Nopová fólie – druhy nopových fólií a návod na pokládku

soutez

Nopová fólie je při stavbě jakéhokoliv projektu nepostradatelným pomocníkem. Hydroizolace základů, sanace zdí, izolace zelených střech, ochrana proti radonu, ztracené bednění. Ve všech případech je nopová fólie potřeba. Ale o co vlastně jde? A jakou variantu zakoupit? A jak na instalaci? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Co je to nopová fólie?

Nopová fólie se vyrábí z vysokohustotního polyetylénu HDPE. Svůj název dostala podle charakteristických polokuželů (nopů), které pokrývají celý její povrch. Nopy jsou polopropustné, čímž je zajištěno proudění vzduchu.  

K čemu se nopová fólie používá?

Instalací nopové fólie získáte skvělou izolační membránu. Díky tomu se dá fólie využít při:

 • Hydroizolaci staveb
 • Tvorbě hydroakumulační vrstvy (např. u v současnosti moderních zelených střech)
 • Stavbě ztraceného bednění (mikroventilační vrstva)
 • Sanaci zdiva (zhotovení mikroventilační vrstvy, která zajišťuje odvod vlhkosti od základů domu)
 • Stavění ochranné vrstvy proti radonu

V případě hydroizolace spodní stavby se nopová fólie používá zejména jako ochrana proti mechanickému poškození hydroizolace z asfaltových pásů.

Druhy nopové fólie

U nopových folií rozlišujeme velké množství druhů. V základu se dělí podle:


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

 • Tvaru nopů (hvězdicovitý nejlépe odolává mechanickému poškození)
 • Výšky nopů (čím vyšší, tím větší proudění vzduchu či hydroakumulační vlastnosti)
 • Propustnosti nopů (perforované/celé)
 • Odolnosti (některé typy disponují ochranou kašírovanou textilií, která slouží i jako filtrační vrstva)

V praxi se tedy setkáte s následujícími variantami.

Nopová fólie bez perforace

Nopová fólie s nopy bez perforace se hodí pro mechanickou ochranu hydroizolace spodní stavby a jako doplněk při regulování úniků radonu. Za m2 zaplatíte okolo 30 Kč. Zpravidla se pokládají nopy ke stěně, aby mezi fólií a stěnou vznikla mikroventilační mezera. V některých případech se však může pokládat nopy směrem od stěny, například tehdy, kdy se nopovka pokládá na svislou tepelnou izolaci z XPS. Nopy by se po přihrnutí zeminy či kameniva do tepelné izolace zatlačily a při následném sedání by se izolace mohla poničit.

Nopová fólie - izolace základů
Nopová fólie s obyčejnými nopy se používá především jako mechanická ochrana izolace. Klade se zpravidla nopy směrem ke stěně, v některých případech směrem od stěny.

Fólie s nopy s perforací

Nopy v sobě mají díry, kterými se odvádí přebytečná voda. Tato drenážní schopnost se hodí například pro vytvoření hydroakumulační vrstvy u zelených střech. Za m2 zaplatíte okolo 120 Kč.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nopová fólie s nakašírovanou textilií

Tento druh nopové fólie má na nopech přilepenou nakašírovanou textilii. Díky tomu se nezanáší. Používá se jako drenážní vrstva (nopy nahoru), nebo jako hydroizolace (nopy směrem k zemi). Za m2 zaplatíte okolo 100 Kč.

Nopová fólie s mřížkou

Vnitřní strana této alternativy je kryta takzvanou perlinkou (plastovou mřížkou). Díky tomu na nopovou fólii můžete nanést omítku. Nopová fólie s mřížkou je proto skvělým pomocník při sanaci zdiva. Za m2 nopové fólie zaplatíte okolo 100 Kč.

Pokládání nopové fólie

Nopková fólie se obvykle pokládá dvěma způsoby:

 • Svislé kladení nejvíce využijete při hydroizolaci zdí. Nopy směřují do omítky a vnější strana je kryta geotextilií. Nopová fólie musí být nahoře řádně ukončena krycí lištou, aby nebylo omezeno proudění vzduchu a dole by měla ústit v drenážní trubku. Tím zajistíte správní odtok vody.
 • Vodorovné kladení využijete u podlah a střech. Polohou fólie s nopy směrem dolů zajistíte proudění vzduchu, opačná poloha naopak proudění zamezuje. S tímto stylem pokládání se setkáte například při výstavbě hydroakumulační vrstvy u zelených střech, nebo při instalacích systému na odvětrávání radonu.

K upevňování fólie na stěnu potřebujete speciální hmoždinky a vruty. K zakončení nopové fólie nad úrovní terénu využívejte jen speciální systémové zakončovací listy. V opačném případě totiž spáru často příliš utěsníte. Nopová fólie pak nemůže správně vykonávat svoji funkci.

Velkou pozornost vyžadují i spoje fólií. Přesah by měl být alespoň 20 cm a nopy do sebe musí hladce zapadnout. Spoj nikdy nedělejte na rohu budovy. Ten by měl být minimálně 50 cm od rohu budovy.

Nopová fólie položená nopy směrem od ztraceného bednění.
Fólie položená nopy směrem od ztraceného bednění.

Závěr

Nopovou fólii využije každý, kdo potřebuje spolehlivou hydroizolaci, sanaci, drenáž, či součást sytému pro odvětrávání radonu. Základní druhy nopových fólií jsou levné, bytelné a poměrně spolehlivé. Instalací nopové fólie tedy určitě neprohloupíte. 

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů