Montážní pěna – druhy a využití montážní pěny

Montážní pěna je speciální stavební hmota, bez které si řada řemeslníků jako stavebníci či montážníci nedovedou svou práci často ani představit. Montážní pěna nebo také polyuretanová pěna (PUR pěna) či PU pěna tak patří k nejžádanějším stavebním hmotám na každé stavbě. V následujícím článku se dočtete, na co všechno se montážní pěna používá, jaké jsou druhy montážních pěn a jak montážní pěnu nejlépe odstranit.

Montážní pěna je jednosložková nebo dvousložková hmota, která je nejčastěji dodávána v různých dózách, jejíž obsah je hnán stlačeným plynem. Pěna zatvrdne do finální podoby buďto při kontaktu se vzduchem, přesněji vzdušnou vlhkostí. V případě dvousložkové montážní pěny, pak smícháním těchto dvou složek.

Výhody a nevýhody montážní pěny

Montážní pěna se vyznačuje skvělými termo izolačními vlastnostmi, velmi dobře izoluje i akusticky. Díky své přilnavosti má velmi dobrou lepivost, obecně má dlouhou životnost, nízkou hmotnost a vysokou pevnost. Kromě toho je zdravotně nezávadná, odolává chemikáliím, lze ji přetřít barvou a nechutná hmyzu ani hlodavcům.

Velkou slabinou montážní pěny je však citlivost na UV záření, proto musí být pěna v exteriéru vždy překryta dalším materiálem.

Na co se montážní pěna používá

Montážní pěnu lze použít skoro na všechny materiály, ať už se jedná o zdící materiály, dřevo, keramiku, kámen, polystyren a některé další plasty. Pokud si nejste jistí výběrem správného typu montážní pěny na daný materiál, nebo zda je vůbec vhodné ji použít, podívejte na technický list výrobku.


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Montážní pěna se hodí zejména pokud potřebujete usadit rámy oken, obložkové zárubně dveří, usadit a zaizolovat sanitační prvky v koupelnách včetně přívodních trubek, můžete s ní vyplnit různé mezery a spáry ve zdivu, ale také mezeru mezi trámy a stropem, mezery v zateplovacím systému apod. Často se také používá při montáži parapetů nebo izolaci střech.

Montážní pěna použitá pro utěsnění mezer okolo venkovní zásuvky v zateplovacím systému EPS.
Montážní pěna použitá pro utěsnění mezer okolo venkovní zásuvky v zateplovacím systému EPS.
Montážní pěna se používá také pro utěsnění mezer při osazování nových oken. Nízkoexpanzní pěna nabyde na objemu a vyplní veškeré škvíry a skuliny.
Montážní pěna se používá také pro utěsnění mezer při osazování nových oken. Nízkoexpanzní pěna nabyde na objemu a vyplní veškeré škvíry a skuliny.

Druhy montážních pěn

Na současném trhu je široká škála montážních pěn, její základní členění je sestaveno níže a poskytne vám, alespoň základní přehled o členění montážních pěn.

Základní dělení typů montážních pěn podle expanze

 1. Nízkoexpanzní
 2. Vysokoexpanzní

Nízkoexpanzní montážní pěny méně narůstají na celkovém objemu, obecně však dosahují vyšší hustoty a jsou vhodné především při usazování zárubní a rámů oken, kdy je potřeba vyplnit mezery a skuliny menších rozměrů.

Vysokoexpanzní pěna nabývá na objemu několikanásobně, ale má obecně nižší hustotu. Vysokoexpanzní montážní pěny se používají především na vyplňování větších mezer.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Podle způsobu nanášení/balení

 1. Trubičková
 2. Pistolová

Montážní pěny se nanášejí na plochu pomocí tzv. pistole nebo přímo z balení. Podle toho pak tedy dělíme typy montážních pěn. Po otevření balení se pěna ihned začne sama vytlačovat z láhve a je nutné ji okamžitě nanášet. Není tak možné korigovat rychlost vytékání z lahve nebo množství montážní pěny. Po dokončení práce pak zbytek montážní pěny v lahvičce zatvrdne a není jej již možné použít. Z tohoto důvodu mají trubičkové montážní pěny zpravidla malé objemy.

Pistolová montážní pěna se nanáší za pomoci pistole na PUR pěnu. Tuto pistoli si samozřejmě musíte sami zakoupit. Díky této pistoli si můžete zvolit kolik pěny a jak rychle ji chcete nanášet, navíc zbytek montážní pěny v dóze je připraven na další použití. Po práci je však nutné pistoli důkladně očistit jinak by byla znehodnocena a museli byste si koupit novou.

Rozdělení PUR pěn podle účelu

 1. Studnářská
 2. Černá
 3. Zimní
 4. Kanalizační
 5. Protipožární
 6. Rychlomontážní

Studnářská montážní pěna

Studnářská pěna je speciální typ montážní pěny, který splňuje požadavky na zdravotní nezávadnost při styku s pitnou vodou. Tato pěna se používá jako těsnění betonových studničních skruží, ale také do rozvodných a revizních šachet.

Černá montážní pěna

Černá montážní pěna je také speciální typ montážní pěny, který je ideální pro exteriér a na rozdíl od ostatních typů montážních pěn skvěle odolává UV záření. Černé montážní pěny se používají i na biologické materiály, protože jsou zdravotně nezávadné – neškodí rostlinám ani živočichům. Hodí se tak na utěsnění zahradních jezírek, ale třeba i na praskliny kmenů stromů.

Zimní montážní pěna

Zimní montážní pěna se používá při nižších teplotách, oproti ostatním typům montážních pěn ji lze použít i při teplotě až -15 °C a je odolná mrazu až do -40 °C.

Kanalizační pěna

Kanalizační montážní pěny se používá do prostor, kde pěna může přijít nebo přichází do styku se splaškovými vodami a je jim plně odolná. Nemění tak svou strukturu při styku s detergenty, tuky apod.

Protipožární montážní pěna

Protipožární montážní pěny mají zlepšenou protipožární odolnost a jsou tak vhodné především k utěsnění oken, nebo výplni příček.

TIP: Věděli jste, že porovnáním nabídek můžete ušetřit až 30 % nákladů?
Jeden formulář, vícero nabídek. Neztrácejte čas s hledáním firmy.


Jak odstranit montážní pěnu

Pro odstranění montážní pěny se používají dva základní chemické přípravky, a to čistič PUR pěny a odstraňovač PUR pěny, přičemž čistič montážní pěny se používá na ještě nevytvrzenou montážní pěnu a odstraňovač montážní pěny se používá na již zatvrdlou montážní pěnu.

Čistič PUR pěny se tedy používá především na potřísněné okolí v průběhu aplikace montážní pěny a je zároveň vhodný pro čištění pistole na montážní pěnu. Aplikace výrobku je jednoduchá a návod vždy naleznete na láhvi.

Odstraňovač PUR pěny se používá na zatvrdlou pěnu, která při aplikaci ukápla kam neměla a včas jste si toho nevšimli. Před vlastní aplikací odstraňovače PUR pěny nejprve co nejvíce seřízněte nános montážní pěny a pak výrobek naneste. Opět postupujte podle přiloženého návodu.

V obou případech nezapomeňte použít náležité ochranné pomůcky!

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů