Čím zasypat nopovou fólii? Nejprve štěrkem, pak zeminou.

Nopová fólie je neocenitelným pomocníkem při hydroizolacích, sanacích a mnoha dalších stavebních úkonech. Dostupné je velké množství druhů. Aby ale nopová fólie mohla správně plnit svoji funkci, je třeba ji správně položit a také zasypat. Připravili jsme pro vás článek, ve kterém vám poradíme, čím zasypat nopovou fólii.

Přípravné práce před zasypáním nopové fólie

Hydroizolace základů domu, za použití nopované fólie, je komplikovaný proces. Nejdříve potřebujete, aby zdivo bylo, pomocí hydroizolační fólie či asfaltových pásů a geotextilie (příp. tepelnou izolací z XPS), izolováno od okolní zeminy. Tím zamezíte vnikání vlhkosti do konstrukce.

Stále ale budete mít problém s vodou, která izolaci obteče a bude se shromažďovat pod domem. Aby to později nevedlo k poškození domu, dláždí se dno výkopu betonovým dnem. Na něj pak položíte drenážní trubku, obklopenou drénem. Tou bude voda odtékat do kanalizace. Více o stavbě drenáže okolo domu v tomto článku.

Nyní je výkop připraven k zasypání.

Nopová fólie se zasype vykopanou hlínou až na samotný konec. Nejprve se zasypává drenážní vrstvou ze štěrku.
Nopová fólie se zasype vykopanou hlínou až na samotný konec. Nejprve se zasypává drenážní vrstvou ze štěrku.

Čím zasypat nopovou fólii?

Vaší první myšlenkou pravděpodobně bude jednoduše do výkopu zpátky nahrnout tuny vykopané zeminy. To by ale vytvořilo velký okamžitý tlak, který by hydroizolaci poškodil.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Hlína by také zanesla drenážní otvory a drenážní trubka, odvádějící vodu, by nemohla správně fungovat.

čím zasypat nopovou fólii? Štěrkem.
Nopová fólie zasypaná štěrkem. Vytváří se tak drenážní systém pro rychlý odtok děštové a podzemní vody.

Štěrk pro zásyp drenáže

Na zásyp nopové fólie použijte štěrk frakce 16/32 mm. Tím obsypte drenážní trubku, a nakonec drén ze štěrku překryjte geotextílií. Geotextílií by měla být správně obalena i drenážní trubka. Proto do výkopu nejprve umístěte geotextílii, poté drenážní potrubí a nakonec štěrk. Přečnívající kusy geotextílie na obou stranách výkopu následně přes sebe přeložte. Tím zamezíte vnikání zeminy.

Nopová fólie a drenáž zasypaná štěrkem
Nopová fólie se zasypává štěrkem frakce 16/32 mm. Štěrk a drenážní potrubí však musí být obalené geotextílií.

Na zbytek zásypu můžete využít původní zeminu. Je vhodné ji zbavit všech ostrých částic (kamenů, stavební sutě), které by mohly poškodit hydroizolaci spodní stavby. Zeminu hutněte ve vrstvách o výšce 250 mm. Tím zamezíte sesedání, zlepšíte propustnost vody a zajistíte ochranu proti mrazu.

K hutnění budete potřebovat speciální vibrační desku, nebo vibrační pěch. Pronájem takového zařízení stojí okolo 800 Kč na den.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Alternativy pro zasypání nopové fólie

Kombinace štěrku a původní hutněné zeminy je při zasypávání nopované fólie osvědčeným způsobem, který zajistí funkci izolace po celou životnost domu.

Pokud ale z jakéhokoliv důvodu nelze původní zeminu použít, bude možné výkop zasypat i obyčejným kačírkem. Podle některých názorů vyžaduje minimální údržbu a voda se po dešti rychleji vsakuje a odtéká.

Instalace drenážní trubky bude v tomto případě naprostou nutností. Voda by jinak kamínky jednoduše protekla, hromadila se pod domem a stabilita celé stavby by byla ohrožena posuvy půdy.

Čím zasypat nopovou fólii: Závěr

Zasypávání nopové fólie je důležitým krokem, který zajistí životnost a správnou funkci aplikované hydroizolace. Pokud se vydáte osvědčenou cestou štěrku a původní zeminy, tak nezapomeňte, že hlínu je třeba očistit od veškerých nečistot a následně pečlivě hutnit speciální vibrační deskou. U kačírků se zase nevyhnete instalaci drenážní trubky.

Izolace zdí pomocí nopové fólie je základním stavebním úkonem. Proto k ní přistupujte s maximální svědomitostí. Jakékoliv nepřesnosti budou znát a pravděpodobně vyústí v problémy v budoucnu.

Pokud ještě nemáte nopovou fólii namontovanou, návod na instalaci nopové fólie naleznete v tomto článku.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů