Nosnost zámkové dlažby různých tlouštěk

Se zámkovou dlažbou se setkáváme každý den na hřištích, chodnících, v parcích, či v soukromých zahradách. Jedná se o cenově nejdostupnější variantu pro zpevnění plochy. Rozdílná prostředí ale kladou různé nároky na nosnost zámkové dlažby. A protože vždy neplatí, že postačí zvolit správnou tloušťku kostek, probereme vše v následujícím článku. 

Jak zajistit správnou nosnost zámkové dlažby?

Různá použití zámkové dlažby kladou rozdílné nároky na její nosnost. Ta se odvíjí od následujících faktorů:

 • Tvar kostek
 • Výška dlažby
 • Typ půdy a štěrkového podkladu

Většina druhů dlaždic je modelována tak, aby do sebe hladce zapadaly pomocí různých výčnělků a prohlubní (zámků). Díky tomu jsou stabilnější než obyčejné kvádrové kostky.

O nosnosti zámkové dlažby také rozhoduje její výška. Obecně platí, že povrch o výšce 6 cm je schopný odolat tlaku až 3,5 tun. Hodí se tak jak u pěších ploch, tak i pro oblasti s občasným provozem motorových vozidel (pěší zóny, příjezdové cesty, parkovací stání, soukromé pozemky).


Nezávazná poptávka

 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba - IN
Vyberte typ zámkové dlažby:

Detail poptávky

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Štěrkové podloží se podílí na celkové nosnosti zámkové dlažby.
Štěrkové podloží se podílí na celkové nosnosti zámkové dlažby.
Nosnost zámkové dlažby je závislá na skladbě podloží
Nosnost zámkové dlažby je závislá také na skladbě podloží. Špatně zhotovený podsyp zámkové dlažby způsoby propad zpevněné plochy.

Dalšími dostupnými alternativami jsou:

 • Zámková dlažba výšky 4,5 cm, vhodná pouze pro pěší zóny, zahrady, parky a ostatní oblasti, které nejsou vystaveny provozu motorových vozidel.
 • Zámková dlažba výšky 8 cm hodící se pro oblasti intenzivně zatížené provozem, tedy například obecní komunikace, parkoviště, příjezdové cesty a zastávky.
 • Zámková dlažba výšky 10 cm představující nejodolnější typ, odolávající častému provozu těžkých nákladních vozidel (využití u logistických center, či skladů).

Pro správný odhad nosnosti nesmíte opomenout druh půdy, na který dlažbu pokládáte. Nejhorší typy podloží tvoří jílovité zeminy a navážky, u kterých je vždy třeba volit vyšší dlažbu než normálně. Situaci zachrání i kvalitně provedené podloží ze štěrku různých frakcí (jaký štěrk použít pod zámkovou dlažbu a v jaké tloušťce).

Zámková dlažba – cena pokládky zámkové dlažby a cena zámkové dlažby

Co je to zámková dlažba?

Kostky zámkové dlažby vznikají prefabrikací ze zhutněného betonu. Díky tomu jsou odolné vůči mechanickému poškození, mrazu a působení chemických látek. Výsledný povrch se snadno udržuje, opravuje i mění. V zimě oceníte jeho protiskluzové vlastnosti. A pokud zvolíte správný typ impregnace, vyhnete se i růstu plevelu.

Nosnost zámkové dlažby: Závěr

Zámková dlažba je univerzálním a osvědčeným materiálem pro zpevnění komunikací. Díky svým vlastnostem se přizpůsobí estetice okolí, odolává nepříznivým vlivům prostředí a snadno se udržuje.

Tip: Chystáte se na novou zámkovou dlažbu? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Nároky na nosnost zámkové dlažby jednoduše splníte výběrem správné výšky dlaždic a kvalitně připraveným podložím ze štěrku. V potaz vezměte i stabilitu podloží a tvar jednotlivých kostek. Pro většinu projektů svépomocí, jako je dláždění zahrad, či příjezdových cest, vám bohatě postačí zámková dlažba výšky 6 cm, pečlivě zajištěná štěrkovým podkladem.

Nezávazná poptávka


 • Zadání poptávky je ZDARMA.
 • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
 • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Zámková dlažba
Vyberte typ zámkové dlažby:

Section

m

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů