Ukončení nopové fólie nad terénem – jak na to?

soutez

Nopová fólie neboli nopovka, je běžně používaným materiálem při izolacích stavby. Jedná se o speciální fólii z vysokohutního polyethylénu (HDPE), s výstupky – nopy, které mají za úkol umožnit proudění vzduchu. Aby však nopová fólie plnila dobře svoji funkci, je nutné dbát na správné ukončení nopové fólie.

K čemu se nopová fólie používá

Nopová fólie se vyznačuje výbornou ochrannou, drenážní a separační funkcí, je cenově dostupná a lze ji použít jak při izolování základů stavby, tak například i ve skladbách plochých střech. Slouží pro oddělení stavby od vlhkého prostředí, ale i jako doplňková vrstva izolace proti radonu, nebo jako hydroakumulační nebo separační vrstva ve skladbách plochých střech.

Nesprávné ukončení nopové fólie

Zejména při zemních izolacích je však důležité nejen její správné osazení, ale i ukončení nad terénem. Toto bývá často opomíjeno a nopovka je ponechávána bez ukončení nebo je nějakým způsobem zaomítnuta pod fasádou či jinak nevhodně utěsněna.

Ukončení nopové fólie nad terénem

Jestliže jste už zvládli správně nopovou fólii osadit, nesmíte ještě zapomenout i na její náležité ukončení nad terénem. Toto bývá často kámen úrazu a bez řádného zakončení se veškeré výhody nopovky ztrácí. Rozhodně není dobrým řešením nopovou fólii nechat jen tak volně ukončenou nad terénem, protože v tom případě počítejte s tím, že za ni bude zatékat a bude se zanášet nečistotami, takže výsledný efekt bude spíše opačný.

Ukončení nopové fólie nad terénem
Ukončení nopové fólie pomocí ukončovací Z lišty. Jedině tak bude fólie plnit svoji funkci a nebude se zanášet nečistotami.

Jak tedy správně ukončit nopovou fólii nad terénem?

Nopovku byste hlavně měli ukončit minimálně 300 mm nad upraveným terénem a opatřit ji speciální zakončovací „Z“ lištou, která zároveň pomáhá správné cirkulaci vzduchu.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Ukončovací lišta nopové fólie

Jedná se o speciální systémové zakončovací lišty, které se ukotvují ke stěně pomocí vrutů a hmoždinek a nopová fólie se pod tyto lišty pouze zasune. Díky tomu je zajištěno, že mikroventilační vrstva může plnit svoji funkci a nebude docházet k zanášení spáry.

Jak vysoko by měla nopová fólie končit

Jak už jsme si uvedli, nopovou fólii byste neměli ukončit níže než 300 mm nad upraveným terénem. Je to z toho důvodu, aby bylo zabráněno pronikání dešťových vod za fólii a aby tato mohla správně plnit svoji funkci.

Montáž nopové fólie byste neměli podceňovat a pokud si na ně sami netroufnete, obraťte se raději na nějakou odbornou firmu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů