Kvalitní matrace – žádné prášky na spaní

Schválně – zkuste se protáhnout a zaměřte se na svá záda. Bolí Vás už tak dlouho, že to ani nevnímáte? To je samozřejmě velká chyba, nicméně, v dnešní uspěchané době je bolest zad častým problémem a lidé si na ni prostě jen zvyknout a dál už neřeší. Většina lidí si prostě řekne – mám to z práce, nic s tím neudělám, natáhnu se večer a ráno to bude lepší. Jistě, záda si v noci odpočinou, ale pouze při spánku na kvalitní matraci!

Vhodně vybraná matrace dokáže doslova zázraky s vaší páteří a s celými zády. Ale jak zvolit tu správnou, když máme každý tak rozdílné potřeby a na dnešním trhu je nepřeberné zboží „nejvýhodnějších“ a „nejkvalitnějších“ matrací? Musíte vybírat opravdu pečlivě, protože vhodná matrace Vám dokáže vyřešit nejen bolavá záda, ale stejně tak problémy se spánkem.

Jakou matraci vybrat?

 • Pružinová matrace

Teď se možná pozastavíte nad tím, že přece nebudete spát na nějakých pružinách, které Vás po čase začnou tlačit do zad? Nemusíte se ničeho bát, dnes už se takové typy matrací, jako si pamatujete z pobytu u babičky na chalupě, opravdu nevyrábí. I pružinové matrace jsou vysoce kvalitní a o pružinách nebudete vědět, protože je na nich impregnován vysocegramážní filc, který pružinám prostě nedovolí, aby z matrace pronikly. Jejich výhodou je bezpochyby nejen prodyšnost, ale také příznivá cena.

 • Latexové matrace

Tyhle typy matrací jsou vhodné hlavně pro alergiky, jelikož jsou vesměs hypoalergenní, takže se nemusíte bát, že byste se na matraci nevyspali kvůli neustálému pokašlávání. Zároveň ji ocení také starší lidé, jelikož mají skvělé ortopedické vlastnosti a jsou příznivě elastické. Nicméně, díky těmto „plusům“ je jejich cena o něco vyšší, než klasická pružinová matrace.

 • HR pěna

Má taktéž skvělé ortopedické vlastnosti a stejně, jako latexové matrace jsou vysoce hypoalergenní. Díky těmto vlastnostem často tvoří jádro takzvaných „sendvičových matrací“.

 • Líná pěna

Tenhle oblíbený typ matrace je kombinací PUR a HR pěny.  Z obou materiálů je zde nakombinováno jen to nejlepší a díky teplotní roztažnosti se matrace při každém vašem pohybu vrátí do své původní polohy. Tudíž se nemusíte ani po letech bát nepříjemných proleženin.

 • Taštičkové matrace

Netradiční název tato matrace získala díky obsahu svého jádra, který je tvořen taškovými pružinami, jež skvěle kopírují oporu páteře a navíc jsou skvěle prodyšné. Na rozdíl od běžné pružinové matrace jsou samotné pružiny uloženy v textilních sáčcích a nejsou spojeny s ostatními, tudíž mají lepší ortopedické vlastnosti.

 • Gelové matrace

U těchto matrací můžeme objevit spoustu nových vlastností, které pozitivně ovlivňují náš spánek. Jednotlivé části těla drží vytvarované a odlehčené, což nám nijak nenarušuje krevní oběh a nemůžeme se ani „přeležet“. Navíc omezují pocení díky tepelné vodivosti.

Čtěte dále: Podle čeho vybrat matraci na spaní?

z jakého materiálu matraci vybrat
Jak vybrat vhodnou matraci? (zdroj: pixabay.com)

Jak zvolit správnou velikost matrace?

Obecně je známá rada, že matrace by měla být nejlépe o 20 cm delší, než Vaše tělo a minimálně o 90 cm širší. Vyšší lidé často dávají přednost matraci s prodlouženou délkou. Často páry trápí dilema, jestli zvolit matraci vcelku nebo dvě samostatné matrace. Pokud každý z partnerů preferuje jinou tvrdost či parametry své matrace, tak je samozřejmě třeba koupit samostatné matrace. Navíc také nebudete v noci cítit partnerovy pohyby na matraci, což je s celkovou matrací nevyhnutelné. Nicméně, nevýhodou je mezera mezi matracemi, která nemusí být vždy příjemná, na druhou stranu – se samostatnými matracemi se lépe manipuluje.

Existují také “matrace pro mladé“, většinou mají rozměr 120x200cm nebo 140×200 cm a jsou také známy jako „jeden a půl postele“ či „postele na přilehnutí“, kdy jsou určené pro každodenní spaní jednoho člověka, nicméně, občasné přespání druhé osoby není velkým problémem.

I o kvalitní matraci je ale potřeba se starat!

 • Určitě doporučujeme pořídit na matraci snímatelný potah, „vrchní matraci“ nebo také chránič matrace – což je jakási dodatečná vrstva, zachycující vlhkost, pot a bakterie.
 • Je vhodné také čas od času matraci přejet vysavačem, vyklepat na vzduchu a také nechat řádně vyvětrat.
 • Matraci často otáčejte, abyste zabránili proleženinám, které se na matraci budou časem tvořit.
 • Více k údržbě matrace naleznete v článku jak správně pečovat o matraci.

Trend ve spaní – zónová matrace

Pro lidi, kteří často spávají na boku, je mimo velikost a materiál matrace také důležitý počet zón. Taková matrace je totiž právě z několika zón složena – jedná se o pruhy různě tuhých materiálů. Každá část těla je tím pádem podpírána dle Vaší potřeby, přičemž tělo leží pořád v rovné poloze.

Na trhu jsou k dostání matrace od 3 do 7 zón. Zde platí „čím víc pruhů, tím je matrace pohodlnější“. Samozřejmě musíme také počítat s přímou úměrou – více zón = vyšší cena.

Ale pokud chcete kvalitní matraci pro děti, určitě nevolte právě zónovou. Výška dětí je totiž dosti rozdílná, tudíž by rozdělení zón nemuselo být efektivní a dětské kostře spíše ublížit.

Jak tvrdá má matrace být?

Stupnice pocitové tvrdosti matrací je rozdělena do 5 stupňů:

 • Tvrdost 1 – jsou vhodné pro přechodné spaní, například na chalupě.
 • Tvrdost 2 – matrace s vysokou elasticitou, které se přizpůsobí tvaru těla a páteř dokáže udržet v rovině. Nejčastěji jsou využívány ženami.
 • Tvrdost 3 – vhodná spíše pro muže a lidi, kteří preferují spaní na tvrdších podložkách.
 • Tvrdost 4 – využívána převážně muži, kteří jsou objemnější a potřebují ke svému spánku tvrdší matraci.
 • Tvrdost 5 – určena hlavně pro zákazníky vyšší váhové kategorie.

Myslete tedy na své zdraví, jehož základem je samozřejmě vydatný spánek, který Vám přinese nejenom teplé mléko s medem, ale jak jste se již jistě dozvěděli, hlavně kvalitní matrace. Takže vybírejte důkladně, vaše páteř Vám jistě poděkuje.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů