Kotvení nopové fólie do XPS, zdiva a na hydroizolaci

Kotvení nopové fólie nepatří mezi příliš náročné nebo složité úkoly, což jistě patří k důvodům, proč je tento druh hydroizolace tolik oblíbený. Takzvaná nopovka, která izoluje a svými nopy vytváří i drenáž, se může kotvit několika specifickými způsoby, které jsou uvedeny níže.

Jak a čím ukotvit nopovou fólii

Základním kamenem úspěchu je vždy nejprve správný výběr nopové fólie, nejtenčí nopové fólie s nízkými nopy nejsou vždy tou nejideálnější volbou. Při špatném výběru fólie vám proti roztržení nepomohou žádné kotvící prvky.

Ukončovací lišty pro nopovou fólii

Pro kotvení nopové fólie nad terénem se používají ukončovací lišty, které se ke stěně upevňují za pomoci hmoždinek s vrutem. Ukončovací lišty pro nopové fólie zajišťují správnou funkci celého systému.

Pro kotvení nopové fólie nad úrovní terénu používejte speciální ukončovací lišty.
Pro kotvení nopové fólie nad úrovní terénu používejte speciální ukončovací lišty.

Pro kotvení nopové fólie ke zdivu se používají hřeby s ucpávkou. Tato ucpávka je nutná, aby v místě narušení nopové fólie nepronikala voda ke konstrukci domu. Kromě hřebů je pro kotvení nopové fólie možné použít také talířové hmoždinky, a to zejména v případě, když je nopová fólie použita jako dodatečná hydroizolace na polystyrenové zateplení. V praxi se můžete často setkat s nopovou fólií, která je špatně ukotvena (kotvy jsou příliš daleko od sebe) někdy dokonce vůbec, protože ji lidé pouze přihrnuli hlínou či kamenivem, což je rozhodně nevhodné. Kotvení nopové fólie by mělo být každých 30-40 cm od sebe a vlastní zahrnování hlínou by se tak nemělo provádět naráz, aby se nopová fólie v místění ukotvení nenatrhla. Většinou se při zasypávání větším množstvím hlíny najednou sami kotvy utrhnou a nopová fólie má pak tendenci se sesunout.

V nadzemní části, pokud ještě nemáte v plánu použít zakončovací lištu je možné nopovou fólii za pomoci hřebů připevnit přímo do zdi, ale rozhodně až v úrovni nad terénem. Pokud nebude moci na stavbě pokračovat delší dobu, je dobré, aby bylo ukotvení ve výšce aspoň 300 mm nad úrovní okolního terénu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Kotvení nopové fólie na asfaltový pás

Co se týče kotvení nopové fólie, je hodně bodů, ve kterých může člověk pochybit. Jedna z nejčastějších chyb, které se lidé při izolaci základů či soklu dopouštějí je, že podzemní část mechanicky kotví do izolované stěny. Což je nepřípustné, protože pokud zaizolujete stěnu pomocí asfaltového pásu a následně na ni upevníte nopovou fólii za pomoci hřebů nebo talířových hmoždinek, hydroizolaci základů poškodíte. V případě, že máte stěnu již zaizolovanou pomocí asfaltového pásu a potřebujete kvůli manipulaci nopovou fólii přichytit ke zdi, je vhodné použít opačné kotvy, které se lepí na stěnu a na které se nopová fólie přichycuje přitlačením tak, že nopovou fólii propíchnete. Tyto opačné kotvy se nemusejí dávat tak na husto jak kotvy v nadzemní části, protože jsou spíše pomocné.

Kotvení nopové fólie do XPS

V případě použití nopové fólie na extrudovaný polystyren je prvním rozdílem opačná orientace nopů, tedy od polystyrenu, respektive od zdiva. Standardní umístění by bylo zbytečné, protože zde nevzniká mezera, která by měla za úkol odvětrání zdiva. Nopová fólie je v tomto smyslu použita spíše jako pojistná izolace.

Kotvení nopové fólie do polystyrenu
Při kotvení nopové fólie do XPS polystyrenu dávajte pozor, aby kotvicí prvek neporušil hydroizolaci pod polystyrenem.

Co se pak týče vlastního kotvení nopovky, tak se kotví buďto za pomoci talířových hmoždinek do extrudovaného polystyrenu a zároveň nesmí projít skrz až na základ, ať nepoškodí hydroizolaci. Což není úplně vhodné, protože poškozování polystyrenu může vést ke vzniku tepelných mostů.

Druhým jistě vhodnějším způsobem je kotvení na opačné kotvy, které jsou nalepeny na stěnu, v místech, kde jsou spoje polystyrenových desek.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů