Už Vás nebaví jednotvárnost vaší domácnosti a přemýšleli jste nad tím, že by to chtělo pořádnou změnu? Ale komu by se chtělo například malovat nebo pokládat novou podlahu? Nicméně, kreativitě se meze nekladou – pro ty méně náročné existují třeba nálepky na zdi, které mohou být často dostatečnou dekorací pro osamělé zdi nebo třeba jen nákup nové kytičky, který dokáže potěšit a oživit jakýkoli interiér.
Přemýšleli jste ale, že i Váš domov může působit přírodně a přece krásně? Stačí využít přírodních materiálů a krásný interiér je na světě. Můžete použít třeba krásné dřevo či dokonce i kameny. Vzpomeňte si, určitě jste někdy například v lázních obdivovali kamenné mozaiky či podlahy – tak proč si je nepořídit i domů?
Na Vašem kontě se nemusí „válet“ pár milionů, abyste si mohli dovolit obklady z přírodního i třeba umělého kamene, jak tomu bylo dříve. Ani jeho instalace není příliš náročná, zvládne to každý průměrně šikovný chlap, který má dostatečnou chuť něco doma změnit a zvelebit.
Imitace kamene – co si pod tím vlastně představit?
Je to vlastně výroba „naformátovaných desek“, kdy se do forem odlévá beton či sádra a tím vzniká umělý kámen, který se dá snadno aplikovat na jakýkoli povrch. Tyhle formy jsou vyrobeny ze skutečných kamenů, aby výsledný produkt byl opravdu realistický. Ale nemusíte se bát, že byste se za takový obklad vydali ze všech svých úspor. Existují samozřejmě i levnější formy obložení, nicméně cena umělého kamene se pohybuje cca od 500,-/m2.
Samozřejmě cena se liší od konkrétního druhu kamene. Můžete si pořídit i obklady z přírodního kamene, jehož cena je zhruba jednou tak dražší, než cena kamenné imitace. Nejčastěji se z přírodních kamenů používá:
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
- břidlice
- křemenec
- pískovec
- travertin
- žula
Na rozdíl od ní má ale přírodní kámen samozřejmě nesporné výhody, mezi které patří:
- vysoká odolnost proti tepelným a povětrnostním podmínkám
- stálost barvy i po letech v exteriéru
- snazší pokládka díky předpřipravenému formátu
- neviditelné spojení pryskyřicí
Kamenný obklad do exteriéru či interiéru?
Dříve byly kamenné obklady využívány jen v rámci exteriéru, postupem času ale došlo k oblibě využití kamene i v interiéru v rámci dekorací – a to hlavně i proto, že se tento typ obkladů stal cenově mnohem dostupnější, než dříve. Při jeho výběru musíme ale přemýšlet nad vnějšími vlivy, tudíž se nedoporučuje použití sádrové varianty umělého kamene do koupelen či nad kuchyňskou linku. Na druhou stranu, betonovou variantu umělého kamene můžeme použít prakticky všude, bez ohledu na podmínky a na podklad.
Kde je tedy možno kamenné obklady využít?
Exteriér
- garáže
- altány
- ploty
- fasády
- sloupy
- venkovní krby
Interiér
Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.
- ložnice
- chodby
- schodiště
- vnitřní krby
- koupelny
Již bylo zmíněno, že montáž kamenného obkladu není nic složitého, stačí jen dostatečně zručný muž s velkou motivací zavděčit se své ženě a krásně jí proměnit její domácnost. Pokud ho máte, nebo jím dokonce jste, stačí už jen dodržet následný postup montáže kamenného obkladu:
-
Správná příprava podkladu
Je třeba si dopředu pořádně zaměřit pokládanou plochu a zajistit, aby byla dokonale rovná a čistá. Pokud máte tohle všechno zajištěné, musíte tento povrch dostatečně napenetrovat vzhledem k tomu, jaký má podklad nasákavost.
-
Montáž kamenného obkladu
K samotnému lepení potřebujeme dostatečně flexibilní lepidlo, nejméně třídy C2TE. Vždy musíme obklady lepit odspodu nahoru. Lepidlo musíme nanést jak na obkládanou plochu, tak na obklad a následně silně přitisknout ke stěně. Konečné nerovnosti hravě vyřešíme úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.
-
Následná údržba obkladu
Tento obklad je málo náročný na celkovou údržbu. Čistit ji můžeme dokonce i WAP čističem nebo hadicí v exteriéru. Doma nám postačí obyčejná prachovka či vlhký hadřík. Nejlepší je ošetřit kamenný obklad ihned po položení vhodnou impregnací, která zabrání proniknutí vody do spár či nitra kamene. Takové ošetření stačí doma provést jednou za 10 let, venku jedenkrát za 5 let.
Kde kamenné obklady nakoupit?
V dnešní době je na trhu spousta prodejců tohoto obkladového materiálu, nicméně, ne každý je zběhlý v jeho pokládání či Vám dokáže dostatečně poradit s tím, jaký druh obkladu se hodí do Vašeho interiéru či na zahradu. Každopádně byste měli na požádání od prodejce dostat certifikát, který potvrzuje splňování patřičných kvalitativních norem. Vždy je dobré nechat si vytvořit grafický návrh a na jehož základě si nechat vypočítat potřebný materiál.
Pokud se rozhodnete obklady zakoupit na internetu, doporučujeme nechat si poslat vzorek kamene, jelikož fotografie mohou často klamat a mohli byste být nemile překvapeni konečnou barvou.
Kamenné obklady jsou vysoce moderní a dodají Vaší domácnosti či zahradě úplně nový vzhled, který působí dojmem bohatství a příjemného prostředí. No, nechtěli byste, aby Vás dům působil tímto příjemným dojmem? Stačí se podívat na pár internetových stránek a třeba nezávazně zjistit, v jaké cenové relaci se dokážete pohybovat a co všechno Vám dnešní trh nabízí. A že toho není málo! Inu, přesvědčte se sami!
TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.
Nezávazná poptávka
- Zadání poptávky je ZDARMA.
- Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
- Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.