Lakování parket – jak se lakují parkety

Při renovaci parket se můžete rozhodnout pro několik povrchových úprav, mezi nimiž stále vyhrává tradiční lakování. Na místě je pak nejen otázka, zda zvolíte lat lesklý nebo matný, ale především jestli se do toho chcete pustit sami, nebo se obrátit na specialistu. Renovace parket a zejména lakování parket není nijak složité, ale spíše časově náročné, zejména pokud nemáte správné vybavení.

Jak se lakují parkety

První lakování parket, ke kterému se používá především matný lak, se provádí po prvním broušení parket. Pro první lakování můžete použít štětec i váleček, záleží zcela na vašich preferencích, ale práce jde jistě lépe od ruky s válečkem. Štětcem pak jen doděláte špatně přístupná místa a parkety u zdí. Samozřejmě platí, že je nutné mít parkety zcela očištěné od prachu. Parkety vždy lakujte od nejzazšího rohu místnosti směrem ke dveřím, kterými budete odcházet. Parkety lakujte lakem, který bude naředěn v poměru, který uvádí jeho výrobce na balení nebo v technickém listu výrobku.

K finálnímu lakování parket se přistupuje až po zaschnutí první vrstvy laku a jeho přebroušení. V této fázi nejenže musí být podlaha zcela očištěna od přebytečného prachu či jiných nečistot, ale musíte si dávat pozor, abyste podlahu neznečistili i pochůzkou. Je tedy vhodné na podlahu vstupovat pouze v ponožkách a dávat si pozor, aby byly stále čisté. Co se týče konzistence laku, ta je opět závislá především na použitém laku, tedy její značce.

S lakováním parket opět začněte od nejzazšího rohu místnosti směrem ke dveřím. Lak opět válečkem a u stěn či v jiných problematických místech použijte štětec. Pokud je to však možné, začněte lakovat směrem od místa, odkud přichází do místnosti světlo. Lépe tak během lakování parket můžete vysledovat chyby a nerovnosti, které můžete zavčas opravit.


Podlahy - nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy - IN
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Section

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Po delší životnost podlahy a oddálení další opravy se pak někdy aplikují celkem 3 nebo 4 vrstvy laku.

Jak dlouho lak schne

První nábytek můžete při optimálních podmínkách začít stěhovat zpět do pokoje po 24 hodinách. Zejména u těžších kousků se však vyplatí počkat aspoň tři dny. Pokud tedy nespěcháte a můžete nechat nábytek uskladněný jinde, nechte lak odpočinout. Vždy se řiďte pokyny výrobce uvedenými na obalu.

Celková doba schnutí laku závisí na vícero okolních podmínkách, nelze ji tak jednoznačně určit.

TIP: Jelikož podlaha vlivem UV záření ještě mírně změní barvu, vyčkejte se stěhováním nábytku, aby se vám „neprokreslil“ do podlahy. Nechte podlahu klidně 2–4 týdny volnou, poté nábytek nastěhujte.

Lakování parket - polomatný lak
Lakované parkety po renovaci – polomatný lak.

Příprava parket před lakováním

Lakování parket je finální úkon celého procesu renovace parket. Než se pustíte do lakování, je nutné stávající parkety opravit (odstranit a vyměnit poškozené parkety, volné parkety přilepit k podkladu apod.) a takto připravený podklad následně nahrubo přebrousit. Parkety se následně vysají a pomocí opravného tmelu se zatmelí spáry mezi parketami. Po zaschnutí tmelu se parkety přebrousí, tentokrát najemno. Celý proces renovace parket je popsaný v tomto článku.

Tip: Chystáte se na nové podlahy? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Parkety pak musí být před lakováním zcela očištěné od přebytečného prachu a jiných nečistot. K úklidu tohoto prachu je skvělým nástrojem třeba průmyslový vysavač, jenž si s tímto typem prachu poradí. Skvělou náhradou pak může být i vysavač na popel.

Čím parkety lakovat – výběr laku na parkety

Lak byste měli volit především podle toho, jak moc je místnost vytížená. Parkety v obývacím pokoji dostávají zpravidla pořádně zabrat a šetřit na laku se určitě nevyplatí. Renovace a přelakovávání parket se zpravidla provádí po 20–30 letech. Toto rozpětí je poměrně velké a je dané právě použitým lakem a vhodnou údržbou. Volte tak vždy laky, které jsou primárně určené na podlahy, a ne obklady nebo nábytek. Ušetřené desítky korun na jednom metru se pak mohou značně prodražit.

Pro lakování parket můžete použít laky na bázi rozpouštědel, nicméně laky na vodní bázi jsou šetrnější k životnímu prostředí a neškodí tolik zdraví. Vhodnou volbou jsou laky polyuretanové na vodí bázi, které se vyznačují vysokou odolností proti opotřebení.

Lak na parkety se v základu dělí na laky lesklé, polomatné, matné a extramatné. Je na vás, jakou variantu si zvolíte, je nutné mít na paměti, že v případě lesklého laku může při slunečných dnech docházet k oslnění odrazem světla.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Podlahy
Co poptáváte?

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů