Odvětrání odpadu – k čemu je dobré a jak jej odvětrání realizovat

Vnitřní odpady by se měly postarat o spolehlivý odtok odpadních vod z jakéhokoli objektu, aby však vnitřní kanalizace fungovala spolehlivě, je nutné, aby byla odvětraná. Odvětrání odpadu slouží k tomu, aby byl omezen podtlak v trubkách a zároveň k odvádění páchnoucích plynů. V oblasti odpadního potrubí pak rozlišujeme odvětrání a přivětrání.

Proč je důležité odvětrání odpadu

Jak již bylo zmíněno, odvětrání odpadu slouží pro odvádění plynů z vnitřního kanalizačního potrubí mimo objekt. Odvětrání odpadního potrubí je důležité nejen kvůli tomu, že tyto plyny zapáchají, ale jsou také toxické a tím pádem zdraví škodlivé. Odvětrání kanalizace pomáhá tento problém řešit a škodlivé plyny se tak do budovy nedostanou.  

Kromě toho, že se tyto plyny nedostanou do objektů pak dík odvětrání nedochází ani k hromadění tolika plynů ve stokách a snižuje se tak korozivní vliv na materiál potrubí.

Podstatnějším úkolem odvětrání kanalizace je vyrovnání tlaku v odpadním potrubí. Při odtoku vody vzniká v odpadním potrubí podtlak (například při spláchnutí WC), což může mít za následek vysátí vody ze zápachové uzávěrky či může způsobit přisávání vzduchu přes sifony.

Jak na správné odvětrání

Správné odvětrání odpadu není nic složitého. Obecně platí, že odvětrací potrubí začíná tam, kde končí nejvýše položená odbočka odpadního potrubí v objektu. Odvětrací potrubí tak navazuje na svislé odpadní potrubí. Odtud pak vedeme trubku až nad úroveň střechy. Jestliže se v objektu nachází více svislých stoupacích potrubí, tak každé z nich musí mít své odvětrání.


Nezávazná poptávka

  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka - IN3

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů

Pokud nad úrovní střechy končí odvětrací potrubí poblíž okna, platí obecné pravidlo, že potrubí má končit metr nad úrovní okna a vzdálenost mezi oknem a potrubím by měla být, alespoň dva metry.

Jak na montáž odpadního potrubí? Doporučené dimenze, spády, spádové výšky atd.

Odvětrání odpadu navazuje na nejvýše položené svislé odpadní potrubí a pokračuje až nad střechu, příp. jej lze vést skrze fasádu.
Odvětrání odpadu navazuje na nejvýše položené svislé odpadní potrubí a pokračuje až nad střechu, příp. jej lze vést skrze fasádu.

Přivzdušňovací ventil

Zvláštním řešením problémů s odvětráním a přivětráním odpadu jsou přivzdušňovací ventily, které řeší problémy se vznikajícím podtlakem v odpadním potrubí. Tyto ventily řeší problémy tedy zejména s přivětráváním a nelze je tak považovat za náhradu odvětracího potrubí a měly by se tak používat pouze když z technických nebo ekonomických důvodů nelze odvětrávací potrubí zřídit.

Přivzdušňovací ventil funguje tak, že umožňuje vstup vzduchu do systému vnitřní kanalizace, avšak zamezuje jeho úniku, a to za účelem kolísání tlaku.

Tip: Plánujete vlastní projekt? Na konci článku najdete formulář pro porovnání nabídek firem ve vašem okolí. Zdarma a bez práce si tak najdete tu nejvýhodnější.

Odvětrání odpadu na půdu

Dalším užívaným řešením je pak odvětrání na půdu, které lidé uplatňují zejména v případech, kdy nechtějí zasahovat do střešní krytiny. V případě, že však budete chtít mít odvětrání odpadu na půdu počítejte s možností vzniku kondenzátu a také s případným zápachem. Situace se může v zimě přechodně ještě zhoršovat. A velké množství vzniklého kondenzátu pak může vážně poškodit třeba krovy vašeho domu. Pokud to tedy je možné, vždy řešte odvětrání odpadního potrubí na střechu, případně pokud to projekt dovoluje, ven skrze fasádu.

Průměr odvětrání odpadu

Při výběru průměru odvětracího potrubí platí, že průměr odpadní trubky je stejný jako průměr odpadu, na který se napojuje. Nejčastěji se setkáváme s odpadem o průměru 110 a 125 mm, u velkých rodinných domů či průmyslových objektů se dokonce používá i potrubí o světlosti (průměru) až 150 mm. Důležité je, že odvětrací potrubí se nesmí zužovat, spíše se doporučuje, aby se před průchodem střechou i trochu rozšiřovalo. K tomu pak slouží různé rozšiřovací přechodky. Větší šířka potrubí nad střechou se doporučuje zejména kvůli zimnímu období z důvodu možnosti zamrzání.

V současné době se na odvětrávací potrubí používají moderní plastová potrubí, která jsou nejčastěji z polyetylénu.

Nezávazná poptávka


  • Zadání poptávky je ZDARMA.
  • Poptávka NENÍ závazná, nemusíte si tedy žádnou z nabídek vybrat.
  • Porovnáním nabídek ušetříte až 30 % nákladů.
Obecná poptávka

Místo realizace

Kontaktní údaje

Souhlas s obchodními podmínkami a pravidly ochrany osobních údajů