. Možná to mnohým z vás přijde jako vyprávění příběhu ze středověku, ale vážně to tak ještě poměrně nedávno skutečně bylo.

Kachlová kamna dřív tvořila středobod většiny domácností. Lidé pro ně našli mnoho různých způsobů využití. Kromě toho, že se na nich vařilo a topilo se s nimi, právě ze zmiňovaných pohádek víme, že se na nich dokonce mnohdy i spalo, protože zajišťovaly majiteli dostatek tepla po celou dobu spánku.

Dnešní kachlová kamna se od těch dřívějších přece jen výrazně liší, i když většina funkcí byla zachována. Samozřejmě se to ale liší kus od kusu.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Základní rozdělení kachlových kamen

Podle vnitřní konstrukce se kachlová kamna dělí do tří základních podskupin:

 1. teplovzdušná kamna
 2. sálavá kamna
 3. kombinovaná kamna

Teplovzdušná kachlová kamna

Tato kamna fungují na základě jednoduchého principu konvence (teplý vzduch je lehčí než studený, proto stoupá nahoru). Ve spodní části kamen jsou umístěny vzduchové otvory nasávající studený vzduch, který se uvnitř kamen ohřívá, pak stoupá nahoru a následně teplo odevzdá kachlům, pomocí nichž se teplo uvolňuje do prostoru. Kromě toho je horký vzduch odváděn ještě mřížkami a teplovzdušnými rozvody.
Tato kachlová kamna jsou hojně využívána k vytápění ostatních místností, proto se opatřují kamnovou vložkou s teplovodním výměníkem. Dokonce se využívají i pro ohřev vody. Výhodnými jsou zejména pro svou energetickou úspornost, proto se k jejich montáži mnoho lidí uchyluje i v dnešní době.

 • 75% konvenční teplo
 • 25% sálavé teplo

Sálavá kachlová kamna

Druhý typ kamen vyzařuje teplo kompletně přes kachle, na rozdíl od teplovzdušných. Rozdíl v těchto dvou principech vytápění je patrný hlavně z hlediska běžného provozu. Do sálavých kamen stačí přiložit jen jednou za den cca 15 kg dřeva (samozřejmě vše závisí na velikosti ohniště), zatímco do těch teplovzdušných se musí přikládat pravidelně po menších dávkách během celého dne.

Ohniště sálavých kamen obepíná vyzdění ze šamotu, který je široké veřejnosti známý především v souvislosti se schopností akumulovat v sobě teplo až na dlouhé hodiny. Teplo ze šamotu ohřívá kachle, které jej pak expedují do vnějšího prostoru. Hlavním rozdílem mezi prvními dvěma typy kamen je to, že u těch teplovzdušných je teplo vydáváno hlavně přes teplovzdušné otvory a u těch sálavých výhradně přes povrch kamen. Proto se také v názvu objevuje slovo „sálavé“.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

 • 100% sálavé teplo
Sálavá kachlová kamna
Sálavá kachlová kamna

Kombinovaná kachlová kamna

Pokud hledáte kamna, která kombinují pozitivní vlastnosti obou předchozích možností, zajisté se rozhodnete pro kachlová kamna kombinovaná. Rychlost nástupu tepla je takřka okamžitá díky kamnové vložce stejně jako u teplovzdušných kamen. Vzduch se ohřívá v prostorách mezi vložkou a kachlovým obložením a následně se skrz mřížky dostává do vnějšího prostoru.

Dlouhotrvající teplo pak zajišťují, podobným způsobem jako u kamen sálavých, keramické topné tahy, které jsou tedy výměníkem tepla u kombinovaných kachlových kamen.

dodavatel
 • 50% konvenční teplo
 • 50% sálavé teplo

Speciální kachlová kamna nejen k topení

Pokud se rozhodnete kachlová kamna pořídit i k jiným činnostem než jen k vytápění, můžete se na trhu setkat i s takovými, která nabízejí zabudované pece, trouby a sporáky. Ušetříte tak spoustu energie (myšleno z technického hlediska), protože zároveň se zatopením můžete uvařit i oběd pro celou rodinu. Tato kachlová kamna se v moderních kuchyních umisťují jako prodloužení kuchyňské linky.

Do sporáku je také možné na přání zákazníka zasadit „podkovu“, díky které se dá sporák využít pro teplovodní vytápění, a dokonce i na ohřev teplé užitkové vody.

Montáž kachlových kamen

Montáž kachlových kamen rozhodně není jednoduchou záležitostí, kterou zvládne každý lusknutím prstu. Proto se vyplatí sáhnout po firmě, která vám spolu s dodáním kamen zajistí i odbornou montáž. Ta povede ke spokojenosti obou zúčastněných stran. Kvalitní společnosti pak navíc zákazníkovi dokáží poradit, jak s kamny efektivně pracovat.

Pokud si nejste jisti z hlediska rozměrů požadovaných kamen, je také lepší se nejdřív poradit s odborníkem než zakoupit rozměrově nevyhovující.

Závěrečné shrnutí

Kachlová kamna ještě stále mají světu co nabídnout a pokud o nich již dlouho přemýšlíte, nebojte se udělat první krok. Mnoho výhod spojených s jejich užíváním jste se dozvěděli z tohoto článku. Ve vašem domově budou určitě vypadat skvěle a návštěvám z nich bude přecházet zrak. Kamna se navíc hodí jak na chalupu, tak do moderního interiéru. Stačí si jen správně vybrat, protože ne každý design se hodí právě k vašim účelům. Naštěstí je na nynějším trhu opravdu z čeho vybírat, takže se nemusíte strachovat, že se na vás nedostane.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


V dalším našem článku se můžete dočíst, jak pomocí krbových kamen vytopit celý dům.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů