Minimální rozměry obytných místností. Jaká je minimální podlahová plocha dětského pokoje, obývacího pokoje a ložnice?

Minimální podlahová plocha a rozměry obytné místnosti se odvíjí od toho, k čemu bude místnost primárně určena. Je rozdíl v tom, zda se jedná o pokoj, ložnici či obývací pokoj. Všechny údaje jsou dohledatelné v normě ČSN 73 4301 – Obytné budovy. V normě je však ke každé místnosti uvedena minimální plocha místnosti, která nemusí být vždy optimální.

Minimální velikost (plocha) obytného pokoje je 8 m2, pakliže se pokoj nachází v bytě, nebo domě s více pokoji. Pokud je v domě či v bytě pouze jedna obytná místnost, minimální velikost pokoje je 16 m2.

Minimální plocha místnosti a její rozměry dle počtu lůžek:

  • 1 950 mm, pokud se jedná o jednolůžkový pokoj, velikost podlahové plochy min. 8 m2
  • 2 400 mm, pokud se jedná o dvoulůžkový pokoj, velikost podlahové plochy min. 12 m2
  • 3 300 mm, pokud se jedná o obývací pokoj, velikost podlahové plochy min. 16 m2

Ideální rozměry místností

Minimální velikost pokoje daná normou nemusí být vždy optimální. Aby bylo možné místnost užívat komfortněji, je třeba při návrhu operovat s většími rozměry místnosti. Existují obecně doporučované velikosti jednotlivých obytných místností, avšak vždy je potřeba vycházet z vlastních požadavků na využití místnosti.

Může vás zajímat:

Ložnice - minimální plocha místnosti
Minimální rozměr ložnice je 12 m2.

Ideální rozměry ložnice

Minimální podlahová plocha ložnice, u které se předpokládá umístění dvoulůžka, je dle normy ČSN 73 4301 pouhých 12 m2. Pokud se v místnosti o takových rozměrech uvažuje pouze s umístěním postele a nočních stolků a místnost tak bude sloužit čistě ke spaní, velikost pokoje je dostačující. Pokud však v ložnici budou i šatní skříně pro uskladnění veškerého oblečení obou osob, příp. komoda pro uskladnění ložního prádla, velikost podlahové plochy ložnice by se měla zvětšit alespoň o 4 m2. Rozměry ložnice a od nich odvíjející se podlahová plocha by měla reflektovat požadavky investora na velikost a množství nábytku.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Ideální rozměry dětského pokoje

Obdobně se postupuje i u dětského pokoje. Minimální velikost pokoje pro jedno dítě je 8 m2, pokoj pro dvě děti musí mít minimálně 12 m2. Za předpokladu, že v dětském pokoji bude minimálně postel, pracovní stůl a šatní skříň, jeví se 8 m2 jako zcela nedostačující výměra. Doporučená velikost dětského pokoje pro jedno dítě se pohybuje v rozmezí 10 – 12 m2. Rozměr dětského pokoje může být větší z důvodu umístění nábytku pro uskladnění hraček, sezónního oblečení, sportovního vybavení a jiných věcí, příp. z důvodu potřeby prostoru pro vykonávání různých kreativních činností.

Ideální rozměry obývacího pokoje

Minimální velikost obývacího pokoje, jakožto denní zóny pro trávení volného času, je 16 m2 (u bytů s 1 a 2 obytnými místnostmi). Minimální podlahová plocha se zvětšuje v závislosti na počtu obytných místností v bytě. Pokud má byt 3 – 4 obytné místnosti, minimální velikost obývacího pokoje je 18 m2 a u bytů s více jak 4 pokoji je minimální velikost podlahové plochy obývacího pokoje 20 m2. Pokud se jedná o obývací pokoj se stolováním, minimální podlahová plocha u bytů se 3 – 4 pokoji vzroste na 21 m2 a u bytů s více než 4 pokoji na 24 m2. Podlahová plocha u bytů s 1 či 2 obytnými místnostmi zůstává stejná, jako u obývacího pokoje bez stolování, tedy 16 m2.

Norma ČSN 73 4301 – Obytné budovy je k dispozici například na stránkách Úřadu pro technickou normalizaci ZDE.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů